Son Makaleler

Mükemmel Alan Adları Bulmanızı Sağlayacak En İyi Alan Adı Oluşturucular

İyi bir alan adı seçmek, bir web sitesi sahibinin yeni girişimlerine başladıklarında fark edilmelerini sağlamak için atması gereken en önemli adımlardan biridir.

Devamını Gör

İşletmeniz İçin Doğru Domain İsmini Nasıl Seçmelisiniz?

Doğru domain adı, sadece markanızı temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenize trafik çekmek için de önemli bir rol oynar. Yani güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak için çok önemli bir adımdır diyebiliriz. 

Devamını Gör

İşletmeler .TR Uzantılı Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendi ülkenizin ccTLD'sini biliyor olabilirsiniz, ancak böyle bir alan adı uzantısını kaydetmenin faydalarından tam olarak haberdar olmayabilirsiniz. Bu yüzden bugünkü yazımızda ccTLD uzantılı alan adlarına detaylıca değineceğiz.

Devamını Gör

Kurumsal Markalar Neden “.TR” Uzantılı Domainler Almalı?

Dünyanın en popüler alan adı uzantıları .com, .net, .org ve .edu'dur. Bu uzantılar sadece popüler değillerdir, aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki herkes tarafından da kullanılabilirler. Fakat bu uzantılardan herhangi birine sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, sitelerindeki ilgili bilgileri görüntülemedikçe, ziyaret ettiğiniz sitenin hangi ülkeye ait olduğunu anlayamazsınız. Ancak ülke kodlu üst düzey alanları (ccTLD) sayesinde, ziyaret ettiğiniz marka, şirket veya tüzel kişiliğin bulunduğu ülkeyi alan adlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Çünkü ülke kodlu üst düzey alanları (ccTLD'ler), bir ülkeye veya devlete özgü alan adlarıdır. Bunlar, Türkiye için ".tr", ABD için ".us", Kanada için ".ca", Birleşik Krallık için ".uk", Fransa için ".fr" gibi bir alan adının sonuna eklenen iki harfli kodlardan oluşur. Internet Assigned Numbers Authority (IANA) tarafından korunur ve yerel bir kayıt kuruluşu tarafından yönetilebilr.

Devamını Gör

E-Ticaret Siteniz İçin Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Şu an iki milyardan fazla web sitesi var ve biz bu yazıyı yazarken birkaç dakika içinde binlerce yeni site daha açıldı. HostScore.net'e göre, sadece 2019'un ilk çeyreğinde, .com ve .net uzantıları için 154,8 milyon alan adı kaydı vardı. Rakamlardan da anlayacağınız gibi seçenekler daralıyor. Domain seçerken artık seçenekleriniz daha dar ve en popüler alan adı uzantılarına sahip bir alan adı bulmak oldukça zorlaşıyor. Fakat artık .com, .net vb. dışında çok sayıda alan adı uzantısı olduğu için çevrimiçi mağazanızı açarken sadece popüler uzantılara güvenmek zorunda değilsiniz.

Devamını Gör

Domain Ne Zaman Düşer?

Domain süresinin ne zaman dolacağını yani domaininizin ne zaman düşeceğini takip etmeniz, karşılaşabileceğiniz felaket senaryolarının önüne geçmeniz için oldukça oldukça önemlidir. Neden mi? Çünkü böyle bir durumla karşılaştığınızda yani domaininiz düştüğünde, web sitenize yaptığınız tüm emeğin boşa gidebilir, değerleneceğini düşündüğünüz bir domain başkası tarafından satın alınabilir ya da kurumsal e-posta’nızadaki tüm bilgilere ulaşamayabilirsiniz.

Devamını Gör

COM Domain Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

.Com alan adı, ticari web siteleri için kullanılan bir tür üst düzey alan adıdır (TLD). "Com" harfleri "commercial"ın kısaltılmış halidir ve "ticari" anlamına gelir. Web sitesini ticari veya finansal işlemler için kullanılan işletmeler için yaratılmıştır..Com en yaygın kullanılan üst düzey alan adıdır, bu yüzden çoğu kişide güven uyandırır. Birisi size web adresi söylediğinde, başka bir uzantı belirtilmemişse genellikle uzantının .com olduğu varsayılır.

Devamını Gör

Domain (Alan Adı) Sözlüğü

Yeni başlayanlar için Domain (Alan Adı) Sözlüğü

Devamını Gör

Neden .COM Domain Almalısınız? .COM Domain Almak İçin 10 Önemli Sebep

.COM, ticari web siteleri için kullanılan bir üst düzey alan adıdır (TLD) ve internet altyapısını işleten bir şirket olan Verisign tarafından yönetilir. .COM alan adı uzantısı başlangıçta ticari kuruluşlara yönelikti, ancak artık kişisel bloglar, e-ticaret siteleri ve kurumsal web siteleri de dahil olmak üzere çok çeşitli web siteleri tarafından kullanılır.

Devamını Gör

Kurumsal Firmalar İçin En Doğru Alan Adı Uzantısı Hangisidir?

.COM ticari web siteleri için, .ORG kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için ve .EDU eğitim kurumları için kullanılan alan adı uzantılarıdır. Türkiye için ".tr" ve Japonya için ".jp" gibi ülkeye özgü olanlar da dahil olmak üzere birçok başka alan adı uzantısı da mevcuttur.

Devamını Gör