Mauritius Hakkında
Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Mauritius bir adadır ve deniz yoluyla Seyşeller ve Fransa ile komşudur. Yüzölçümü ise; 2.045 km2’dir.  Ülkenin başkenti; Port Louis’dir.

Mauritius’un Telefon Kodu: +230 
Mauritius’un Para Birimi: Mauritius Rupisi
Mauritius’un Şehirleri
Port Louis, Beau Bassin-Rose Hill ve Vacoas-Phoenix’tir.
Mauritius’un Ekonomisi
Mauritius da değerlendirilebilir maden yoktur ve pek az işlenebilir toprak vardır. Topraklar fosfat bakımından fakirdir. Bununla beraber, bol yağış ve gübre kullanılan arazi, şekerkamışı üretimine imkân verir. Ada topraklarının yarısı ekilidir. Şeker üretimi oldukça yüksek olup, ülkenin temel sanayi ürününü teşkil eder. Üstelik ülke kararlı fiyatlarla Avrupa Ekonomik Topluluğunda (AET) mukaveleyle garantili pazara sahiptir. İşlenen toprakların % 90’ında şekerkamışı yetiştirilir. Bu bitkinin yetişmesine elverişli olmayan topraklarda, çay ve tütün yetiştirilmektedir. Bahçe arazileri ve çiftlik hayvanları iç tüketim için yiyecek sağlar. Fakat toprakların büyük kısmı ihraç bitkilerine tahsis edildiğinden. Mauritius temel gıda maddesi olan pirinci ithal etmek zorunda kalmaktadır.
Mauritius’un İhracat Yaptığı Ürünler
İşlenmiş Balık, Ham Şeker, Non-Örgü Erkek Gömlek, Örgü T-shirt ve Diamonds.
Mauritius’un İthalat Yaptığı Ürünler
Rafine Petrol, Sigara fileto Dondurulmuş Balık, Otomobil, Yayın Ekipmanları ve Paketlenmiş ilaçlar. 
Mauritius’un İhracat Yaptığı Ülkeler
Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya, Güney Afrika ve İtalya.
Mauritius’un İthalat Yaptığı Ülkeler
Çin, Hindistan, Güney Afrika, Fransa ve Diğer Asya. 
Mauritius’da Yaşayan Milletler
Adada beş esas nüfus grubu vardır: Nüfusun yaklaşık % 69’unu Hindistan’dan göç edenlerin neslinden gelenler teşkil eder. Bunlar Hindular (Nüfusun % 53’ü) ve Müslümanlar (Nüfusun % 16’sı) olmak üzere iki gruba ayrılır. Afrikalı-Avrupalı, Afrikalı-Asyalı karışımından meydana gelen melezler % 27 civarındaki Çin asıllılar nüfusun % 3’ünü ve Fransız asıllılar nüfusun ancak % 1’ini temsil eder. 
Mauritius’da Konuşulan Diller
İngilizce ülkenin resmi dilidir fakat çok küçük azınlığın ana dilidir. Fransızca, Fransız asıllılar ve melezler tarafından konuşulur. Afrika dillerinden bazılarının sokulması ile basitleştirilmiş bir Fransızca olan melezlerin dili, yaygın bir şekilde müşterek anlaşma lisanı olarak kullanılır. Diğer önemli diller Hintlilerin konuştuğu Hintçe, Müslümanlarca konuşulan Urdu dili, Çinlilerce konuşulan Çincedir. 
.mu Domain Bilgileri
.mu Adres Uzunluğu 4 - 63 karakter
.mu Tescil Süresi 1 - 10 yıl
.mu Name Server Sayısı 2 - 13 adet
.mu IDN Desteği Hayır
.mu Transfer Evet

Sıkça Sorulan Sorular

.mu domain 1-10 yıllık kayıtları yapılabilir. Yenileme ise yine aynı süre zarflarında yenilenebilir. 1 hafta öncesinden yenilenmelidir. Alan adının politikaları gereği size mühlet tanınır ancak cezalı bir ödeme yapabilirsiniz.

Maksimum 2-13 adet DNS adresi girilebilir.

.mu domain anlık olarak kayıt edilememektedir. Çoğunlukla başvuru tamamlandıktan sonra 2-3 gün içerisinde tamamlanır. Hemen Atak Domain aracılığıyla .mu domain kaydedin!

.mu domain kayıt edilmesi için bazı kayıt kurallarına uyması gerekmektedir. En az 3 en fazla 63 karakter içermesi gerekir. Bir karakter {a-z}, sayı içerebilir {0-9} ya da tire (-) içerebilir. Başlangıcında veya sonunda tire ile bitemez ve alan adında boşluk olmaması gerekmektedir.

.mu alan adınızın RFC 5891 standardına uygun olması gerekmektedir.

Mauritius, Hint Okyanusu'nda bulunan küçük bir ada ülkesidir. Ülke, doğal kaynaklar açısından zengindir ve mercan resifleri, bozulmamış plajları ve lagünleri ile ünlüdür. Başlıca endüstriler imalat (tekstil ve giyim), gıda işleme, makine, ulaşım ekipmanı, kimyasallar ve metaller, şeker öğütme gibidir. Ekonomik faaliyetler çeşitlendirilmiştir ve son yıllarda ülkeyi ayakta tutmuştur. Mauritius'a yatırım yapmak için birçok nedeniniz var. Bu ülkenin insanları eğitimli ve çok dilli. Çünkü Mauritius'un resmi dili İngilizcedir, Creole ve Fransızca da konuşulur ve gazeteler ve televizyon programları genellikle Fransızcadır. Halkın çoğunluğu ana dilleri haricinde başka diller de biliyor. Bu ülkede vergilendirme sistemi yatırıma çok müsaittir. Yatırımcılar vergi tatilleri ve teşvikler alır. Mauritius istikrarlı bir siyasi duruma sahip. Hükümet, yatırımcıların varlıklarını güvence altına alan uluslararası anlaşmalar imzaladı. Burası ticaret için bir merkez ve bankacılık ve finans için bir merkezdir. Mauritius'a yatırım yapmadan önce bir .mu domain kaydederek bir adım önde olabilirsiniz.

Markanızı korumak, büyümek kadar önemlidir. Marka adınızı Mauritius'de kaydettirmek, ticari markanızı güvenceye almak ve telif hakkı ihlaliyle mücadele etmek için alabileceğiniz en iyi önleyici tedbirlerden biridir. Mauritius .mu domain uzantısını kaydetmek, çevrimiçi kimliğinizi ve işletmenizin kimliğini korumanın başka bir yolunu sunar. Kişisel kimliğimizi korumanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İşletmenizin veya ticari markanızın kimliği çevrimiçi olarak düşünülürken de aynı şey geçerli. Ticari markanızı .mu ccTLD satın alarak koruyabilirsiniz.

Atak Domain internet sayfası üzerinden .mu domaininizi kolayca satın alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ediniz:

1- Domain Sorgulama sayfasına giriniz.
2- Alan adınızı sorgulama ekranına girerek arayınız.
3- Domain tescile müsait ise bizimle iletişime geçebilirsiniz ya da sepete ekleyip satın alabilirsiniz.

Mauritius .mu alan adı konusunda uzman teknik destek ekibimizden ücretsiz destek alabilirsiniz.

.mu domain için kaydetme ve transfer işlemlerini Atak Domain üzerinden 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. .mu domain transfer kodu gerekldir. Transfer kilidi bulunmaktadır. Domain Transfer sayfamıza girip ilgili .mu domaininizi kolayca hesabınıza transfer edebilirsiniz. Her bir .mu domain transferi aynı zamanda bir yıl yenilemesini içermiyor.

Alan adı en az 30 gündür kayıtlı/aktif olmalıdır. Domain gerçek kayıt tarafından transfer için kilidi açılmalıdır. Eğer öyleyse, müşteri, transfer için alan adının kilidini açmak için mevcut kayıt şirketiyle iletişime geçmelidir. Transfer genellikle 5 ve 10 gün içinde tamamlanır. Transferinizin reddedilmesini önlemek için, alan adınızı süresi dolmadan yeterli gün önce transfer etmenizi öneririz. Alan adı, transfer tarihinden itibaren 1 yıl süreyle yenilenmez.

Mauritius .mu domain transferi için destek uzmanlarımız size gerekenler için yardımcı olacaktır.

Atak Domain olarak .mu domain için barındırma ve e-posta hizmeti sunmaktayız. Barındırma (hosting), e-posta hizmeti ve SSL sertifikalarını sipariş edebilir veya uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

.mu domain IDN desteklememektedir. Bundan ötürü sadece Latin harfler kullanılarak .mu Mauritius domain kaydedebilirsiniz.

.mu alan adı bir döküman gerektirmiyor. Bundan ötürü herkes kayıt kurallarına uyduğu takdirde alan adı kaydedebilir. İlk alan kaydeder mantığı olduğu için ticari bir belge ya da marka da gerektirmiyor.

.mu ikincil düzeydeki alan adı uzantıları şöyledir:
.ac.mu: Üniversiteler gibi yüksek öğrenim enstitüleri veya farklı mesleklerde derece, diploma veya sertifika verenler içindir.
.co.mu: İşletmeler veya ticari (kar amaçlı) kuruluşlar için önerilir.
.com.mu: Ticari (kar amaçlı) kuruluşlar için alternatiftir.
.edu.mu: Derece veren akademik kurumlar için uygundur.
.gov.mu: Hükümetle sınırlıdır, tercihen Mauritius Hükümeti. Bakanlıklar veya ajanslar veya yetkililer gibi Devlet Kurumları içindir.
.net.mu: İnternet bant genişliği toptancı bayileri ve benzeri hizmetler Için uygundur. İnternet değIşim noktaları gibi ağ altyapısı hizmetlerinin operatörleri tarafından kullanılır.
.org.mu: Kar amaçlı olmayan derneklerin kullanabileceği diğer bir domain türü.
.or.mu: Kar amaçlı olmayan kuruluşlar tarafından kullanılır.

Kayıt ettiren, girilen tüm verilerin doğruluğundan ve doğruluğundan ve kayıt talebinize ekli verilerin doğruluğundan sorumludur. Ekteki verilerin yanlış olduğunu veya kayıt isteğinizin geçerli veya doğru olmadığını tespit edilirse, önceden bildirimde bulunmaksızın alan adınızın silinme hakkı vardır.

Mauritius yasalarına aykırı ve argo içerikli, kişi haklarını ihlal eden domainlerin kayıtlarına izin verilmemektedir.

.mu domain belge gerektirmemektedir ve herkes tarafından kayıt edilebilir.

Yalnızca kullanılabilirlik nedenleriyle bir .mu alan adıyla gitmek isteyebilirsiniz. Ülke varlığını tesis etmek isteyen çok uluslu işletmeler mutlaka ülkeye özel alan adlarını kaydettirmelidir.

Çin gibi alan satın alma sürecine kısıtlamalar getiren ülkelerin aksine, Mauritius ccTLD yöneticileri alan adlarını kimlerin kaydettirebileceği konusunda herhangi bir kısıtlama getirmez. Bundan dolayı herkes kayıt edebilir.

.mu domain kullanımı daha çok müzik gruplarının kulanmasıyla arttı. Müziklerinin veya gruparının kısaltması olarak kullanıyorlar. Örneğin Muse ve Pendragon, New Age müzik projesi Amethystium ve 80'lerin hardcore metal grubu Blessed By A Broken Heart bunlara örnek verilebilir. Dünyanın en büyük doğrudan müzik enstrümanı satıcısı (Musician's Friend), Twitter da dahil olmak üzere birçok sosyal medya kanalı için bağlantı kısaltıcı olarak bir .mu adresini (frnd.mu) kullanıyor. Kısaltma için çok popüler kullanılmaktadır.

.mu Mauritius domain tescil etmek için Atak Domain destek uzmanları sizlere yardımcı olacaktır!

.mu domain için geçerli bir kayıt talebi, kayıt sahi̇bi̇, i̇dari̇ i̇leti̇şi̇m, fatura i̇leti̇şi̇mi̇ ve tekni̇k i̇leti̇şi̇m hakkında güncel, eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir. Alan adı sunucuları kayıt sırasında belirtiliyorsa, bunlarla ilgili bilgiler güncel, eksiksiz ve doğru olmalıdır. Yanlış yazım halinde kayıt iptal edilebilir.

Yalnızca ilgili İdari İrtibat veya Teknik İrtibat bir alanı değiştirmeli, talebinizi kayıt şirketiniz aracılığıyla gönderebilirsiniz. Yalnızca ilgili Kayıt Sahibi ve/veya İdari İrtibat, bir alan adının silinmesini talep etmelidir.

İdari İrtibat, .mu domain ile ilgili idari ve politika soruları için irtibat noktasıdır. Alan adının kayıtlı olduğu kuruluşun/şirketin bir çalışanı olmalıdır. Bir idari irtibat kurulması şiddetle tavsiye edilir, ancak isteğe bağlıdır. Teknik ilgili kişi, etki alanının ad sunucusunun, çözümleyici yazılımının ve veritabanı dosyalarının bakımının teknik yönlerini ele alır.

.mu domain DNSSEC desteklemiyor. Alan alanınız bu teknolojiyle uyumlu DNS sunucularının sağlayabileceği ek bir güvenlik katmanından faydalanamayacağı için .mu alan adlarında DNSSEC kullanımına izin verilmemektedir.

.mu Mauritius'nin resmi alan adı uzantısını veya İnternet ülke kodu üst düzey alanını (ccTLD) ifade eder.

.mu domainler MU-NIC tarafından yönetilmektedir. MU-NIC, .mu domain dosyasının yönetiminden, doğru, güncel ve sürekli kullanılabilir olduğundan sorumludur. MU-NIC bunu .mu domain sisteminin altyapısını oluşturan birden çok ad sunucusunun teknik yönetimi yoluyla yapark. MU-NIC, teknolojileri ve girişimleri .mu domain alanında uygun şekilde denetler ve uygular.

.mu alan adlarının kayıt yönetiminden ve bu alandaki kayıt politikaları geliştirmesinden sorumludur.

.mu domain herhangi bir döküman ya da yerel bir adres gerektirmediği için vekililik hizmeti gerekmemektedir. Gerekli şartları sağlayabiliyorsanız Atak Doman aracılığıyla kayıt edebilirsiniz. Dilerseniz de Trustee Service özelliğimizden faydalanarak .mu alan adını kaydedebilirsiniz.

.mu domain Whois gizliliği desteklememektedir. .mu alan adı tescil ettirenleri için iletişim bilgilerinin yayınlanması güncel bir ana kayıt operatörü politikasıdır, böylece gerektiğinde üçüncü taraflarca iletişim kurulabilir. İstenmeyen ticari e-posta (spam) konusunda endişeleriniz varsa lütfen spam filtreleme yazılımı kullanın.

.mu domain için yerel adres zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan ötürü herkes .mu domain kaydedebilir ancak anlık olarak kayıt edilemez. Diğer üçüncül seviyedeki .edu.mu, .gov.mu gibi uzantılar için farklı politikalar bulunuyor ve Mauritius’de olan kurumlar için geçerlidir.

"Veri madenciliğini" önlemek ve ayrıca tescilde bulunan kişisel verilerin kötüye kullanımını önlemek için tescil tarafından sağlanan WHOIS olanağı üzerinde arama kısıtlamalarının uygulanmasını içerebilecek verileri korumak için uygun önlemleri alabilir. WHOIS sorgularına yanıt vermek için kaydedenden gelen verileri kullandığından, kayıtlı bir etki alanındaki verilerin doğru ve güncel olduğundan emin olmak kaydedenin sorumluluğundadır.

.mu alan adınızı korumanın ilk yolu hesabınızı korumakla başlar. Atak Domain sizlere iki faktörlü giriş imkanı (2FA) sunuyor. Bu kötü niyetli kişilerin hesabınızı ele geçirmemesi için en iyi yöntemdir.

Doğru ve ulaşılabilir e-posta kişileri ve telefon kişileri sağladığınızdan emin olun. Çoğu durumda, mesai saatlerinden sonra yapılan sorgular bir sonraki iş günü ele alınır. Kayıt personeli veya doğrudan müşteri tarafından sorunları çözmek için çalışan kişiler sağlamak önemlidir.

Alan adı sahibi, alan adını talep ederken ve kullanırken yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklerin ihlal edilmediğinden ve alan adının kötü niyetli veya hukuka aykırı herhangi bir amaçla kullanılmadığından emin olmakla yükümlüdür.

.mu domain iletişim bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz, anlık olarak desteği bulunmuyor. Güncellemek istediğiniz bilgiler tarafımıza iletilir. Kişi ya da kurumsal bilgiler yazılabilir. Değiştirmek istediğiniz bilgiler ana kayıt operatörüne iletilir ve onayıyla güncellenir. Bu bilgiler sadece tescil ettiren kişiler tarafından güncellenebilir.

Herhangi bir şirket veya kuruluş adı belirtilmemişse, talepte bulunan kişi tescil ettiren olarak alınacaktır, ancak şirket veya kuruluşun adı belirtilmişse, şirket veya kuruluş Tescil Ettiren olarak alınacaktır. Fiziksel adres sokak, posta adresi, kasaba veya şehir ve ülkeyi içermelidir. Tescil ettirenin veya temsilcisinin e-posta adresi, telefon ve faks numaraları gereklidir (teknik, fatura ve yönetici kişileri için de geçerlidir). Kayıt sahibinin iletişim bilgilerini doğru, eksiksiz ve güncel olarak sunması ve muhafaza etmesi zorunludur.

.mu domain bitiş tarihinden en az 2 hafta önce yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde cezalı bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bir .mu alan adının, alan adı yenileme anına kadar ek süre boyunca yenilenmemesi durumunda, kayıtlı alan adı IP adreslerine çevrilmez. Yani web siteniz çözünlenemediği için askıya alınır.

Koruma süresinin sonuna kadar belirtilen etki alanı adının yenilenmemesi durumunda, kayıtlı domain ana operatörü tarafındaki veritabanından kaldırılır ve bu kısıtlamalar dikkate alınarak tekrar kullanılabilir hale gelir.

.mu domain 2 hafta öncesinden yenilenmesi gerekir. Aksi halde cezalı duruma düşebilir. Alan adının süresi dolduğunda ve alan adının tekrar kaydedilebileceği arasında bir geri yükleme süresi olabilir. Yenileme tarihine kadar ödeme yapmamanız durumunda, sitenize bu süre zarfında erişilemeyebilir, bu nedenle bu uzantıyı yenileme tarihinden önce yenilemeniz çok önemlidir.

Alan adı kayıt için en son tarihe kadar yenilenmezse, alan adınız silinme periyoduna girebilir. 2 gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda silinme periyoduna girecektir. Bu dönemde tüm bilgiler ve tarihler değiştirilemez. Silinme periyodunda ise 15 gün kalır. Burada cezalı ödeme yapabilirsiniz.

.mu domain için ticari bir belge gerekmiyor. Şartları sağlayan herkes .mu domain kaydedebilir..mu Alan Adınızla Kullanabileceğiniz Servisler

SSL

Web siteniz için en iyi SSL sertifikası sağlayıcısıdır. En popüler SSL sertifika çözümleriyle hizmet veriyoruz.

Domain Gizliliği

.com ve .net gibi jenerik alan adlarında Whois gizliliğini ücretiz sunuyoruz. Kimlik hırsızlığını ortadan kaldırabilirsiniz.

E-Posta

Alan adınıza profesyonel e-posta alın. Marka / web siteniz için profesyonel e-posta adresi sizleri bekliyor.

Web Hosting

Yönetilen ve hafif web hosting paketleri. Alan adınızı ücretsiz olarak yönlendirebilirsiniz. Web sitenizi hızla oluşturun!

.mu domain tesciliyle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
.mu domain tesciliyle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?