Helpdesk
02.09.2021 09:17 1700 Görüntülendi

cPanel'de CSR Kodu Oluşturma Nasıl Yapılır?

 1. cPanel’e erişim sağlayınız. Eğer firmamızda bulunan bir Hosting paketiniz mevcut ise öncelikle hesabınıza erişim sağlayınız. Hesabım> Hostinglerim> Web Hosting butonuna tıklayarak açılan sayfadan Hosting hizmetinizin “Yönet” butonuna tıklayınız.

  Yönet butonuna tıkladıktan sonra cPanel’e geçiş sağlayabilmek için yeşil renkli “Kontrol Paneline Git” butonuna tıklayınız.

 2. Panele ulaştığınızda “SSL/TLS” butonuna tıklayınız. Sayfada birçok buton yer aldığı için arama kısmına SSL/TLS yazarak istenilen sayfaya daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

 3. CSR oluşturmak için “CERTIFICATE SIGNING REQUESTS (CSR)” başlığı altında bulunan mavi renkteki “Generate, view, or delete SSL certificate signing requests.” yazısına tıklayınız.

 4. Karşınıza gelen ekranda CSR oluşturmanız için sizden bilgiler talep edilecektir. Bu bilgileri Türkçe karakter kullanmadan doldurmanız istenmektedir.

  Passphrase alanına yazdığınız bilgi şifre bilgisidir. Şifre alanını boş bırakabilirsiniz. Eğer bir şifre belirlemek istiyorsanız mutlaka şifreyi not etmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni SSL sertifikası kurulum sırasında Passphrase alanına yazdığınız şifrenin sizden talep edilmesidir.

  Önemli Bilgi: SSL Sertifikasını ana domain veya subdomain için oluşturabilirsiniz. Subdomain için CSR kodu üretirken ise; subdomainadi.alanadiniz.com şeklinde yazmanız gerekmektedir (Örnek: blog.abc.com) Eğer Wildcard SSL kullanacaksanız CSR kodu oluştururken *.alanadiniz.uzantisi şeklinde (Örnek: *.abc.com) domaini yazabilirsiniz.

 5. Tüm formu doldurduktan sonra Generate (üret) butonuna tıklayınız.

 6. Butona tıkladıktan sonra açılan sayfada size bir kod üretilerek teslim edilmiş olacaktır.

 7. Üretilmiş olan CSR kodunun doğruluğunu kontrol edebilmeniz için web adresleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi https://www.sslshopper.com/csr-decoder.html adresidir. Bu adrese erişim sağladığınızda kodu yapıştırabilmeniz için bir kutucuk bulunmaktadır. Kopyaladığınız CSR kodunu (tüm çizgiler dahil) bu kutucuğa yapıştırarak doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Oluşturduğunuz CSR kodunda bir hata olduğunu düşünüyorsanız Cpanel üzerinden yeni bir CSR kodu üretebilirsiniz.

  Önemli Bilgi: CSR kodu web sitenizin bulunduğu sunucu üzerinden oluşturulmalıdır.

cPanel'de CSR Kodu Oluşturma cPanel CSR Kodu csr csr kodu oluşturma csr kodu nedir csr kodu nasıl yapılır