Domain nedir? Neden Domaine ihtiyacımız var?
07.12.2017 11:01 4597 Görüntülendi

Domain nedir? Neden Domaine ihtiyacımız var?

Domain internetteki web sitenizin ismi ve adresidir. Bu adres olmadan, internet kullanıcıları web sitenize erişemezler.

Alan adı veya domain internet sitesi kullanıcılarının web sitenize erişebilecekleri adrestir. Domain internetteki web sitenizin ismi ve adresidir. Bu adres olmadan, internet kullanıcıları web sitenize erişemezler. İnternetteki siteleri bulmak ve tanımlamak için bir alan adı kullanılır. Bilgisayarlar, bir dizi sayı olan IP adreslerini kullanır. İnternet kullanıcılarının sayı dizelerini hatırlaması zordur. Bu sebeple, etki alanı adları geliştirildi ve IP adreslerini kullanmak yerine internetteki site ve adresleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Alan adı IP adresi olarak adlandırılan bilgisayarların her birini tanımlamak için kullanılan numaralandırma sistemidir. Örneğin, https://www.atakdomain.com/ domain adersini yazdığınızda, sorgu ip adresine iletilir.

Web sitenizi ziyaret etmek isteyenlerin ip adresinizi bilmesi mümkün değildir ; bu nedenle, bir domain alarak sitelerimizi akılda kalacak şekilde isimlendirmek zorundayım. 91.93.119.93 ip adresi https://www.atakdomain.com/ sitesini ifade eder. IP adresini hatırlamak çok zordur. Fakat, https://www.atakdomain.com/ domain adresini hatırlamak daha kolaydır.

Domainler en az 1 ile 10 yıl arasında satın alınabilir. Genelde domainler en az 2 en fazla 63 karakter içerebilir. Alanlarınızda harfler, rakamlar kullanabilirsiniz.

Domain veya alan adı, harf ve rakamların herhangi bir kombinasyonu olabilir ve .com, .net ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarının birleştirilmesinde kullanılır.

Bir dizinin kullanabilmesi için önce alan adının kaydedilmiş olması gerekir. Her Domain benzersizdir. Hiçbir web sitesi aynı alan adına yani domaine sahip olamaz.

Bir web sitesi sahibi olmak için domain almak yeterli midir?
Hayır, bir domain tescil etmek bir web sitesi sahibi olacağınız anlamına gelmez. İlaveten web hosting almalısınız.

Domain isimleri ne ifade eder?
.com
– İletişim anlamına gelmektedir. Dünyada en fazla kullanılan domain uzantısıdır.

.org – Organizasyon anlamına gelir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar – dernekler tarafından tescil edilmektedir.

.edu –Üniversite eğitim - öğretim kurumları tarafından tescil edilebilinir.

.biz  İş dünyası için oluşturulmuştur. .biz ticari amaçlı birinci seviye domain uzantısıdır. İngilizce business kelimesinden esinlenilmiştir.

.info – Bilgi anlamını taşır. Kullanımı yoğundur.

.name – Ad demektir. Kişileri hedefler.

.net - İnternet ağının geliştirilmesine katılan kuruluşlar ve projeler için.

.com ve .com.tr arasındaki fark nedir?

.com uluslararası alan adı uzantısıdır. .com.tr Türkiye de kayıtlı marka ve firmalar için kullanılmaktadır. .com.tr yi tc kimlik numaranızla adsoyad.com.tr şeklinde de satın alabilirsiniz.

Web sitem için alan adı – domain kaydı yeterli midir?

Web sitesi için hostinge ihtiyacınız olacaktır. Hosting web sitenizi yayınlamak için barındırma hizmetlerini içerir.

Alan adı bir web sitesinin adıdır. Bir e-posta adresindeki “@” veya “www” den sonra gelen şeydir. bir web adresinde. Birisi sizi çevrimiçi nasıl bulacağınızı sorduğunda, onlara söylediğiniz şey isim genellikle alan adınızdır.

Alan adına şunları örnek verebiliriz;
atakdomain.com
olipso.com
domainnameapi.com

Aktif bir site oluşturmanın ilk adımı bir alan adı yani domain satın almaktır. Hiç kimsenin kullanmadığı bir isim bularak ve alan adına sahip olmak için yıllık bir ücret ödemek gerekir. Bunun yanında .com, .coffee veya .photography gibi çeşitli alan adı sonları (veya “TLD’ler”) arasından seçim yapabilirsiniz. Bir domain satın almayı düşünüyorsanız, iyi bir isim bulma konusunda şunları dikkate alınız.

URL, istenilen bir web sayfasını bulmak için kullanılır ve tam bir web adresidir. Alan adı web sitesinin adı olsa da bir URL web sitesindeki sayfalardan birine yönlendirir. Her URL bir alan adı ve belirli bir sayfayı veya içerik parçasını bulmak için gereken diğer bileşenleri içerir.

URL örnekleri:
https://www.atakdomain.com
https://artvinbali.com
https://www.ataktercume.com

Domain, bir web sitesinin adıdır, URL, bir web sitesini nasıl bulacağınız ve web sitesi, insanların oraya vardıklarında gördükleri ve etkileşime girdikleri şeydir. Başka bir ifadeyle, bir domain aldığınızda sitenizin adını almış olursunuz, ancak yine de siteyi yaptırmanız gerekir.

Bir web sitesini yaptırmak, herhangi bir mağaza veya ofis açmaktan daha kolay, hızlı ve oldukça ekonomiktir.

Web sitelerinin hepsi, IP adresi adı verilen benzersiz bir numara dizisiyle tanımlanmaktadır. Bu sayısal küme, bilgisayarınızın web sitesi verilerinin barındırıldığı sunucuya bağlanmak için kullandığı kümedir. Sayılar bir bilgisayar için harikadır, ancak insanlar için hatırlayabilecekleri kelimeler kullanmaları daha kolaydır. Bir web sitesini tanımlamak için kullanılan kelimeler alan veya URL olarak bilinir ve IP adresi gibi her web sitesine özgüdür.

Domain Uzantıları
Domainler türlerine göre sınıflandırılmaktadır. TLD, gTLD, ccTLD, New gTLD

Bir TLD seçerken şu hızlı ipuçlarını unutmayın;

  • Kısa ve basit tutun, yaklaşık 1 ile 14 karakterdir.
  • Akılda kalıcı ve unutulmaz bir isim seçin.
  • Kullanılabilir olduğundan ve ticari marka korumalı olmadığından emin olun.
  • Sayıları, tireleri ve diğer özel karakterleri kullanarak simge durumuna küçültün.
  • Sektörünüzle ilgili bir anahtar kelime ekleyin.
     
Hemen Domain Satın Al!