Helpdesk
02.12.2021 17:15 1926 Görüntülendi

Web Hosting - cPanel E-Mail Otomatik Yanıtlayıcı Nedir ? Nasıl Aktif Edilir?

Kimi zaman seyahatte, kimi zaman bir toplantıda olabilir ve maillere bir süre dönüş yapamayabilirsiniz. Bu süre zarfında size mail gönderen kişileri yanıtsız bırakmamak adına otomatik yanıt gönderimi sağlayabilirsiniz. Bu işlem için; 

 1. cPanel’e giriş sağlayınız.
 2. Ana sayfa içerisinde yer alan “Email” başlığını görüyor olacaksınız. Bu başlığın altında bulunan “Autoresponders (Otomatik Yanıtlayıcılar)” butonuna tıklayınız.

 3. Açılan sayfadan “Add Autoresponder (Otomatik Yanıtlayıcı Ekle)” butonuna tıklayınız.

 4. Açılan sayfada sizden bazı bilgiler talep edilmektedir. 

  Bu bilgiler aşağıdaki gibidir. 

  Character Set: Standart Karakter seti “ utf-8 ” dir, ancak buradan değiştirebilirsiniz.

  Interval: Aynı e-posta hesabına otomatik yanıt göndermeden önce kaç saat bekleyeceğinizi buradan ayarlayabilirsiniz.

  Email: Otomatik yanıtlayıcıyı kurduğunuz e-posta adresinin ismi talep edilir. 

  Domain: Otomatik yanıtlayıcıyı kurduğunuz e-posta adresine ait domain seçimi sağlanır. 

  From: Buraya bir “Kimden” adresi girebilirsiniz. Email bölümüne yazmış olduğunuz kullanıcı bilgisi ile aynı adresi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. 

  Subject: Konu başlığınızı bu alana yazabilirsiniz. Örnek: “Ofis Dışındayım.”

  Body: Otomatik mesajınızı bu alana yazabilirsiniz. Örnek: “Saat 15:00-18:00 arasında toplantıda olacağım” veya “18.11.2021-24.11.2021 tarihleri arasında yıllık izinde olacağım” gibi. 

 5. Talep edilen bilgileri yazdıktan sonra otomatik yanıtın ne zaman başlayıp ne zaman durması gerektiğine siz karar verebilirsiniz. 

  Start (Başlangıç) başlığında iki seçenek yer almaktadır. 

  • Immediately: “Immediately” seçimini sağlayıp kayıt işlemi sağladığınızda otomatik yanıt hemen devreye girmiş olacaktır. 
  • Custom: “Custom” seçimini sağladığınızda otomatik yanıtın başlaması için sizden tarih ve saat bilgisi seçmeniz istenmektedir.

  Stop (Dur) başlığında iki seçenek yer almaktadır.

  • Never: “Never” seçimi ile otomatik yanıtın durmaması için işlem sağlayabilirsiniz. 
  • Custom: “Custom” seçimini sağladığınızda otomatik yanıtın sonlanması için sizden tarih ve saat bilgisi seçmeniz istenmektedir.
 6. Seçimlerinizi belirlediğinizde son olarak yapmanız gereken bu ayarları kaydetmek olacaktır. Otomatik yanıtın kaydedilmesi için “Create (Oluştur)” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. 

 7. Otomatik yanıtı silmek istediğinizde ise cPanel Ana sayfa içerisinde yer alan “Autoresponders (Otomatik Yanıtlayıcılar)” butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan hangi otomatik yanıtı silmek istiyorsanız “Delete> Delete Autoresponder” butonlarını kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
cPanel E-Mail Otomatik Yanıtlayıcı Nedir cPanel E-Mail Otomatik Yanıtlayıcı Nedir ve Nasıl Aktif Edilir E-Mail Otomatik Yanıtlayıcı