Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
28.07.2022 10:42 2091 Görüntülendi

Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde herkes internetten para kazanmanın yollarını arıyor. Freelance çalışmadan video oluşturmaya ve anket doldurmaya kadar bunu internet üzerinden yapmanın aslında birkaç yolu var. 

Peki ya bir blog yazarak para kazanmaya ne dersiniz?

Blog yazmaya başlamak kolay görünebilir, ancak beklediğinizden biraz daha fazlasını yapmanız gerekir. Pek çok başarılı blogger, çalışmalarından para kazanmaz, çünkü blog’larından para kazanmak ve kâr elde etmek için gerekli olan adımları bilmez. Fakat bazen gerekli tüm adımları bilseniz bile, blog yazarak hızlı bir şekilde zengin olamazsınız. Durumu lehinize çevirmek için çok fazla araştırma, çalışma ve pazarlama yapmanız gerekir.

Blog Nedir?

Blog, sık güncellenen ve dinamik içerik içeren bir web sitesi veya web sitesinin bir parçasıdır. Çoğu zaman blog içerikleri, en son yeni blog gönderisi en üstte olacak şekilde ters kronolojik sırada gösterilir.

Blog’lar başlangıçta insanların fikirlerini çevrimiçi bir günlükte not aldıkları bir yerdi. Ancak, artık büyük ölçüde bir web sitesini güncel tutmanın ve düzenli olarak yeni içerikle doldurmanın bir yolu olarak hizmet eder.

Başarılı Bir Blog Nasıl Başlatılır?

WordPress gibi popüler platformlar sayesinde, bugünlerde kendi blogunuzu başlatmak çok daha kolaydır. 

Fakat bu tamamen basit bir görev değildir. Başlamadan önce düşünmeniz gereken birçok şey vardır:

 • Ne hakkında blog yazacaksınız? 
 • Blog’unuzun adı ne olacak? 
 • İçerik stratejiniz nedir? 
 • Nasıl bir çevrimiçi topluluk oluşturacaksınız?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz: 

1. Nişinizi Belirleyin

Blogunuzu başlatmadan önce atmanız gereken ilk adım nişinizi belirlemektir.

 • Blog’unuz ne hakkında olacak?
 • Blog hedefleriniz nelerdir?

Muhtemelen nişinizle ilgili birkaç fikriniz vardır, ancak bu noktada araştırma yapmanız çok önemlidir. Çünkü tüm blog konuları size para kazandırmaz. Bazı endüstriler, nasıl yapılır makaleleri ve listelerle o kadar doymuş haldedir ki, tamamen benzersiz bir içerik girmek neredeyse imkansızdır. Benzer şekilde, seçtiğiniz her blog konusu, arama motorlarında yeterli aylık arama veya trafiğe sahip değildir.

Bu noktada ancak doğru konuyu seçerek okuyucuları bağlayabilir ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Peki nişinizi seçmek için neler yapmanız gerekir?

 • Blog yazıları yazmakla ilgilendiğiniz temaların, konuların ve içerik fikirlerinin bir listesini yapın. İyi bildiğiniz bir şey hakkında yazmak daha kolay olduğu için kendi kişisel deneyimlerinize ve uzmanlığınıza odaklanın.
 • İnsanların hangi konular hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini ve neyin gelir getirebileceğini ölçmek için pazar araştırması yapın. Aşina olduğunuz şeyler hakkında yazmak size yardımcı olacaktır, ancak aynı zamanda insanların duymak istediklerini de hedeflemeniz gerekir.
 • İnsanların çevrimiçi olarak belirli konular ve eğilimler hakkında nasıl konuştuklarını izlemek için sosyal dinlemeyi kullanın.
 • Kişisel blogunuzu neyin öne çıkaracağına karar verin. Sektör deneyiminiz mi, üslubunuz ve yazım tarzınız mı yoksa konunun kendisi mi? Tüm bunlar okuyucunun girdinize değer vermesini ve geri gelmeye devam etmesini ne sağlayacak?
 • Blog temanızı, hakkında rahatça yazabileceğiniz ve insanların okumak isteyeceği bir şeye indirgedikten sonra, birkaç düzine potansiyel blog yazısı fikri üzerinde beyin fırtınası yapın.

Unutmayın nişiniz, gelecek yıllarda da hakkında yazabileceğiniz bir şey olmalıdır. Bu nedenle konu bulmakta zorlanıyorsanız, farklı bir niş hedeflemeniz gerekebilir.

2. Birincil Para Kazanma Yönteminizi Belirleyin - Blog Yazarak Para Kazanmak

Blogunuzun teması hakkında sağlam bir fikre sahip olmak birincil endişeniz olabilir, ancak para kazanmak istiyorsanız, bunu tam olarak nasıl yapacağınızı düşünmeye başlamalısınız. Bu, blog etkinliklerinizi profesyonel olmayan blog yazarlarının etkinliklerinden ayıran şeydir. Başarılı olmak istiyorsanız, para kazanma özelliğine sahip bir şeye ihtiyacınız var.

Profesyonel blog yazarlarıyla yapılan bir ankette göre, yanıt verenlerin %58'i gelir elde etmek için reklam/medya ağlarını kullandıklarını belirtti. Sonraki en yaygın iki yanıt, hizmet satmak ve affiliate pazarlamaydı.

3. Adınızı ve Markanızı Seçin

Blog’unuzun adı, markanızın en güçlü parçasıdır. Sitenizi daha akılda kalıcı kılmaktan ve insanları sitenize çekmekten sorumludur. Ayrıca blogunuzun ne hakkında olduğunu insanlara anında iletebilmenize olanak tanır.

Bu büyük ve önemli bir karardır. Bu yüzden eklemek isteyebileceğiniz bazı önemli fikirleri, kelimeleri veya cümleleri bir kenara not edin. Daha sonra nişinizin içindeki ve dışındaki diğer bloglara, özellikle potansiyel rakiplere göz atın veya birkaç ekstra fikir oluşturmak için bir blog adı oluşturucuları deneyin. 

Ancak herhangi bir isme bağlanmadan önce yapmanız gereken en önemli şey, alan adınızın daha önce başkası tarafından alınmadığından emin olmaktır.

Bu noktada alan adınızı sorgulamak için aşağıdaki linkte tıklayın: https://www.atakdomain.com/domain-sorgulama

Aşağıdaki görselde göreceğiniz “Domain Sorgulama” aracına istediğiniz alan adını yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? | Atak Domain Hosting

Bu aşamada eğer istediğiniz alan adı müsaitse, ödeme yapmak için alan adınızı sepete ekleyebilirsiniz.

4. Bir Blog Platformu Seçin

Blog nişinizin ne olduğu, adı ve onunla nasıl para kazanacağınız konusunda birkaç sağlam fikriniz olduğuna göre sıra başka bir büyük seçime geldi: Blog platformunuz.

Burada epeyce seçeneğiniz var. İlk ve en zor seçenek, bir platform kullanmak yerine kendi bağımsız web sitenizi yapmaktır. Birçok yeni başlayan blog yazarı için bu, verimli bir seçim olmaktan uzaktır ve bir geliştirici ile çalışmak gerektiğinden daha yüksek başlangıç ​​maliyetleri ve bakım gerektirir.

Blog yazılımları, etkileyici bir blogu sıfırdan çok daha düşük bir fiyata, hatta muhtemelen ücretsiz olarak kendi kendinize tasarlamanıza olanak tanır. Bir web tasarımı veya geliştirme becerisi gerekmez ve WordPress eklentileri hayal edebileceğiniz herhangi bir işlevi uygulayabilir.

WordPress, açık ara en popüler blog platformu ve içerik yönetim sistemidir (CMS), ardından Atak Domain Hazır Web Sitesi, Shopify, Wix ve SquareSpace gelir. Joomla ve Drupal da oldukça popülerdir ve bu hazır site platformlarından çok fazla vardır.

Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? | Atak Domain Hosting

5. İyi Bir Web Hosting Seçin

Eğer hazır site altyapısı kullanmayacaksanız, sitenizi çalışır duruma getirmek için iyi bir web hosting sağlayıcı seçmeniz gerekir. Çünkü hosting web siteniz ile ilgili her şeyi etkiler. Özellikle de yükleme sürelerini… Kötü bir web hosting, son derece yavaş yükleme hızlarına yol açar.

Atak Domain gibi iyi bir web hosting şirketi; güvenli sunucular, müşteri desteği ve sitenizi verimli bir şekilde çalıştırmanız için ihtiyaç duyduğunuz araçları sunar ve sitenizin minimum kesinti süresiyle çalışmasını sağlar.

Yavaş bir sunucuya sahip bir web hosting şirketinden yıllık plan satın almak, isteyeceğiniz son şeydir. Bu nedenle, aceleci kararlar vermeden önce seçeneklerinizi dikkatlice gözden geçirmeniz gerekir.

6. Blogunuzu Kurun

Eğer seçiminiz hazır site oluşturuculardan yanaysa, hiçbir teknik bilginiz olmadan blog’unuzu dakikalar içinde yayına alabilirsiniz. WordPress ile çalışmak isterseniz, Wordpress için özel olarak oluşturulan WordPress hosting planını satın alarak blog’unuzun kurulum aşamasını yine dakikalar içinde yapabilirsiniz. 

Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? | Atak Domain Hosting

Daha sonra WordPress için bir tema ve ihtiyacınıza göre eklentiler seçmeniz gerekir. Tüm bu işlemlerden sonra sitenizi yayına alabilirsiniz. 

7. İçerik Planlama ve Strateji

Web siteniz hazırsa, artık blog’unuzu yazılarınızla doldurmanız yeterlidir. Blog nişiniz için zaten bazı temel araştırmalar yaptınız, ancak içerik planlama aşamasına geldiğinizde daha derin araştırmalar yapmanız gerekir.

Blog’unuzdan para kazanmak istiyorsanız, içerik pazarlama, müşterileri çekmenin ve onları bir satışa yönlendirmenin birincil yoludur. Bu yüzden bir konu listesi oluşturmak iyi bir başlangıçtır, ancak ideal okuyucularınızın ne aradığını ve sizin ve bilginizin hangi sorunları çözebileceğini düşünmeniz de önemlidir.

İçerik stratejisi, başarılı bir blog için çok önemlidir. Bu nedenle arama motorlarının aradığı noktalara nasıl ulaşacağınızı ve SEO'yu nasıl optimize edeceğinizi doğru bir şekilde anlamanız gerekir.

8. İlk Blog Yazınızı Yazın

İlk yazınızı yazmadan önce, başlamak isteyeceğiniz konu kümelerinin bir listesine sahip olmanız gerekir. Henüz bir programa veya tam bir içerik takvimine ihtiyacınız yok; sadece hangi gönderileri yazacağınıza dair bir yönlendirmeye sahip olun yeter.

Hazır olduğunuzda, beğendiğiniz bir konu seçin ve blog yazmaya başlayın.

9. Blogunuzu Tanıtın

Sağlam bir içerik stratejisi ve SEO optimizasyonu ile organik trafik yoluyla okuyucuları çekmeye ve elde tutmaya başlamak için yeterince çaba harcayabilirsiniz. Ancak gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, biraz daha fazlasını yapmanız gerekecek.

Blog tanıtımı için uygulamanız gereken birkaç pazarlama yöntemi aşağıdaki şekildedir:

Sosyal medya pazarlaması – Blogunuzu Twitter, Facebook, Instagram, Reddit, YouTube ve hatta TikTok gibi sosyal medya platformlarında tanıtın. 

Influencer pazarlama - Sosyal medyadaki influencer’lara ulaşın ve blog’unuzu veya ürünlerinizi takipçilerine tanıtmaları için onlarla işbirliği yapın.

E-posta pazarlaması - Bir e-posta listesiyle geçmiş okuyucuları ve alıcıları tutun ve onları çekmek için bültenleri stratejik olarak kullanarak daha fazlası için geri gelmelerini sağlayın.

Dijital reklamcılık – Başkalarının bloglarında ve web sitelerinde reklam vermek için ödeme yapın. Bu sayede kayıp ziyaretçileri çekmek için belirli demografileri hedefleyebilir veya yeniden hedefleme stratejilerini kullanabilirsiniz. 

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak için mevcut birkaç farklı seçenek vardır, ancak aşağıda en yaygın ve başarılı iş modellerinden birkaçını bulabilirsiniz: 

1. Dropshipping

Dropshipping blog yazarak para kazanmak için verimli bir çözümdür.

Dropshipping, envanter satın alıp kendiniz göndermek yerine ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçi aracılığıyla ürün satmanız anlamına gelir. Blogunuz üzerinden ürün satmanıza izin verirken çok daha az yatırım gerektirir.

Örneğin, marangozluk hakkında bir blog yazmayı öğrenebilir ve ziyaretçileri malzemeler, aletler ve kitlerle dolu bir mağazaya yönlendirebilirsiniz.

Dropshipping oldukça kolay görünse de, yine de ödeme alma, güvenilir bir tedarikçi bulma ve müşteri hizmetleri ile uğraşmanız gerekir, ancak bu, e-ticarete girmenin çok daha erişilebilir bir yoludur.

2. Dijital Baskı

Az sayıda fiziksel ürün satmak istiyorsanız, talep üzerine baskı modeli tam size göre olabilir. Bu yüzden envanter satın almak yerine, satın alma yapıldıktan sonra bir siparişi yerine getirmek için tedarikçinizle birlikte çalışabilirsiniz.

Genellikle bu, üzerine kendi tasarımlarınızı uygulayacağınız beyaz etiketli ürünler için bir tedarikçi bulmayı içerir. Stoksuz satış modeline çok benzer, ancak daha çok kişiselleştirmeye ve daha az sayıda bireysel ürün satmaya odaklanır.

3. Affiliate Marketing

Affiliate marketing yani bağlı kuruluş pazarlaması çok popüler bir para kazanma yöntemidir. Ürün satmak için blogunuzu kullanmanız gerekiyor olsa da, tedarikçilerle veya ödemelerle hiç uğraşmanıza gerek yoktur.

Bunun yerine, blog yazarken tek yapmanız gereken, bağlı kuruluş ürünlerini tanıtmak ve bunlara bağlantı vermektir. Bu şekilde her satıştan bir komisyon alırsınız ve bağlı ortaklarınız tüm nakliye ve ödemelerle ilgilenir.

Bu yöntemle çok fazla para kazanamayabilirsiniz, ancak bu çok daha pratik bir yöntemdir ve hiçbir yatırım gerektirmez.

Başlamak için sadece bir bağlı kuruluş pazarlama programı aracılığıyla iş ortaklar bulmanız gerekir. Bu noktada en popüler seçim Amazon Associates'tir.

Blog Yazmaya Nasıl Başlanır? Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? | Atak Domain Hosting

Diğer popüler affiliate programları ise aşağıdaki şekildedir:

 • Binance Affiliate Program
 • Coinbase Affiliate
 • Shopify Affiliates
 • eBay Partner Network
 • SemRush Affiliate
 • Hubspot’s Affiliate Program
 • Çiçekseperi
 • Biletix
 • Trendyol
 • Hepsiburada

4. Dijital Ürünler

Biraz fazladan çalışmaya istekliyseniz, dijital ürünler satmak blogger’lar için harika bir çözüm olabilir. Bu ürünler arasında kurslar, e-kitap’lar veya indirmeler (pdf, podcast vb.) yer alabilir. Bu özel içerikler, yeni başlayan bir blog yazarının bile hedef kitleleriyle sağlam bir bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kitlenizin nasıl yanıt verdiğine dikkat etmek ve istedikleri daha fazla ürünü eklemektir.

5. Kurslar

Kurslar, blog’unuzdan para kazanmak için kullanabileceğiniz başka bir dijital ürün türüdür. Bugünlerde pek çok blog öğreticiler ve faydalı nasıl yapılır makaleleriyle dolu olsa da, neden bir adım daha ileri gidip tam teşekküllü bir dijital kurs oluşturmayasınız ki?

Bir konuda oldukça bilgiliyseniz ve doğru konuyla ilgili ayrıntılı, adım adım bir rehber hazırlayabiliyorsanız, çok para kazanabilir ve sektörde daha fazla otorite sahibi olabilirsiniz. 

6. Reklam Ağları

En popüler para kazanma yöntemi olduğu için reklamlardan yararlanmayan bir blog görmek çok nadirdir. Birçok kişi, web sitesinde reklam banner'ları için mevcut olan alanı satmak için reklam ağlarına yönelir.

Google Adsense bu noktada en popüler platformlardan biri olduğu için sitenizde reklam almak için bu platformdan yararlanabilirsiniz.

Özetle diyebiliriz ki, baştan sona bir blog’un nasıl başlatılacağını öğrenmek zor bir iştir. Siteyi kurmak için kapsamlı bir planlama, birçok araştırma ve sıkı çalışma yapmanız gerekir. İlk kurulum yapıldıktan sonra makaleler yazmak ve blogunuzu pazarlamaya devam etmek de yapmanız gerekenler arasındadır.

Tüm bunlara rağmen, gerçekten blog yazarak çok para kazanmak için biraz da şans gerekir. Fakat yine de cesaretiniz kırılmasın. Kitlenizin ilgileneceğini bildiğiniz bir nişi araştırmak, planlamak ve hedeflemek çoğu zaman şansı yenmek için yeterlidir.

Blogunuzdan gelir elde etmek kesinlikle mümkündür. Sıkı çalışma ve araştırmalar karşılığını verecektir. Bu nedenle blog yazma taktiklerini, pazarlama tekniklerini ve nişinizde başarılı olmanın en iyi yollarını incelemeye devam edin.