Helpdesk
16.09.2021 09:42 1199 Görüntülendi

.co.uk Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu

.co.uk Domain Uzantısı Hakkında

Günümüze kadar 10 milyon üzerinde kayıt işlemi almış olan .co.uk uzantısı, Birleşik Krallık bünyesinde yer alan işletmelerin kullanabileceği şekilde sunulmuş bir çözüm oluşturmaktadır. Zira uluslararası akreditasyon kuruluşu olarak ICANN tarafından bu ülke için ulusal domain uzantısı olarak tahsis edilmiştir. Ancak ülkemizde de web sayfası sahipleri uzantıyı temin edebilir ve bilindik bir şekilde bu uzantıyı kullanmayı tercih edebilirler.

Günümüzde .co.uk uzantısı herkes tarafından kayıt edilebilecek bir uzantı olmakla birlikte bu uzantının kayıt edilebilmesi için de hiçbir gereklilik ve koşul bulunmamaktadır. Özellikle İngiltere'deki internet kullanıcıları için arama motorlarında daha kolay bulunabilir sayfalar açısından bu uzantı tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kişi ve kurum sayfalarında tercih edilmektedir.

Uzantının temin edilmesi açısından İngiltere'deki küçük veya büyük tüm işletmeler kullanım gösterirken, herhangi bir belge gerekliliği bulunmadan tescil işlemleri gerçekleştirilir. Bu alan adı uzantısı 1 ile 63 karakter arasında adres uzunluğu sağlarken, 10 yıl süreye kadar tescil avantajı bulunmaktadır. Alan adında 1 ile 10 arasında NS adresi gerekliliği vardır ve transfer edilebilir niteliği ile kullanılırken, IDN desteği ve whois koruması bulunmamaktadır.

.co.uk Domain Yaşam Periyodu

Bu alan adı müsait olması durumunda tescil işlemleri 1 ile 10 yıl arasında gerçekleştirilebilir. Bu süre sonrasında yaşam periyotları aşağıdaki şekillenmektedir. Aktif süreç: İlk tescil işlemleri sonrasında alan adının aktif periyodun tamamlanmasına kadar geçen süre kullanıcıya ait olan süredir ve maksimum 10 yıl olarak kolaylıkla yeniden tescil yapılabilir.

Domain Muhasebe Dönemi : -1 gün

Domain Sonlandırma Süresi : -1 gün

Domain Hataya Düşme Süresi : 89 gün

Domain Ödeme Süresi : -61 gün

Silinirken Kurtarılabilme Süresi : 1 gün

Silme Bekletme Süresi : 0 gün

.co.uk .co.uk domain co.uk uzantı .co.uk Domain Uzantısı .co.uk Domain Uzantısı Hakkında