Kripto Para Nedir?
23.03.2021 12:12 1098 Görüntülendi

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir? | Atak Domain HostingLidyalıların parayı bulmasından bu yana ülkeler kendine ait bir para birimi geliştirmiş ve bu para birimi sayesinde hem ülke içinde hem de ülke dışında alışverişlerini gerçekleştirmiştir. Para, dünyadaki ticaret ve ihtiyaçlar döngüsünün karşılanması için en temel ihtiyaç olmakla birlikte her ülkenin para birimi farklı biri değer oluştururken, o ülke tarafından merkezi bir şekilde sahiplenilmiştir. Fakat son yıllarda tüm dünyada popüler bir hale gelen kripto para kavramı, bu algıların hepsini yıkmıştır.

Kripto para, merkeziyetsiz bir yapıya sahip olarak hangi ülke tarafından üretildiği ve kime ait olduğu bilinmeyen dijital para birimini ifade etmektedir. Bugün internet üzerinde takaslar gerçekleştirebilmek, dijital alışveriş yapabilmek, yatırım gerçekleştirmek veya ödemeler sağlayabilmek için kullanılan bu sanal para birimleri yakın geleceğin tek para birimleri olarak görülmektedir.

Yaşadığımız çağda kripto para birimleri herkesin duyduğu ve kabul ettiği para birimleri olmakla birlikte bazı devlet başkanları buna karşı çıkmakta bazı devletler ise tamamen destekleyerek ülkeleri içinde kripto para birimleri üretmeyi seçmektedir. Daha pratik ve güvenilir şekilde takas sağlayabilmek yani alışverişler yapabilmek için kripto para birimi kullanımları, fiziksel karşılık gerekmeden dünyanın dört bir tarafında rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Aslında günümüzde kredi kartları ve banka kartları sayesinde yaptığınız alışverişlerde de sanal para kullanımı sağlasanız da sadece sistemsel bir değişiklik bulunmaktadır ve yine fiziki olarak da o paranın bu bankaya ödenmesi mecburiyeti yer alır. Fakat kripto para birimleri merkeziyetsiz bir yapıya sahip oldukları için bir otorite veya hükümet tarafından ya da bir kurum tarafından kontrol edilmeyen yapılarıyla tamamen güvenilir ve özerk bir yapı sağlamaktadır.

Kripto Para Tarihçesi

1990'lı yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayarlar ve internet hayatımıza çok hızlı bir şekilde giriş gerçekleştirirken, aslında ta ki o dönemlerde kripto paralar üzerinde çalışmalar yapılmaya başlanmıştı. Örneğin, ilk olarak geliştirilen kripto para birimleri arasında Beenz veya DigiCash gibi sanal paralar yer alsa da bu girişimlerin arkasından sahtekarlıklar, şirket içi sıkıntılar gibi sorunlar baş gösterdiği için başarısız bir girişim olarak sonlandılar.

Yakın geçmişte sağlanan kripto para çalışmaları sonrasında güvenilir bir sonucun elde edilmesi için üçüncü elden bir yaklaşım düşüncesi ortaya çıktı. Bu yaklaşım ile birlikte 2009 yılında tüm dünyanın birden ismini duyduğu Satoshi Nakamoto kod adlı bir kişi veya kişiler Bitcoin kripto para biriminin ortaya çıkmasını sağladı.

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktığında, Satoshi Nakamoto isimli bir kişinin arkasında olduğu ifade edilse de aslında bu kişi veya kişilerin kim olduğu halen belirlenmiş ve öğrenilmiş değildir. Günümüze kadar Nakamoto hakkında birçok efsane ortaya çıkarken, bazı kişilerin Nakamoto olduğu iddia edilmekte ve bazı kişiler de kendisini Satoshi Nakamoto olarak tanıtmayı seçmektedir.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu öğrenilse de öğrenilmese de Bitcoin ile birlikte başlayan kripto para çağı bugün binlerce alt coin biriminin ortaya çıkmasıyla çok geniş bir noktaya ulaştı. Kripto paralar bu sayede uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformları ile benzer bir yapı ortaya çıkarırken, bu platformlar üzerinde elde edilen dijital para birimleridir.

Kripto Paralar Güvenilir Midir?

Kripto Para Nedir? | Atak Domain HostingBitcoin ile birlikte başlayan yolculuğunda kripto paralar ortaya çıktığı günden beri neredeyse herkes için bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Ancak özellikle son dönemlerde alışveriş açısından ve takas açısından da kripto paraların kullanılmaya başlanması, hatta büyük devletler ve şirketlerin bu ödemeleri kabul etmesi, kripto paraların güvenliği ve ödeme güvenliği konularını da birer başlık haline getirdi.

Normal koşullarda farklı platformlarda para yani kredi kartı ya da banka kartı gibi araçlar kullanılarak ödeme yapılırken, bu ödemelerin tekrarlanmasını ve hatalı olmasını engelleyen merkezi bir sistem yer almaktadır. Bu merkezi sistem, ödeme dengesini ve güvenliğini sağlayarak kullanıcı güvenliğini arttırmak amacından sunulan bir sistem şeklinde iddia edilse de bütün sermayeyi ve parayı kontrol edebilen bir otorite olarak görüldüğü için daha düşük bir güvenlik ortaya çıkarmaktadır.

Kripto paralar merkeziyetsiz yapıları sayesinde dağıtık bir ağ üzerinde bulunduğu için Bitcoin gibi kripto paraların kullanılabilmesi açısından sistemdeki her parça üzerinden onay gelmesi gerekir. İşte bu noktada blockchain adı verilen sistemler yani zincir ağları sayesinde işlemler gerçekleştirilir. Bu zincirler herkes tarafından görülecek bir şekilde işlem yapılmasını sağlar. Kripto paralar temin edildikten sonra bu paralar şahsa ait bir soğuk cüzdan içerisinde saklanır ve transfer yani ödeme gibi işlemler sağlanırken de gönderici ve alıcının cüzdanları arasında gönderim işlemleri gerçekleştirilir. Bu durumda kripto para gönderimi sağlayan kişi tarafından öncelikle doğrulanma gerçekleştirilmeli ve sonrasında sistem doğrulama sağlamalıdır.

Kripto para işlemlerinde onaylama gerçekleştirilirken ancak ve ancak madenciler tarafından kriptografik bir bulmacanın deşifre edilmesi ile işlem gerçekleştirilir. Kripto para işlemlerinde onaydan sonra geri dönüş bulunmamakla birlikte kripto paralarda ki en büyük güvenlik riski hack saldırıları ile karşılaşma ve saldırılara maruz kalabilmektir. 

Kripto Paraların Yasal Geçerliliği

Kripto Para Nedir? | Atak Domain HostingHızlı ve gayet güçlü bir şekilde ekonomi dünyasına giriş gerçekleştiren kripto paralar, her ülke tarafından farklı bir şekilde karşılanmış ve irdelenmiştir. Örnek olarak yakın geçmişte ABD kripto paralar karşısında çok sert bir tavır gösterirken, Çin daha ılıman yaklaşmış ve kendi kripto para birimi üzerinde çalışmaya dahi başlamıştır.

Kripto paralar denildiğinde akla gelen ilk birim Bitcoin olmak ile birlikte özellikle Amerikan doları karşısında ve farklı ülkelerin para birimleri karşısında Bitcoin risk oluşturan bir kavram haline gelmiştir. Çünkü Bitcoin örneğin Türkiye'de on binlerce TL karşılığında temin edilebilen bir para birimi olurken, Amerika' da dahi binlerce dolar gibi bir değer oluşturmaktadır.

Kripto paralar herhangi bir merkeziyete sahip olmadığı için internet üzerinde yer alan kripto para borsaları üzerinden alım-satım işlemleri ve kabul edilen platformlarda da ödeme işlemleri için kullanılabilir. Bu durumda bazı ülkeler tarafından kripto paralar için kullanım yasağı ve sınırlaması getirilse de bazı ülkeler de kullanımı serbest hale getirmekte ve açık açık kripto para ticaretini desteklemektedir.

Arka plandan bakıldığında herhangi bir ülkenin kripto para için yasak getirmesi, aslında kullanıcılar için pek de sınırlayıcı bir durum sağlamamaktadır. İnternet üzerinde her ülke tarafından ayrı ayrı denetlenen kripto para borsaları bulunurken, bu borsalar üzerinde yapılan işlemler bağlamında vatandaş güvenlikleri sağlanırken, bazı ülkelerde borsalar yasaklandığı için insanlar farklı ülke borsaları üzerinden de kripto para işlemleri yapabilmektedir.

Kripto Paralar Avantajlı Mıdır?

Kripto paralar özellikle ülkemizde de son dönemde giderek kullanımı artan ve özellikle yatırım açısından kabul edilen araçlar olurken, belirli avantajları da yer almaktadır. Örneğin, merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmaları ile birlikte ülkelerdeki ekonomik durumlardan veya dünyadaki siyasi iklimden etkilenmeden kendi ekonomileri içerisinde bir fiyatlanma oluşturmaktadırlar. Bu noktada kripto paralar bağımsız yapılarıyla çok avantajlı alışveriş araçları ve yatırım araçları olarak görülebilir.

Kripto para borsaları üzerinden satın alım işlemleri gerçekleştirmeniz ile birlikte Bitcoin, Ethereum, Litecoin veya Dash gibi kripto paraları temin ettiğinizde, bu kripto paralar mutlak olarak size ait cüzdanlar içerisinde muhafaza edilir. Bu cüzdanlar bankalarda bulunan hesaplarınız gibi kontrol edilebilen, el koyulabilen, dondurulabilen veya tedbir altına alınabilen hesaplar değildir. Yani sahip olduğunuz tüm servet güvenilir bir soğuk cüzdan içerisinde bulunduktan sonra hayatınız boyunca bu cüzdan size ait olacaktır ve doğrulama sizin tarafınızdan gerçekleştirilmediği sürece hiç kimse bu cüzdanda bulunan mal varlığınıza ulaşamayacaktır.