Helpdesk
24.02.2023 11:21 1316 Görüntülendi

Name Server (İsim Sunucusu) Nedir ve Şirketiniz İçin Neden Önemlidir?

İnternet, tüm cihazlarımızın ve web sitelerimizin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir ağdır. İnternet kullanıcılarının web sitelerine erişmesi, domain adresini yazdıkları bir tarayıcı aracılığıyla gerçekleşir. Ancak, domain, sunucunun IP adresi olarak da bilinen bir dizi sayısal değerdir.

İşte burada devreye bir name server Türkçe tabirle isim sunucusu girer. Bir isim sunucusu, domain adresini sunucunun IP adresiyle eşleştiren bir sistemdir. Kullanıcılar bir domain adresine istediğinde, tarayıcılarındaki bir DNS (Alan Adı Sistemi) sunucusuna sorgu gönderirler. DNS sunucusu, domain adresini barındıran isim sunucusunu bulur ve web sitesinin IP adresini kullanıcıya geri gönderir. Bu işlem, kullanıcının web sitesine - domain adresine erişmesine olanak tanır.

İsim sunucuları, firmanızın web sitesi için çok önemlidir çünkü doğru şekilde yapılandırılmamış bir isim sunucusu, web sitesinin online olarak erişilebilir olmasını engelleyebilir. İsim sunucusu, web sitenizin doğru şekilde yönlendirilmesini sağladığından, işletmenizin müşterileriyle iletişim kurmasını, potansiyel müşterilerini çekmesini ve firmanızın online varlığını geliştirmesini sağlar.

Özetle, isim sunucusu (name server), domain adresini IP adresiyle eşleştiren sistemdir. İsim sunucuları, işletmenizin web sitesinin online olarak erişilebilir olmasını sağlar ve firmanızın müşterileriyle iletişim kurmasına, potansiyel müşterilerini çekmesine ve çevrimiçi varlığını geliştirmesine yardımcı olur...

name server isim sunucusu