Belgesiz .COM.TR .NET.TR .ORG.TR Nasıl Alınır? Adım Adım Resimli Anlatım
03.01.2022 11:05 356 Görüntülendi

Belgesiz .COM.TR .NET.TR .ORG.TR Nasıl Alınır? Adım Adım Resimli Anlatım

.com.tr, Türkiye için geçerli olan ülke kodu domain uzantısıdır. Trabis tarafından net kayıt günü hernüz belirtilmemiş olmakla birlikte Ocak 2022 içerisinde .com.tr domainler belgesiz verilmeye başlayacak. Hali hazırda .com.tr domainler Nic.TR sicili tarafından işletilmekte Türk vatandaşları veya Türkiye ile ticari ilişkisi olan ticari kuruluşlar tarafından tescil edilmektedir. .com.tr domain uzantısı en az bir yıl en fazla 5 yıl tescil edilebilmektedir.

Geçmişte com.tr uzantısını elde etmek oldukça zordu ve hatta bireysel kullanıcıların bu domain uzantısına sahip olma şansı hiç yoktu. Yeni gelen düzenleme ile birlikte artık bireysel kullanıcılardan kurumsal firmalara kadar en uygun fiyatla Atak Domain üzerinden edinmeniz oldukça basit. Gelin detaylı olarak com.tr domain uzantısını nasıl edinebileceğinizi anlatmadan önce com.tr nedir onu açıklayalım.

Belgesiz .TR Domain Nasıl Alınır? Anlatım

1- Atak Domain Üyelik sayfasına giriniz, açılan sayfada eğer üye iseniz soldaki alandan giriş yapınız, üye değilseniz sağdaki alandan yeni hesap oluşturarak giriş yapınız.

2- Sonrasında üst alandaki domain sorgulama barına ön kayıt yapmak istediğiniz domaini yazarak “Sorgula” butonuna tıklayın.

3- Sorgu sonucunda domain daha önce kayıt edilmemiş ise aşağıdaki şekilde görünecektir, "Ön başvuru şartları" linkine tıklayarak şartları okuduktan sonra yanındaki kutucuğu işaretleyerek "Ön Başvuru Yap" butonuna tıklayın.

4- Sayfayı aşağı kaydırarak "Sepetten Devam Et" butonuna tıklayın.

5- Açılan sayfada bilgileri kontrol ettikten sonra "Ödemeye Geç" butonuna tıklayın.

6- Ödeme sayfasından Kredi Kartı, Depozito, EFT/Havale, PayPal, TransferWise, Stripe ve WebMoney seçeneklerinden birini seçip gerekli alanları doldurun ve ardından sözleşmeyi okuyup kutucuğu işaretleyerek "Siparişi Tamamla" butonuna tıklayın.

Ödeme bilgileriniz doğru ise siparişinizin tamamlandığı hakkında bilgilendirme ekranı göreceksiniz. Bu şekilde belgesiz .TR domain kayıt işlemini yapabilirsiniz.

Com.tr Uzantısı Nedir?

Trabis aktivasyonu sonrası com.tr basit bir şekilde açıklayacak olursak diğer uzantılar gibi (.com,.xyz,.edu vb.) bir uzantıdır. Halihazırda bu domain uzantısını edinebilmek için Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar odası ve ticaret odaları gibi kurumlardan belge başvurusu yapması gerekiyor.

Fakat yeni gelen düzenleme ile birlikte TRABIS’in BTK tarafından faaliyete geçtiğini ilan etmesiyle birlikte başta com.tr domain uzantısı olmak üzere artık birçok uzantı belgesiz bir şekilde alınabilecek. Eskiden bireysel ve kurumsal olmak üzere iki farklı grup için ayrı belge hazırlanması gerekiyordu. Hangi grupta yer alıyorsanız o gruba özel belgeleri karşılamanız gerekirdi.

Fakat yeni gelen düzenleme ile birlikte artık herhangi bir belge gerekmeden ‘.com, .xyz, .net vb.’ domain uzantılarına sahip olabildiğiniz gibi ‘com.tr’ uzantısına da sahip olabilirsiniz. Yani ilk gelen alır prensibi artık başta ‘com.tr’ uzantısı olmak üzere aşağıda belirtilen tüm ‘.tr’ uzantıları için de geçerli. Yani yeni düzenleme ile birlikte herhangi bir belge istenmeden dakikalar içerisinde domain sağlayıcısından istediğiniz ‘com.tr’ domain uzantılı domainizi alabileceksiniz.

Herhangi bir belge gerektirmeden alabileceğiniz tüm .tr domain uzantıları:

Ek olarak ülke kısaltması bulunan bir domain uzantısı edinmeniz Türkiye sınırları içerisinde daha popüler, daha fazla tıklanma almanızı sağlayacaktır. Bölge bazlı bir domain uzantısına sahip olacağınız için Türkiye sınırları içerisinde ‘.com’ uzantısına göre daha fazla ‘hit’ alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Ayrıca bu domain uzantısı markanıza daha kurumsal bir hava katacaktır.

Bir diğer önemli husus da ‘.com’ uzantısına sahip olsanız bile ‘com.tr’ uzantısını insanlar sahip olabilir. Dolandırıcılığın önüne geçmek için bu domain uzantısına da sahip olmanız gerekir. Örnek ile açıklayacak olursak ‘xyz.com’ uzantılı bir siteniz var ise başka bir kullanıcı ‘xyz.com.tr’ uzantısını elde edebilir ve içeriğinizi çalıp site trafiği kaybedebilirsiniz. Bunu önlemek için ‘com.tr’ domain uzantısını satın almanızı öneriyoruz.

Marka İhlalleri Nasıl Önlenecek?

‘com.tr, .net.tr, .org.tr’ gibi artık belgesiz alınan domain uzantılarında herhangi bir dolandırıcılık veya marka ihlali ortaya çıkarsa bu noktada devreye Uyuşmazlık Çözüm Sağlayıcısı (UÇHS) devreye girecek. UÇHS merkezine söz konusu domain adı ile aynı domain adına sahip işletme tarafından yapılan itirazlar kabul edilecek. Eğer incelemeler sonucunda itirazınız doğru ise ‘.tr’ domain adını kötü niyetle kullanan kişiden alıp gerçek sahibine teslim edilecektir.

Özet

Halihazırda .tr domain uzantısını edinmek oldukça güçken, yeni düzenleme ile birlikte yakın zamanda belgesiz ‘com.tr’ domain uzantısını herkes edinebilecek. Bu haber, kitle hedefi Türkiye sınırları içerisinde olan her işletme ya da bireysel kullanıcı için oldukça kolaylık sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Bu düzenleme ile birlikte ‘.com, .net, .xyz’ uzantılarını nasıl alıyorsanız ‘.com.tr’ uzantısını da aynı şekidle ‘ilk gelen alır’ prensibi ile artık alabileceksiniz.

Sonuç olarak bu yazıda belgesiz com.tr uzantısının nasıl alınacağını, marka ihlallerinin nasıl önleneceğini detaylı olarak açıkladık. Herhangi bir ekstra sorunuz var ise mail yoluyla iletişime geçebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

belgesiz tr belgesiz .com.tr belgesiz .com.tr nasıl alınır evraksız .com.tr nasıl alınır