Helpdesk
03.12.2021 16:52 2079 Görüntülendi

Web Hosting - cPanel FTP Accounts / FTP Hesapları Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

FTP kısaltmasının açılımı File Transfer Protocol’dür. Türkçe olarak ifade etmek gerekirse Dosya Transfer Protokolü’dür. Adından da anlaşılacağı gibi özellikle dosyaları aktarmak için kullanılan bir protokoldür. cPanel içerisinde yer alan dosya yöneticisi haricinde 3. Parti programlar (FileZilla, CuteFTP vb.) aracılığıyla da FTP bağlantısı kurulabilmekte ve dosya aktarımı sağlanabilmektedir. 

FTP Accounts bölümünde web site içeriklerinin hızlı bir şekilde yayına alınması, içeriklerde düzenleme sağlanabilmesi için FTP hesapları oluşturulmakta ve yapılandırılmaktadır. Hesabınıza tanımlı ek FTP hakkınız varsa farklı farklı FTP hesapları açarak web site düzenlemesi yapan kişi veya kişilerle bu bilgileri paylaşabilirsiniz. 

Ek FTP hesabı oluşturmak için;

 1. cPanel’e erişim sağlayınız. 
 2. <“Files (Dosyalar)” başlığının içerisinde yer alan “FTP Accounts (FTP Hesapları)” butonuna tıklayınız.
 3. Açılan sayfada “Add FTP Account (FTP Hesabı Ekle)” yazısını görüyor olacaksınız.

 1. Bu aşamada sizden bazı bilgiler talep edilmektedir.
  • Log In (Oturum açma): Bu bölüme oluşturmak istediğiniz FTP hesabının kullanıcı adını yazınız.
  • Password (Şifre): FTP kullanıcınız için geçerli olmasını istediğiniz şifreyi yazınız. 
  • Password (Again) (Şifre Tekrar): FTP kullanıcınız için geçerli olmasını istediğiniz şifreyi tekrar yazınız.

   Not: Anlık olarak şifre aklınıza gelmiyorsa “Password Generator (Şifre Üreticisi)” kullanabilirsiniz. Butona tıkladığınızda sizin için yeni bir şifre üretilmiş olacaktır. 

  • Directory (Dizin): Eğer mevcut hesabın içerisinde bir kısıtlama yapmak istemiyor ve yetkili bir FTP hesabı oluşturmak istiyorsanız bu alanı herhangi bir değişiklik yapmadan olduğu gibi (boş) bırakabilirsiniz. Oluşturduğunuz FTP hesabının yetkili değil, kısıtlı bir kullanıcı olarak tanımlamak istiyorsanız, sadece tek bir dizine ve alt dizinlerine erişmesini istiyorsanız, tercih ettiğiniz dizin adresini yazarak devam edebilirsiniz. 
  • Quota (Kota): Açmak istediğiniz kullanıcıya veri sınırı belirlemek istiyorsanız bu alanı kullanabilirsiniz. 
 2. Yukarıda yer alan bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra “Create FTP Account (FTP Hesabı Oluştur) butonu ile işlem sağlayabilirsiniz.
 3. Oluşturulan hesaplar yine aynı sayfa içerisinde “FTP Accounts (FTP Hesapları)” başlığı altında yer alacaktır. Buradan dilediğiniz zaman hesap kotasında, hesap şifresinde değişiklik yapabilir veya hesabı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Hosting paketleri için tıklayınız!

FTP Accounts FTP Hesapları Nedir ftp nasıl oluşturulur ftp nedir ftp nasıl ulaşılır filezilla cuteftp ftp bağlantııs