İyi Bir Domaine Sahip Olmak Neden Önemlidir?
06.04.2021 09:38 77 Görüntülendi

İyi Bir Domaine Sahip Olmak Neden Önemlidir?

İyi Bir Domaine Sahip Olmak Neden Önemlidir? | Atak Domain HostingŞahıs olarak, işletme olarak veya sadece bir fikir sahibi olarak iyi bir çevrimiçi varlığa sahip olmanız her zaman önemlidir. Günümüzde kullanıcılar ve müşteriler genellikle bir ürün veya hizmete ulaşmak istediklerinde öncelikle internet üzerinde araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalarda öncelikle web sayfasına ulaşmak istenirken ulaştıkları bu web sayfasında da ürün veya hizmetinizi satın alma oranları daha yüksek olacaktır.

Günümüzde alışverişlerin çok büyük bir oranı internet üzerinde yapılırken, pazarlama sistemlerinde de büyük değişimler yaşandı. Bu noktada müşterilere güçlü bir şekilde ulaşmanın en iyi yöntemlerinden birisi olarak, gayet gelişmiş ve bakımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilen bir web sitesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iyi bir pazarlama gerçekleştirmek açısından doğru bir domain seçimi ile akılda kalıcı bir imaj yakalayabilirsiniz. 

Atak Domain Türkiye'de alan adı kayıt tescil kuruluşu olarak bugün binlerce kişiye hizmet verirken, güçlü bir alan adı alabilmeniz açısından da size önemli ipuçları bulunduran bu içerik ile yardımcı olmaya çalışacaktır.

Güçlü Bir Domainin Avantajları

Bir web sayfası kurulumu için domain seçimi gerçekleştirirken, hızlı karar vermek ve hemen kayıt gerçekleştirmek yapılabilecek hatalar arasında yer almaktadır. Çünkü domain başarılı bir şekilde insanların web sitenize ulaşması ve iyi bir pazarlama yapabilmeniz için en önemli araçlar arasında bulunur. Çevrimiçi pazarlama sırasında en doğru kararlardan biri olarak domain seçimi üzerinde durmanız gerekecektir. Bu noktada mutlaka gerektiği kadar süre düşünmeli, araştırma yapmalı ve her alternatifi değerlendirerek seçime ulaşmalısınız.

Güçlü bir domain seçmeniz ile birlikte önemli avantajlar elde edebilirsiniz. Çünkü üzerinde uzunca durularak iyi bir şekilde seçilmiş bir alan adı;

 • Markanın her zaman iyi bir görüntüye sahip olmasını, farkındalık yaratılmasını ve müşterinin daha güçlü bir şekilde çekilmesini sağlar.
 • Online varlığınız için hareketlilik elde edilmesini sağlarken, istediğiniz farklı bir sektöre geçiş yaptığınızda, başka bir ülkeye, başka bir şehre veya başka bir sunucuya geçmek istediğinizde dahi her zaman size avantaj sağlar. 
 • İyi seçilmiş bir alan adı bir marka oluşturarak, her sektörde yer alabilmenize yardımcı olur.
 • İyi bir domain sayesinde dünya çapında pazarlama imkanları elde edebilir ve yerel anlamda da iyi bir odaklanma elde edebilirsiniz.
 • Doğru seçilmiş bir domain profesyonel bir görüntü sağlarken, daha kısa sürede başarıya ulaşmanız için sizi rakip web siteleri arasından ayırır.
 • Çevrimiçi dünyada işletmenizin daha ileri görüşlü bir yapıya sahip olmasını sağlar.
 • Doğru domain Google gibi arama motorlarında yükselmenize yardımcı olur. İyi bir web sitesi ile birlikte arama motorlarında iyi bir içerik yönetimi ile daha fazla tanınabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Geleneksel eski sistem pazarlama yerine yıllık düşük maliyetler ile güncel bir sayfa sizi her zaman online dünyada tanınır kılar.

 

Doğru Domain Nasıl Seçilir?

İş dünyasına girerken seçmiş olduğunuz marka ismi, sizin kim olduğunuzu, değerlerinizi ve özen verdiğiniz her noktayı ifade eder. Bu açıdan düşünüldüğünde seçtiğiniz alan adı da marka isminiz ile doğru orantılı olmalıdır. Bu nedenle de bir marka ismi seçerken mutlaka domain ve uzantılar hakkında da uyumlu seçimler yapmanız gerekir.

Marka veya şirketleriniz için yeni bir başlangıç yaparken müşterilerinizin kafasında karışıklık yaratmayacak ve kolaylıkla sitenize ulaşmalarını sağlayacak bir domain seçimi de yapmalıdır. Çünkü dünyaya adınızı duyurmadan önce benzersiz bir şekilde seçtiğiniz bir alan adı da çok büyük fırsatlar doğurabilir.

Eğer bir işletmeye sahipseniz bu işletme için de marka ve şirket adı ile birlikte belirli anahtar kelimeleri kullanarak, tamamen uyumlu ve yaratıcı bir alan adı seçmeniz doğru olacaktır.

Domain Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

İnternette kısa ve hatırlanabilecek düzeyde olan alan adları, her zaman daha fazla kabul görmektedir. Bu nedenle domain seçimlerinde ideal olarak 6-10 harf arasında alan adları kullanmanız doğru olacaktır. Seçilen domain kısa bir yapıya sahip olduğu kadar kolayca yazılmalı ve aynı zamanda da açıklayıcı olmalıdır.

Bir domain için çok fazla karakter kullanıldığında, internet kullanıcıları adres satırında bu alan adını yazarken mutlaka yazım hatası yapabilir. Küçük bir yazım hatası başka bir firmaya ulaşılmasına neden olurken, bazen korsan faaliyetlerinden hırsızlıklara kadar yol açabilir. Bir alan adında farklı kelimeler birleştirilirken, mutlaka birbirleriyle uyum sağlayan ve kolayca kabul edilebilecek kelimeler bir araya gelmelidir.

Kullanıcıların alan adını adres satırına yazarken karışıklıklar yaşayabileceği ve unutabileceği tire(-), slash(/) veya sayı gibi karakterleri kullanmaktansa, sadece harfler ile oluşturulmuş bir domain basit ve çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Domain İçerisinde Anahtar Kelime Kullanımı

İyi Bir Domaine Sahip Olmak Neden Önemlidir? | Atak Domain HostingBir domain belirlenirken içerisinde sektör, ürün veya hizmetinizle ilgili anahtar kelimeler yer alabilir. Örneğin en-iyi-hali-yikama.com gibi bir domain kaydı tam eşleşme alanı olarak adlandırılır.

Aslında birçok kişi tamamen anahtar kelimeler ile oluşturulmuş bir domain sayesinde çok daha iyi bir trafik elde edileceğini düşünse de Google gibi arama motorları algoritmaları içerisinde çok fazla anahtar kelime kullanımını yanlış görmektedir. Hatta son yıllarda Google algoritmasında yaşanan değişiklik sayesinde güçlü marka bilinci ile karışıklığı uzaklaştıracak daha sade alan adları kullanımı önemsenmektedir. 

Tamamen anahtar kelime kullanımı ile bir domain oluşturmak yanlış kabul edilse de yine de anahtar kelimelerin domain içerisinde bulunması önemli avantajlar da sağlayabilir. Bu nedenle çevrimiçi dünyada güvenilir bir kimliğe sahip olabilmek için ve iyi bir imaj yaratmak için gerekli kadar anahtar kelime içeren bir domain seçilebilir.

gTLD Ve nTLD Uzantılar

Domain için kelimeler ile birlikte bir ifade oluşturulsa da bu ifadenin sonunda mutlaka bir uzantı yer almalıdır. Bugün dünya genelinde en popüler şekilde kullanılan uzantılar gTLD olarak adlandırılmaktadır. Bu açıdan da evrensel bir şekilde tanınan en önemli uzantı ".com" olmakla birlikte en güvenilir uzantı olarak da görülmektedir. Bununla birlikte en yaygın kullanılan diğer uzantılar arasında kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından seçilen ".org" veya ticari ya da özel herkes tarafından seçilebilen ".net" gibi uzantılar bulunmaktadır.

TLD uzantı anlamına gelmekle birlikte her uzantı belirli kısıtlamalar ile birlikte kullanılabilir. Örneğin;

 • .biz
 • .name
 • .pro gibi uzantılar sadece kimlik bilgisi sunabilen profesyonel şahıslar ve işletmeler tarafından alınabilir.

 

Sponsorlu uzantılar ise topluluk kurallarına uygun şekilde sponsor denetimi altında alınan alan adları için uygundur. Örneğin, bazı sponsorlu uzantılara bakıldığında;

 • .coop dernekler ve sponsorluk ile çalışan kurumlar için kullanılabilir.
 • .mobi uzantısı mobil sayfa uzantısı olarak web sayfalarının mobil sağlayıcıları için kullanılır.
 • .museum uzantısı müzeler için kurulan sayfalarda kullanılabilir.
 • .jobs insan kaynakları yönetimi platformları için kullanılabilir.
 • .aero havacılık ile ilgili sayfalar açısından kullanılabilir.

nTLD yani yeni üst düzey alan adları olarak bilinen uzantılar, bugün internet dünyasında sınırlı sayıda yer almakla birlikte belirli bir boşluğu dolduran uzantılardır. Özellikle belirli bir coğrafi konumu işaretlemek için ya da bir niş üzerinde alan adı oluşturmak için seçilebilirler. Bu uzantılar arasında da

 • .restaurant
 • .deals
 • .chat
 • .yoga
 • .coffee
 • .tech
 • .news gibi uzantılar yer alır.

Bu yeni nesil uzantılar daha güçlü bir marka ve daha yaratıcı bir domain oluşturmak açısından size büyük katkılar sunabilir. Örneğin, Adana kentinde kuracağınız yeni bir restoran için lezizadanakebaplari.restoran tarzında bir domain belirlemesi yapabilirsiniz.

Ülke Kodu Uzantıları ccTLD

Her bir ülke için özel bir şekilde belirlenmiş alan adı uzantıları da yer almakla birlikte bu uzantılar ccTLD şeklinde bilinmektedir. Özellikle ülkeye hitap edecek ve ülke dışına kadar uzanacak şekilde bir web sayfası sahibi olmak istediğinizde, örneğin Türkiye için “.tr” ya da İngiltere için “.uk” gibi coğrafi bölgeye özgü bir uzantı tercih edebilirsiniz.

Premium Domainler

Çoğu zaman “.com “uzantısı çok ideal görülse de eğer alan adı alırken “.com” uzantısının satın alınmış olduğunu görürseniz, bu durumda farklı bir çözüm uygulayabilirsiniz. Çünkü bazen istediğiniz domain bir şirket tarafından satın alınmış ve kullanılmış olabilir. Bazen daha önceden alınmış sonrasında hiç kullanılmamış, iflas edilen şirket dolayısıyla kullanılamayan veya sadece yatırım amaçlı satın alınmış olabilir.

Genellikle bu tip alan adları premium alan adı olarak adlandırılırken, başarılı bir domain seçimi için kullanılmamış bir domain seçmek istiyorsanız, premium domain satın alımı ile uzun vade de iyi bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Premium dövmeyin avantajlarla bakıldığında ise

 • Bu tür domainler güvenilirlik açısından her zaman değerlidir.
 • Çok uzun zamandır kullanılmış premium domainler, iyi bir trafik sağladığı için SEO açısından size son derece saygın bir avantaj sağlayabilir.
 • Bir premium domain her zaman basit, kısa ve kolay bir yapıya sahiptir.
 • Daha fazla ticari yere sahip olan bu tip alan adları, Google aramalarında sizi daha fazla ön plana çıkarır ve sitenize yönlendirmeyi arttırır.
 • İyi bir işletme yükseliş grafiği elde ettiğiniz zaman satın aldığınız bu premium domain ileriye dönük sağlam bir yatırım olabilir. 
 • Ayrıca bir premium domain farklı etkenlere göre değişen ve yüksek bir maliyete sahip olabilir. Fakat markanız ve çevrimiçi kimliğiniz açısından düşünüldüğünde uzun vadede gerçekten değerli bir yatırım olarak görülebilir.

Premium Domain Yatırımları

Bugün uzun vadede yüksek kazançlar elde etmek amacıyla bu konuda uzmanlık elde etmiş domain yatırımcıları genellikle premium domain alım/satım işlemleri üzerinde durmaktadır. Bazı domainler basit, güvenilir ve güçlü bağlantılar ile avantajlı bir yapıya sahip olduklarında, kısa vadede dahi yüksek değer kazanabilir. Bu konuda örnek olarak daha önce çok yüksek değer ile satılmış birkaç domain alışverişine bakılabilir.

 • 35,6 milyon dolar karşılığında satılan Insurance.com
 • 35 milyon dolar karşılığında satılan vacationrentals.com 
 • 30,18 milyon dolar karşılığında satılan Privatejet.com
 • 18 milyon dolar karşılığında satılan Internet.com
 • 17 milyon dolar karşılığında satılan 360.com

Aslında listede bulunan domain satışları çok yüksek rakamlar olarak görülse de sadece birkaç yıl öncesinde cars.com alan adı 872 milyon dolar gibi bir rakam ile satılmıştır. Bu durum gelecek vadede domain yatırımının ne kadar güçlü olduğunu gösterebilir. 

Alternatif Domainler

Eğer işletmeniz için bir domain satın alırken premium domain seçecek kadar yüksek bir maliyete katlanamayacaksanız ve istediğiniz domain daha önce satın alınmış ise bazı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, ilk seçim olarak istediğiniz alan adının hafif değiştirilmiş veya kısaltılmış bir versiyonunu seçebilirsiniz. Örneğin, mardinguzelotel.com gibi bir alan adı almak istediğinizde bu domain satın alınmışsa, hafif bir değişimle guzelmardinotel.com veya otelguzelmardin.com gibi denemeler yapabilirsiniz.

Küçük değişimlere rağmen alan adının benzerlerinin de satın alındığını görürseniz, bu noktada ikinci bir alternatif olarak alan adı uzantısını değiştirebilirsiniz. Yani bu durumda “.com” uzantısı satın alınmış ise “.net” veya “.org” gibi bir uzantıyı tercih edebilirsiniz.

Son bir tercih olarak eğer marka veya şirketinizin ismi ile alabileceğiniz tüm alan adı tercihleri doldurulmuş ise bunun yerine akılda kalıcı, markanızı yansıtan ve iyi bir pazarlama sağlayacak güzel bir slogan seçerek bu slogan sayesinde de alan adı temin edebilirsiniz.

Her Zaman Hatırlanacak Bir Domain Bulun

Her aşamada insanların sizi hatırlayabileceği ve büyüme aşamasında bulunurken güçlü bir şekilde dilden dile yayılacak bir domain bulmak her zaman önemlidir. Çünkü nasıl ki sahip olduğunuz marka ve şirket size bir slogan ya da pratik ve keyifli bir kelime gibi dilden dile dolaşıyorsa, bu yapıyı da benzer bir domain sayesinde de dilden dile dolaşarak kolaylıkla hatırlanacak bir yapı elde edebilirsiniz.

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!

Doğru Domain İyi Bir Domain nTLD Uzantılar Premium Domainler Premium Domain Yatırımları Alternatif Domainler Domain İçerisinde Anahtar Kelime Kullanımı Domain Uzunluğu Nasıl Olmalıdır? Doğru Domain Nasıl Seçilir? Güçlü Bir Domainin Avantajları