Code Signing SSL

Code Signing SSL ile yazılım kodunuzu dijital olarak imzalayın!

  • Ücretsiz Destek
8.25$/ Ay
CodeSigningSSL SSL

Code Signing SSL Sertifikaları

Kod İmzalama Sertifikası (Code Signing SSL), bir yazılım geliştiricisinin veya yayıncının kimliğini doğrular ve imzalanan yazılım parçasının değiştirilmediğine veya tahrif edilmediğine dair güvence sağlar. Bu SSL çeşidi web için kullanılan türden daha farklıdır. Buradaki yapıyla dijital bir imza uygulayarak ve yazılımın kendisiyle birlikte hashing yapılır. Bir kullanıcı imzasız bir yazılım indirmeye çalıştığında, çalıştırdığı tarayıcı veya virüsten koruma programı onu işaretler ve "bilinmeyen bir kaynaktan" gelen gibi uyarı getirir.
Code Signing SSL Sertifikası Avantajları ve Özellikleri
Kod imzalama sertifikası bir uygulamayı daha güvenilir kılar. Uygulamanın orijinalliğini doğrulamak için dijital olarak çalıştırılabilir komut dosyalarını imzalama işlemidir. SSL ile İmzalandığından beri kodun değiştirilmemesini veya bozulmamasını sağlar ki bu da güvenli kaynak olduğunuzu gösterir.
Güven

Code Signing SSL sertifikası, bazı web tarayıcılarında firma adını göstererek sitenize prestij katmaktadır. Chrome ve Firefox tarayıcılarında kilide tıkladığınızda firma bilgileri gösterilir.

Orijinal kimlik

Kod imzalama sertifikasına sahip her yazılımda, yazılımın geliştiricisinin kimliğini doğrulamak için mekanizma sağlayan dijital bir sertifika bulunuyor. Bu da süreci daha güvenilir yapıyor.

Dağıtım

Kod imzalama sertifikası ile imzalanmış yazılımlar daha büyük platformlarda kolayca yer alabilir. Bu da dağıtımı kolaylaştırır. Ancak güvenilir gözükmeyen diğer yazılımlar için internet üzerindeki program indirme sistemleri uygulamanızın güvensiz olduğu bilgisini verebilir.

İndirme

Güvenli içerik ile kullanıcılar yazılımları daha kolay indirmektedir. Çünkü işletim sistemleri, tarayıcılar ve daha birçok etmen Code Signing SSL ile imzalanmamış yazılımları güvensiz olarak gösterebilir. Kaynağı bilinen ve imzalanmış bir yazılımda indirmelerin daha çok olduğu görülmüştür.

Code Signing SSL Sertifikası Nedir?
Code Signing SSL Sertifikaları Bir kod imzalama sertifikası, indirilebilir yazılımların, komut dosyalarının ve yürütülebilir dosyaların kimliğini ve bütünlüğünü sağlar. Bir kod imzalama sertifikası ile yazılım yayıncısı kodunu dijital olarak imzalayabilir. Bu kullanıcıya güven verir. Bilgisayarınızda çalışabilen her çalıştırılabilen uygulamalar için geçerlidir. Bu iki önemli fayda sağlar: Gerçek yazılım yayıncısının adını onaylar ve görüntüler. Benzer bir yazılım olsa dahi Code Signing SSL ile onaylı bir üretici olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar onaylı olana güveneceği için diğer onaysız bir yazılım indirmekten çekinecektir. Geliştirici kişi kodun son sürümünü tamamlayıp bu SSL sertifikasıyla imzaladığından beri, kullanıcıların indirmekte olduğu yazılım parçasına müdahale edilmemesini sağlar. Bir kullanıcı internetten bir program indirmeye çalıştığında, bu yazılım Code Signing SSL ile güvence altına alınmamışsa, sistem veya virüsten koruma yazılımı geliştiricinin onaylı bir firma olduğunu gösterecektir.

Çoğu işletim sistemi, yazılımın bilinmeyen bir kaynak tarafından yayınlandığını açıkça gösteren bir uyarıyı tıklamanıza neden olmadan onaysız bir programı indirmenize izin vermiyor. Güvenlik herkes içindir. Güvensiz uyarısı geldiğinde insanlar bundan çekinirler ve programı yüklemezler. Antivirüs yazılımları ise yazılımınıza her zaman şüpheci yaklaşır. Şayet bir yazılım satıyorsanız, ister büyük bir yazılım şirketi ister serbest çalışan bir yazılım geliştiricisi olun, güvenlik uyarıları kullanıcı kaybetmenin en kolay yolu. Yazılım bir kod imzalama sertifikasıyla güvence altına alınmışsa, kullanıcılar kurulum sırasında uygulamanızın onaylı bir yazılım, güvenli bir yazılım olduğunu görecekler.

İndirdiğiniz veya geliştirdiğiniz yazılım bir Code Signing SSL sertifikası kullanılarak imzalanmışsa, tarayıcı indirmeye güvenecek ve devam etmesine izin verecektir. Bu güvenilirliği büyük ölçüde etkilemektedir. Tarayıcılar imzalı kod indirme işleminin bütünlüğünü doğrulayan bir kontrol gerçekleştirebilir. Günümüzdeki neredeyse tüm tarayıcılar bunu yapmaktadır. Code Signing SSL imzalama sertifikalarının genişletilmiş doğrulama (extended validation) sürümü de vardır. Geliştiricilere Microsoft SmartScreen filtresiyle önemli bir Microsoft Authenticode itibar artışı sağlayarak yardımcı olmaktadır.

Bu sertifikaların özel anahtarı, daha fazla güvenlik için harici bir donanım belirtecinde saklanır. Hepsinden iyisi, Comodo, bireysel geliştiriciler için de Kod İmzalama sunan birkaç CA'dan biridir. İster bir ekibin parçası olun ister bunu kendi başınıza yapıyor olun, Comodo'nun sizin için bir Kod İmzalama sertifikası vardır.

Microsoft, tüm Exchange sunucusu sürümleri için her zaman UCC SSL sertifikasını önerir. Bu sertifikanın diğer bir özelliği ise istemci yönetimini kolaylaştıran Microsoft Exchange Automatic Discovery (otomatik keşfetme) hizmetlerinin güvenliğini sağlamanıza olanak tanır.
Kod İmzalama ve Belge İmzalama
Code Signing SSL ile dökümanları imzalayamazsınız. Aralarında bazı farklar bulunur. Çoğu zaman, kod imzalama sertifikaları kod imza değerine sahip bir extKeyUsage uzantısı ve bazen de ticari olarak kod imzalaması bulunuyor. Ancak başka kullanımlara izin veren değerlere sahip değiller.

Extended Key Usage (Genişletilmiş Anahtar Kullanımı) uzantısı için RFC 5280 kullanılır. Bu protokole göre, uzantı belirtilmesi durumunda sertifika yalnızca ilgili hedeflerden birini gerçekleştirmek için kullanılmalıdır.

Ancak Code Signing sertifikası, kod olmayan bir belgeyi imzalamak için kullanılır. Bu ise X.509 Public Key Infrastructure Certificates (Açık Anahtar Altyapı Sertifikaları) spesifikasyonunun doğrudan ihlali anlamına gelir.

İşte bu sebeple Adobe Reader gibi uygulamaların kod imzalama sertifikası kullanılarak oluşturulan PDF imzalarını reddetme olasılığı çok yüksektir. Sertifikalarla ilgili herhangi bir sorun olmadığını söylesek dahi Adobe Reader gibi uygulamaların yeni sürümlerinin yayınlanmasıyla gelecekte bir sorun yaşatmayacağını garanti edemeyiz. Birçok sertifika satıcısı, kod imzalama sertifikaları ile belge imzalama sertifikaları (özellikle PDF'leri imzalamak için oluşturulan sertifikalar) arasında ayrım ve karşılaştırma yapar. Özellikle PDF sertifikalarının fiyatları genellikle biraz daha yüksektir.
Code Signing SSL Nasıl Çalışıyor?
Code Signing SSL Nasıl Çalışıyor?
Bu bir imzalama sürecidir. İlk adım kod imzalama sertifikaları (code signing) iki ana güvenlik katmanı / bileşeni ile çalışır: Genel anahtar ve özel anahtar. Ardından hashing uygulanır. Bir yazılımı bitirdikten sonra, yazılım geliştiricisi bir dijital imza uygulamak için hash uygulaması kullanacaktır. Bu işlem tamamlandığında, dijital imza daha sonra kodun geri kalanıyla birlikte karma hale getirilir. Hashing, kodun tamamına bir mühür koymak gibidir. Sonra bir kullanıcı yazılımı indirmeye çalıştığında, işletim sistemi bu iki aşamalı sistemi yeniden alır. İlk olarak, dijital imzayı doğrular. Şayet imza doğrulanırsa, sistem yazılım için yeniden bir karma değer üretecektir. Oluşturulan iki hash değeri (birincisi yazılım yayıncısı tarafından kod imzalanması sırasında oluşturulan, ikincisi sistem tarafından oluşturulan) aynı olduğu varsayılır. Son adımda ise bu iki hash değeri eşleşirse, mührün kırılmadığını gösterir.

Bu da yazılımın son geliştirildiği ve yazılım geliştiricisi tarafından imzalandığı haliyle aynı durumda olduğu anlamına gelir. Kurcalanmamış ve aradaki bilgisayar korsanları tarafından hiçbir manipülasyon yapılmadığı anlamına gelir.
Neden Code Signing SSL Kullanmalısınız?
İster bireysel, istese de kurumsal bir firma olun fark etmez. Yazılımınızı doğrulamak ve güvenilir hale getirmek istiyorsanız mutlaka Code Signing SSL kullanmalısınız. Kod imzalama sertifikaları, yazılımın kendisini şifrelemez. Bunu yapmak yazılım geliştiricisinin elinde olan bir şeydir. Bunun yerine, tüm yazılımı karma haline getirir ve imzalar. Bu işlem kodun tamamına dijital bir imza koymak gibidir. Yani bir belgeye kaşe basmak gibi denilebilir. Ortadaki biri kodu değiştirirse, karma değeri değişir ve kullanıcının bilgisayarına yazılımın orijinal yazılımdan farklı olduğunu gösterir. Bu da güvenlik uyarısı çıkartır. Yazılımı indirmeye çalışan bir kullanıcının kendisini kötü amaçlı yazılım yüklemekten nasıl koruyabileceği ile ilgilidir.
Code Signing SSL ve Web SSL Farkları
Code Signing SSL ve Web SSL Farkları Bir kod imzalama sertifikası, indirilebilir yazılımlar, komut dosyaları ve yürütülebilir dosyalar içindir. SSL sertifikası ise sadece web siteleri içindir. Bir yazılım geliştiricisi veya yayıncısıysanız, code signing SSL sertifikasına ihtiyacınız var. Fakat bir web siteniz varsa, bir SSL sertifikasına ihtiyacınız olur.

Aynı zamanda bir web sitesine sahip bir yazılım yayıncısıysanız, ikisine de ihtiyacınız var oluşur. Çünkü hem sitenizin güvenliğini hem de yazılımızın güvenliğini sağlamış olursunuz. Bir web sitesinin güvenliğini sağlamak için Code Signing SSL sertifikası kullanamazsınız ve bunun tersi de geçerli. SSL sertifikalarının maliyeti 12 bin USD’ye kadar çıkabilir ancak kod imzalama sertifikalarının maliyeti yıllık maksimum 350 USD gibi bir rakamdadır.

Kod imzalama sertifikaları garanti ile birlikte gelmezler. Fakat ücretli web SSL sertifikaları 2 milyon USD’ye kadar garanti sunar.

SSL sertifikaları, iki sistem arasında geçiş halindeki verileri şifreler. Kod imzalama sertifikaları yazılımı şifrelemez. Bunun yerine, bir kod imzalama sertifikası, yürütülebilir dosyayı karma hale getirir ve yazılım yayıncısının dijital imzasını ekler. Hashing, kodun tamamına bir mühür koymak gibidir, böylece tespit edilmeden değiştirilemez.

Bu sertifikaların süresi dolduğunda, kullanıcı sertifikalar yenilenene kadar güvenlik uyarıları görmeye başlar. Code Signing SSL çeşitleri bir zaman damgası özelliği sunar. Yani dijital imzanın sertifikanın süresi dolduktan sonra bile sonsuza kadar onaylı kalması için bir zaman damgası ekleyebilir. Zaman damgası, istemciye yazılımın sertifika hala geçerliyken imzalandığına dair kanıt sağlar. Zaman damgası olmadan dijital imza sertifikanın sona ermesiyle birlikte ölür. Bu durumda yeniden imzalanıp yeni yazılım versiyonunun çıkması gerekir.

Ortak yönleri de bulunmaktadır. Code Signing SSL ve normal web SSL, siber güvenlik için kullanılan X.509 dijital sertifikalardır. Her ikisi de Genel Anahtar Altyapısını (PKI) kullanır. SSL kullanıcıları her ikisinin yokluğunda yazılım yüklemeye çalışırken ya da bir web sitesine girerken güvenlik uyarısı görür. Her iki sertifikada da sertifika yetkilisi, başvuru sahibinin kimlik bilgilerini düzenlemeden önce doğrular. Temel amaçları aynıdır, son kullanıcıları siber suç mağduru olmaktan korumaktır.
Code Signing SSL Doğrulaması
SSL sertifikası veya kod imzalama sertifikası, sertifika yetkilisi (CA), sertifikayı vermeden önce başvuranın kimliğini doğrular. CA, SSL sertifikası için başvurduğunuz etki alanına sahip olduğunuzdan emin olur. Yani uygulamanız için web siteniz olmak zorundadır. CA, bunu doğrulamak için, [email protected] gibi belirli bir e-posta adresine doğrulama bağlantısı içeren bir e-posta gönderir. Whois’deki bilgilerinize dayanarak yönetici kişisi mail adresine de gönderebilir. Öte yandan sizden sunucunuzda belirli bir konuma bir doğrulama dosyası yerleştirmenizi isteyebilir (file doğrulama).

Bir kuruluş doğrulaması (OV) veya genişletilmiş doğrulama (EV) SSL sertifikası seçtiyseniz, ayrıca işletme kayıt numaranızı ve onun hakkındaki birçok detayı talep eden dökümanları beraberinde göndermek zorundasınız. Kod imzalama sertifikaları için CA, işletme kayıt ayrıntılarınızı, adresinizi ve telefon numaranızı doğrular. Bireysel geliştiriciler için CA, devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimliğinizi doğrulayan noter tasdikli bir form sunmanızı ve ardından bir telefon görüşmesiyle doğrulamasını tamamlamanızı ister.

Kod imzalama sertifikası, tüm inceleme sürecinden sonra, geliştirdiğiniz yazılım veya kod parçasına benzersiz, doğrulanmış bir dijital imza koymanızı sağlar. Onu doğrular. Alıcılara orijinal yayıncıyı kontrol etme şansı verir. Bu da sizi daha güvenli hale getirir. Alıcılarınız, indirdikleri yazılımda "bilinmeyen" yayıncı yerine doğrulanmış yayıncıların adını gördüklerinde, ürünün güvenli olduğuna kanaat getirirler.

Code Signing SSL Sertifikası Soru - Cevap

UC, birleşik iletişim manasına gelir. UCC ise Birleşik İletişim Sertifikası demektir, birden çok ana bilgisayar adının tek bir sertifika ile korunmasına izin veren dijital bir güvenlik sertifikasıdır. UC sertifikaları aynı zamanda SAN özelliği taşır, çoklu alan sertifikaları veya Exchange sertifikaları olarak da bilinir.

Ödeme Seçenekleri

  • Havale
  • Kredi Kartı
  • WebMoney
  • TransferWise
  • PayPal
  • Stripe
  • AliPay

Uzman Ekibimizden Yardım Alın

İhtiyacınız olan her anda yanınızdayız!