DV SSL ve OV SSL Sertifikaları arasındaki fark nedir?
13.01.2021 11:06 756 Görüntülendi

DV SSL ve OV SSL Sertifikaları arasındaki fark nedir?

Bildiğimiz gibi, SSL sertifikaları üç türe ayrılmaktadır: DV, OV ve EV. Bu yazıda ilk iki sertifika türüne odaklanacağız: DV ve OV. Onların farklarını ve DV ve OV’yi ne zaman seçmeniz gerektiğini açıklayacağız.

DV sertifikaları (Domain Validation - Domain Doğrulaması). Bu, SSL doğrulamasının en temel seviyesidir. Sertifika Yetkilisi (CA) WHOIS’de yer alan bilgileri kullanarak SSL sertifikanızı aktif etmenizi sağlar. Böylece, bu tür sertifika size sitenizde güvenli veri şifrelemenize olanak tanır, fakat meşru bir işletmenin sahibi olduğunuzu onaylamaz. DV SSL sertifikaları çok kullanılır ve en önemlisi, tarayıcınızda asma kilidin sitenize eskisinden daha fazla güven sağlamak için çok hızlı bir çözüm yoludur, çünkü asma kilit tanınmış yasal SSL işaretidir.

OV SSL sertifikası

DV sertifikası, güvenlik konusunda endişe etmeyeceğiniz siteler için daha uygundur: Sadece e-dolandırıcılık saldırılarında DV SSL sertifikalarının kullanılması mümkündür. Kullanıcılar endişeye kapılmadan tarayıcıda asma kilidi görür ve internet sahtekarlarının şerlerinden emin olurlar. Domainin güvenli olması, verilerin mutlaka doğru kişilere gideceği anlamına gelmez. Kullanıcı, bir SSL sertifikası satın alma işlemi yapacaksa veya önemli bilgiler girecekse, sitenin yasal bir şirkete ait olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle, sitenizin güvenliği için OV sertifikası öneririz.

OV sertifikaları (Organizasyon Doğrulaması), kullanıcıların önemli bilgileri (kredi kartı numaraları, iletişim bilgileri vb.) girmesi gereken şirketler ve kuruluşlar için gereklidir. Özellikle e-ticaret siteleri veya online satışlar için kullanışlıdırlar. OV sertifikası, site sahibinin kimliğini doğrular ve bu şirketin yasal iş bilgilerini talep eder. Bu sertifikaların doğrulama süreci daha uzun ve daha ayrıntılıdır. Sertifika Yetkisi, yalnızca domainin sahibi olduğunuzu değil, aynı zamanda şirketin sahibi olduğunuda doğrular. Şirket, bir ticaret odası, esnaf odası, sanayi odası gibi bir kurumda kayıtlı olmalıdır. Dolandırıcılar bu kurumlara kayıt olamadıkları için OV SSL sertifikası alamazlar. OV sertifikası elde etmeyinizin en büyük avantajı, şirketinizin isminin sertifika detayında gösterilecek olmasıdır.

Aşağıdaki koşullarda DV SSL sertifikasından OV SSL sertifikasına geçmenizi öneririz;

  • Hassas kullanıcı verilerini korumanız gerekirse.
  • Şirket adınızı bir sertifikada görüntülemek istiyorsunuz (kullanıcılar arasında en fazla güveni sağlar).
  • İşletmeyi büyütmeyi ve yeni bir seviyeye çıkarmayı planlıyorsunuz.
  • Kullanıcılara sitenin bir dolandırıcılık sitesi değil, yasal bir firma veya kurum olduğunu bilmek istersiniz.

DV sertifikasından OV sertifikasına geçmek istiyorsanız, Atak Domain’deki uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. SSL markaları ile ilgili bilgimiz, deneyimimiz sayesinde OV sertifikasını kolay ve rahat elde edeceksiniz.

SSL sertifikaları ov ssl dv ssl ov dv ssl farkları