Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?
28.12.2018 14:29 1385 Görüntülendi

Domain Sorgulama Nedir? Domain Nasıl Satın Alınır?

İnternet kullanıcılarının websitenizi ziyaret ederek ürün, hizmet ve servislerinize ulaşabilmesi için size özel bir alan adı almanız gerekir. Alan adı anlamına gelen domain; websitenizin internetteki adı ve adresidir. Domain olmadan da IP adresiyle bir websitesine ulaşılabilir fakat internet kullanıcıları IP adresini bilemeyecekleri için akılda kalıcı bir alan adı almanız gerekir.

Alan adı satın almak için internet servis sağlayacılarını kullanabilir (Internet service provider) ya da hosting (barındırma) hizmeti veren firmalara başvurarak sizin için alan adınızı kaydettirmelerini talep edebilirsiniz. Alan adı ne anlama gelir yazımızı okuyarak alan adı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Domain Sorgulama Nedir?

Websitenizin internet kullanıcıları tarafından bulunabilir olmasını sağlayan domain satın alımı öncesinde, sorgulama yaparak almak istediğiniz domainin tescil edilebilirliğini kontrol etmeniz gerekir.

Domain sorgulama; websiteniz için almak istediğiniz alan adının daha önceden satın alınıp alınmadığını, daha önceden alınmış ise de satışa çıkarılıp çıkarılmadığını veya istediğiniz domain için alternatif uzantılara sahip adresleri görüntülemenizi sağlayan bir arama işlemidir. Dünyada domain sorgulama işlemlerinde en çok .com, .net ve .org uzantıları aranmaktadır.

Domain Sorgula ve Satın Al

Hemen Sorgula!

 

Bunun yanı sıra ccTLD (country-code Top Level Domain: internet ülke alan kodu) uzantılı domainler de, yerel websiteleri tarafından daha güvenilir oldukları için sıklıkla tercih edilmektedir. Domain sorgulama işlemlerinde Türkçe karakterler kullanılabildiği gibi toplu sorgulama işlemleri de yapılabilir. Domain sorgulama işlemi Whois servisleri ya da Domain&Hosting firmalarının sorgulama hizmetleri ile yapılabilir.

Sorgulanan Domain Nasıl Satın Alınır?

Websiteniz için harika bir isim buldunuz, domain sorgulama işlemini yaptınız ve istediğiniz alan adının boş olduğunu gördünüz. Şimdi ilk yapmanız gereken size özel domaini tescil ettirmek. Domain tescil işlemini kişisel veya kurumsal websiteniz için belli bir ücret karşılığında gerçekleştirebilirsiniz. Sorguladığınız domaini satın almak için domain tescil sitelerini kullanabilir ya da Domain&Hosting firmanızdan satın alma hizmeti alabilirsiniz. Domain kaydını 1 yıldan 10 yıla kadar yapabilirsiniz. Süre bitiminde domain kaydınızı yenilemeniz gerekecektir.

Hosting Firmasından Domain Satın Almanın Avantajları Nelerdir? Domain Sorgula ve Tescil Et

Websiteniz için domain satın almanız yetmez. İnternet kullanıcılarının websitenizi ziyaret ederek ürün, servis ve hizmetlerinize dair içeriklerinizi görüntüleyebilmeleri için hosting (barındırma) de satın almanız gerekir. Bir hosting firmasından bu hizmetleri aldığınızda profesyonel alan adı uzmanları markanız için en doğru domain sorgulama işlemini ücretsiz gerçekleştirirler. Domain tescil işlemi için ücretsiz danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz. Uzman domain yönetici ekibi ise, markanız için en doğru uzantı seçiminde yardımcı olacaktır. İhtiyacınıza yönelik farklı hosting hizmetleri ile websitenizi anında yayına alabilirsiniz. Domain kayıt ve tescil hizmetinde Türkiye'nin en ucuz fiyat ve en iyi teknik destek hizmetini veren Atak Domain&Hosting ile 1516+ farklı uzantıda domain sorgulaması yapabilirsiniz. 2003 yılında kurulan Türkiye’nin lider ccTLD kayıt operatörü Atak Domain & Hosting, kendi domain alt yapısı ile 220+ ülkede kayıt hizmeti sunuyor.

Kendi IP kaynaklarına sahip olan Atak Domain & Hosting, RIPE NCC üyeliği ve 50+ kayıt operatörü ile anında direkt bağlantı sunuyor. Uluslararası markalar için ücretsiz gerçekleştirdiği domain pazar analizinin yanı sıra, domain satın alımı sonrası takip hizmeti de sunarak domain adreslerinin yönetimini de sağlıyor.

ICANN akredite kayıt operatörü olan Atak Domain & Hosting, birçok firmanın sunmadığı bir hizmet olan domain kaydetme işleminde tüm evrakları hazırlayarak müşterilerine kolaylık sunuyor. Siz de kişisel ya da kurumsal websiteniz için domain hizmeti almak ve marka kimliğinizi güvence altına alarak dünyaya açılmak için hemen uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.