Helpdesk
27.10.2021 13:26 1245 Görüntülendi

Hosting (Barındırma) Nedir ve Çalışma Yapısı Nasıldır?

Hosting (Barındırma) Nedir?

Hosting (Barındırma) Nedir?Hosting; web sitenizin dosyalarının barındığı yerdir. Bir web sitesinin çalışması için özel olarak hazırlanmış sunucularda/serverlarda bu web siteleri için ayrılan alana Hosting denir. İnternetteki web sitelerinin hepsinde web barındırma ihtiyacı vardır. Barındırma ihtiyacını karşılayan Hosting hizmetleri bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu (server) dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Önemli olan kısım sunucuların günün her saatinde açık olması ve kesintisiz olarak internete bağlı olması gerektiğidir. Bunun nedeni herhangi bir zaman aralığında web sitesine erişim sağlayan kişi veya kurumların ilgili adreslere erişim sağlayabiliyor olmasıdır.

Bir web site aktivasyonu için hem Domain hem de Hosting hizmetine ihtiyaç vardır. Bu hizmetler genellikle birbirinin aynısı zannedilse de aslında birbirinden farklıdır. Domain, web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Hosting ise web site dosyalarının tutulduğu depolama alanıdır. Ayrıca barındırma hizmeti zannedildiği gibi sadece web sitesi ile sınırlı değildir. E-posta hizmetlerini kullanmak için de bir barındırma alanına ihtiyaç vardır. Bunun nedeni gelen ve gönderilen maillerin tutulması için web sitesinde olduğu gibi bir depolama alanına gereksinim duyulmasıdır.

Hosting (Barındırma) Çalışma Yapısı

  1. Öncelikle kullanılan internet tarayıcısının (Mozilla Firefox, Chrome, İnternet Explorer, Opera, Safari gibi) adres çubuğuna erişim sağlanmak istenilen web adresinin ismi yazılır. Örneğin: atakdomain.com

  2. Tarayıcı tarafından gönderilen bu istek DNS server tarafından ip adresine çevrilir.

  3. İç DNS sunucusu, isteği sitenin çalıştığı web sunucusuna iletir.

  4. Web sunucusu ilk olarak web sitesine ait kayda ulaşır sonrasında da bu kayıttan sitenin çalıştığı dosya yoluna ulaşır.

  5. Sunucuya ulaşan istek, istenilen işlem doğrultusunda kontrol edilir.

  6. Site için belirlenen açılış sayfalarını (varsayılan giriş sayfası default.asp / index.php / index html … ) arar ve bulunan ilk öncelikteki sayfa sitenin görüntülenmesini sağlar ve işlem tamamlanır.

Hosting hosting nedir barındırma yeri web sitesi hosting çalışma yapısı web wordpress hosting