Helpdesk
07.09.2021 09:52 3571 Görüntülendi

SSL Doğrulama Yöntemleri Nelerdir?

Bir SSL sertifikası satın alındıktan sonra ilk olarak CSR kodunun oluşturulması gerekmektedir. CSR kodu oluşturulduktan sonra gelen işlem adımı ise sertifikanın doğrulanmasıdır. Doğrulama için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir; 

 1. E-posta Doğrulama

  Sertifikanın aktivasyonu için Whois adresinizde kayıtlı e-posta adresine veya aşağıdaki e-posta adreslerinden birine onay maili gönderilmektedir. Whois’de kayıtlı e-posta her zaman görüntülenmediği için bu kapsamda aşağıdaki adreslere mail gönderimi tercih edilmektedir.

  [email protected]

  [email protected]

  [email protected]

  [email protected]

  [email protected]

 2. DNS Doğrulama

  Bu yöntem için SSL firması tarafından iletilen CNAME veya TXT kaydının DNS yönetiminin sağlandığı firma veya sunucudan eklenmesi talep edilmektedir. DNS adreslerinin bulunmadığı bir sunucudan bu kayıtların eklenmesi olumlu sonuç vermeyecektir. Eğer bu yöntem tercih edilirse firma tarafından eklenmesi talep edilen kayıt bilgisi sizinle paylaşılacaktır. 

  Aşağıda eklenmesi talep edilen örnek bir Cname kaydı yer almaktadır.

  CNAME veya TXT kaydının doğruluğunu teyit etmek için kullanılan siteler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir. 

  https://www.atakdomain.com/dns-sorgulama 

 3. Dosya doğrulama

  Dosya doğrulama yöntemi kullanıldığında SSL firması web sitesine bir dosya yerleştirmenizi isteyecektir. FTP erişimi sağlayarak aşağıdaki dizine iletilen dosyayı yüklemelisiniz. Eğer ilgili dizin yok ise sizin veya sunucu yöneticinizin oluşturması gerekmektedir. 

  alanadı.com/.well-known/pki-validation/ 

  Dosyayı yükledikten sonra alanadi.com/.well-known/pki-validation/dosya.txt adresini tarayıcıya yapıştırarak erişim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz (dosya .txt ismi SSL sağlayıcısı firmanın verdiği isim olmalıdır).

  Yukarıda yer alan doğrulama yöntemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda destek ekibimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Destek ekibimiz onay yönteminde değişim yapabilmek için size yardımcı olacaktır.  

  Önemli Bilgi: Eğer OV veya EV sertifika satın alma işlemi sağladıysanız yukarıdaki 3 doğrulama yöntemi dışında SSL firması şirketinizi doğrulamak için ek evraklar ve telefon doğrulamaları talep etmektedir. Doğrulamaların başarıyla gerçekleşmesi halinde son aşama olan SSL kurulum sürecine geçiş sağlayabilirsiniz. 

SSL Doğrulama Yöntemleri Nelerdir? ssl türleri ssl doğrulama ssl ücretsiz ssl yok ssl nedir ssl sertifikası ssl ssl nedir ssl ne işe yarar ssl sertifikası nasıl alınır