En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir?
24.02.2021 14:31 374 Görüntülendi

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir?

Dünya genelinde internetin kullanılmaya başlandığı ilk günlerden bu yana web sayfası denilince özellikle en popüler web sayfalarının neredeyse hepsi “.com” uzantısı kullanmaktadır. Bu uzantı, internet aleminin en popüler domain uzantısı olmakla birlikte birçok kişi web sayfalarının mutlaka bu uzantıyla kurulması gerektiğini dahi düşünmektedir.

Bugün Atak Domain başta olmak üzere bir domain kayıt kuruluşu sayfasına giriş gerçekleştirerek, ana sayfada domain sorgulama işlemi yapmak istediğinizde size önerilen ilk uzantı ".com" uzantısı olmaktadır. Zira genel olarak sorgulama yaptığınız sayfaların kendi uzantıları da aynı şekilde belirlenmiştir. Bu durumda kullanıcı olarak siz de genellikle bu uzantıyı tercih ederken, dünya genelinde bir araştırma yapıldığında da “.com” domain uzantısının dünya genelinde en popüler uzantı olarak yaklaşık 150 milyon üzerinde kullanıldığı belirlenmiştir.

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir? | Atak Domain Hosting

Aslına bakılırsa, dünya genelinde “.com” uzantısı çok popüler bir yapıya sahip olsa da diğer uzantılar da her ne kadar bu uzantıyla rekabet içerisine giremese de gayet yüksek seviyede kullanılmaktadır. Öyle ki bazı domain uzantıları, üst sıralarda bulunmaları ile birlikte aynı zamanda ikincil uzantı olarak da binden fazla defa kullanmış uzantılardır.

Dünya Genelinde Popüler Domain Uzantıları İçin Araştırma Verileri

Dünya genelinde top-level domain uzantısı olarak adlandırılan yani en fazla kullanılan uzantılar olarak bilinen uzantıların birincil tercih ve ikincil tercih olarak ne kadar domain ile birlikte kaydedildiği belirli bir merkez üzerinde veri olarak saklanmaktadır. Örnek olarak bu veriler açısından önemli bir yetkili kayıt merkezi olarak Verisign internet sayfası üzerinde güncel veriler her zaman takip edilebilir. Bu kapsamda da özellikle “.com” ve “.net” uzantılarının yetkili kayıt merkezi olan bu web sayfasında top-level domain uzantılarının ne kadar ikincil domain kaydı almış olduğunu görebilirsiniz.

Bu konuda birçok farklı web sayfası bulunmak ile birlikte yine farklı bir örnek oluşturacak şekilde NTLDStats.com web sayfasında da “.xyz” gibi yeni nesildeki popüler domain uzantılarının istatistikleri görülebilir. Bu web sayfasında kullanılan bilgiler kayıt kuruluşlarından ve diğer kaynaklar üzerinden alınarak halka sunulmaktadır.

Dünya genelinde alan adı tahsisi gerçekleştirme açısından uluslararası düzeyde sorumluluk sahibi bir kurum olarak, ICANN yani Internet Corporation for Assigned Names and Numbers-İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu bulunmaktadır. Bu kurum, dünya genelinde alan adı kayıt kuruluşları üzerinden özellikle ülkelere has olarak kullanılan top-level domain uzantıları konusunda da her ay düzenli bir şekilde bildirim alır. Bu bildirimler merkezde kayıtlı tutulmak üzere 3 ay geçtikten sonra güncel bir şekilde kamuoyu ile paylaşılır. 

Bugün dünya genelinde bahsedildiği şeklinden alan adları konusunda istatistikler hem yetkili kuruluşlar hem de aracı kuruluşlar tarafından halka açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Fakat özellikle ülke alan adları uzantıları öğrenme konusunda hiçbir ülke kaç adet kullanım gerçekleştirildiği gibi bilgileri paylaşmak zorunda değildir. Bu nedenle uluslararası olarak kullanılan popüler domain uzantıları dışında ülkelere ait spesifik alan adı uzantıları açısından net bilgileri elde etmek zor olabilir. Her ne kadar ICANN tarafından paylaşılan veriler bulunsa da bu veriler dahi bazen ülkelerden eksik alınmış olabiliyor.

En Popüler Domain Uzantıları Neler?

Çok uzun yıllardır kullanılmakta olan ve halen popülerliğini koruyan domain uzantılarına bakıldığında, özellikle Verisign üzerinden alınan bilgiler ışığında bir top 10 listesi oluşturmak mümkün olacaktır. Bu bağlamda arkada bıraktığımız 2020 yılı için sunulan özet rapor incelenirse, sektörde “.com” uzantısı başta olmak üzere en popüler noktada yer alan uzantılar görülebilir. Zira “.com” uzantısı bahsedildiği şekilde 148,7 milyon yani yaklaşık 150 milyon defa kaydedilmiş bir uzantı oluşturmaktadır.

İkinci sırada yer alan ".tk" uzantısı, “.com” uzantısı ile karşılaştırıldığında, neredeyse 6'da 1 gibi bir oran ortaya çıkmaktadır. Çünkü “.tk” uzantısı 27,5 milyon gibi bir kayıt almıştır. Bu noktadan sonraki uzantılar kısmen düşüş göstererek, sıralamaya devam ederken, “.cn” uzantısı 24,1 milyon ve hemen ardından “.de” uzantısı 16,5 milyon ve beşinci sırada da “.net” uzantısı 13,4 milyon kayıt almıştır. Listenin devamında yer alan 5 farklı uzantıda ise

 • “.uk” uzantısı 11,8 milyon
 • “.org” uzantısı 10,1 milyon
 • “.nl” uzantısı 6,0 milyon
 • “.ıcu” uzantısı 5,9 milyon
 • “.ru” uzantısı 5,7 milyon kayıt almıştır.

Sayfa tarafından paylaşılmış olan bu veriler incelendiğinde, aslında birkaç önemli çıkarım elde edilebilmektedir. Bilindiği üzere dünya üzerinde “.com” uzantısı en popüler uzantı olması yanında kayıt sayısı anlamında da en yakın rakibine göre çok büyük bir fark elde etmiştir. 

Önemli bir nokta olarak yine rapordaki ikinci sırayı alan “.tk” uzantısı ise Tokelau sahipliğinde bulunmaktadır. Bir Okyanusya ülkesi tarafından sunulan bu domain uzantısı, özellikle ücretsiz olarak sunulduğu için çok yüksek sayıda bir kayıt elde etmiş olarak kabul edilebilir.

Aslında bahsedildiği şekilde ülke alan adı uzatmaları konusunda net bilgiler elde etmek zor olsa da liste içerisinde görüldüğü üzere 6 adet farklı ülkenin alan adı uzantıları da bulunmaktadır. Ülke alan adı uzantıları bölgesel olarak sunulan uzantılar olmakla birlikte listede bulunan Çin, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda, Rusya ve Tokelau gibi 6 ülke uzantısının bu kadar popüler olması da gayet normal bir durumdur.

Yeni Nesil Popüler Domain Uzantıları Hangileridir?

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir? | Atak Domain Hosting

2014 yılından itibaren artık var olan popüler domainler dışında yeni nesil popüler domainler yani Yeni Nesil Top-Level Domainler (New Top-Level Domains-nTLDs) önemli kullanım sayıları elde etmeye başlamıştır. Ancak bu domain uzantıları açısından net bilgiler elde edilmesi gayet zor olmakla birlikte yine de bir ilk 10 listesi elde edilebilmektedir.

Bu alan adlarında birçok kişi talep edilen fiyatı göz önünde bulundurulduğundan dolayı listenin ilk 10 sırasında bulunan uzantılar da genellikle çok uygun fiyatlar ile sunulduğu için bu sıralamayı elde etmeyi başarmıştır. Özellikle dünya genelinde bazı büyük şirketler toplu domain ihtiyacı karşılama açısından 1 doların altında satılan bu yeni nesil domain uzantılarını satın alarak kayıt sayılarının artmasını sağlamaktadır.

Listenin ilk sırasında “.ıcu” uzantısı 6,5 milyon kayıt sayısı ile yer alırken, hemen arkasından “.top” uzantısı 3,5 milyon kayıt sayısı ile bulunmaktadır. Üçüncü sırada “.xyz” uzantısı 3,5 milyon sırayla bulunurken, “.site” uzantısı ise 2,1 milyon kayıt sayısı almıştır. Beşinci sırada ise “.online” uzantısı 1,8 milyon uzantı alırken, geri kalan sıralamada ise

 • “.club” uzantısı 1,4 milyon
 • “.wang” uzantısı 1,4 milyon
 • “.vıp” uzantısı 1,4 milyon
 • “.shop” uzantısı 0,7 milyon
 • “.work” uzantısı 0,7 milyon kayıt sayıları ile birlikte yer almaktadır.

En Doğru Alan Adı Uzantısını Nasıl Seçebilirsiniz?

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir? | Atak Domain Hosting

Türkiye şartlarında düşünüldüğünde ülkemizde de en popüler alan adı uzantısı “.com” olmakla birlikte aslında dünya genelinde popüler olduğu için akla ilk olarak bu uzantı gelmektedir. Fakat çoğu zaman seçtiğiniz alan adı için bu uzantıyı kullandığınızda, başkası tarafından domain kaydı yapılmış olduğunu görme ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle sizin için sunulacak alternatifleri göz önünde bulundurursanız;

 • Eğer tamamen şahsınıza ait yani kişisel bir internet sayfası açmak istiyorsanız, adınız ve soyadınız ile birlikte “.me” uzantısı kullanabilirsiniz.
 • Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de herhangi bir meslek dalında iş kurulumu gerçekleştirecekseniz, ülkemizde sunulan bölgesel alan adı uzantısı olarak “.com.tr” uzantısı kullanılabilir.
 • Farklı bir seçim açısından da eğer bir internet mağazası yani satış web sayfası açmak istiyorsanız, en doğru uzantılardan birini “.shop” uzantısı oluşturacaktır.

Aslında Atak Domain olarak içerik boyunca sizinle paylaştığımız bilgileri incelerseniz, dünyanın en popüler uzantısı olan “.com” tek uzantı olmamakla birlikte hem diğer popüler uzantıları hem de yeni nesil uzantılar sayesinde birçok seçenek elde etmek mümkün hale gelmiştir. Ayrıca günümüzde gelişen internet kullanımı ile birlikte her gün daha farklı uzantı kullanımları sunulmaya devam etmektedir. 

Domain Popüler Domain Domain Uzantılar Alan Adı Doğru Alan Adı Yeni Nesil Domain .uk .org .nl .ıcu .ru .club .shop .work .vıp .wang