Helpdesk
22.09.2021 14:44 1146 Görüntülendi

.in Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu

.in Domain Uzantısı Hakkında

.in Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu | Atak Domain Hosting

Dünyanın en büyük ve en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan için ICANN tarafından tahsis edilen .in alan adı uzantısı, bugün herkes tarafından tescil edilebilen bir yapıya sahiptir. Yani aslında Hindistan'da yer alan kişi veya kuruluşları temsil etse de bugün blog veya e-ticaret sayfası sahipleri .in uzantısı ile tescil işlemi gerçekleştirebilir.

Hindistan'da internet kullanıcıları ile bir bağlantı kurabilmeniz ve e-posta adresi alabilmeniz gibi birçok farklı amaç ile yarım milyar insana ulaşma şansı sağlayan .in uzantısı giderek her gün daha fazla kayıt edilen bir uzantı olarak bilinmektedir.

.in uzantısı üst düzey alınanlar arasında bulunmak ile birlikte 3 ile 63 karakter arasında domain kayıt işlemi sağlar. 10 yıla kadar tescil etme imkanı bulunan bu alan adında hiçbir özel koşul yer almadan ve belge gerekliliği olmadan kayıt işlemi yapılabilir. Alan adı IDN desteği sağlamamak ile birlikte 2-13 arası NS adresi gerekir ve transfer edilebilir.

.in Domain Yaşam Periyodu

Bu alan adı uzantısında tescil işlemleri 1 yıl ile 10 yıl arasında bağımsız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Müsait durumda temsil edilme imkanı yer alması ile birlikte tescil edildikten sonraki yaşam periyodu ise aşağıdaki gibi şekillenmektedir.

Aktif süreç: Tescil işlemi sonrasında tescilin bitmesine kadar geçen süre veya tescilli durumdayken yapılan yenileme ile birlikte devam eden ve son noktaya kadar sürecek olan kullanım süresidir.

Domain Muhasebe Dönemi : 0 gün

Domain Sonlandırma Süresi : 44 gün

Domain Hataya Düşme Süresi : 44 gün

Domain Ödeme Süresi : -61 gün

Silinirken Kurtarılabilme Süresi : 30 gün

Silme Bekletme Süresi : 5 gün

.in Domain in domain satın al in uzantısı in uzantısı nereye ait in domain yaşam periyodu