Türkiye Nüfusu, Türkiye Bayrağı, Türkiye Para Birimi ve Türkiye Dili
12.02.2021 10:38 482 Görüntülendi

Türkiye Nüfusu, Türkiye Bayrağı, Türkiye Para Birimi ve Türkiye Dili

Türkiye Neresi?

Türkiye, topraklarının büyük bölümü Anadolu’ya, küçük bir bölümü ise Balkanlar’ın uzantısı olan Trakya’ya yayılmış bir ülkedir. Komşuları; Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak, Suriye, Bulgaristan ve Yunanistan’la komşudur. 

Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan büyük bir yarımadadır. Türkiye üç taraftan Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi ile çevrilidir. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, İstanbul Boğazı’nda karada kurulmuştur. Şehir kısmen Avrupa’da ve kısmen Asya’dadır. 

Türkiye, Dünya’nın depreme en yatkın bölgelerinden biridir ve son 70 yılda 13 deprem yaşamıştır. Kuzey Anadolu Fayı, ülkenin batı kesiminde Marmara Denizi’nden Doğu Anadolu Yaylalarına kadar yüzlerce mil uzanır. Arıza, yılda yaklaşık 8 inç (20 santimetre) ileri geri hareket eder.

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın, Büyük Ağrı'nın 16.945 fit (5.165 metre) ulaştığı iki zirvesi vardır. Dağ birçok insan tarafından kutsal kabul edilir ve Nuh’un büyük tufandan sonra gemisini karaya çıkardığı yer olduğuna inanılır.

Türkiye’nin Yüzölçümü

783.562 km²

Türkiye’nin Başkenti 

Ankara eski olarak bilinen, Angora, şehir, başkent Türkiye’de ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alır.

Ankara, ticaret için önemli bir kavşak noktasıdır ve Türkiye’nin karayolu ağında önemli bir kavşak oluşturmaktadır. Şehir, Anadolu boyunca doğu-batı ana demiryolu hattı üzerinde yer almaktadır. Kuzeydoğudaki Esenboğa Havalimanı uluslararası hizmet veriyor.

Şehir, Ankara Üniversitesi (1946’da kuruldu), Hacettepe Üniversitesi (1967) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (1956) merkezidir. Milli Kütüphane, devlet tiyatrosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası.

Anadolu tarihinin bir panoramasını sunan Ankara’nın birçok müzesi, yenilenmiş Osmanlı binalarında yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri Anadolu Medeniyetleri Müzesi (dünyaca ünlü Hitit koleksiyonuyla) ve Etnografya Müzesi (Türk tarihi, folkloru ve sanatıyla ilgili varlıkları ile). Anıtkabir, Atatürk’ün birçok kişisel eşyasının sergilendiği Atatürk Müzesi’ni içerir.

Türkiye’nin Dili

Türkçe

Türkiye’de Konuşulan Diller

Kürt, Laz, Abaza, Arap, Ermeni, Yahudi, Rum, Çerkez halkları kendi dillerini de konuşmaktadır.

Türkiye’nin Nüfusu 

82 milyon (2019)

Türkiye’nin Para Birimi

Türk Lirası

Türkiye’nin Şehirleri 

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye,Düzce

Türkiye’nin İklimi 

Türkiye'de üç farklı iklim tipine rastlanmaktadır. Genel anlamda Ege Denizi ile Akdeniz kıyılarında görülen Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bitki örtüsü makidir. Karadeniz kıyılarında görülen bir ılıman okyanus iklim tipi olan Karadeniz ikliminde her mevsim yağış görülmektedir, doğal bitki örtüsü ormandır. Karadeniz kıyıları, Türkiye’nin yıl boyunca yüksek yağış alan tek bölgesidir ve Doğu Karadeniz bölümü yıllık 2000-2500 milimetre yağış almaktadır.

Köppen iklim sınıflandırmasına göre Türkiye’deki iklim çeşitleri

Ege Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Marmara Denizi’nin kıyılarında geçiş iklimi görülmektedir; denizin güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Karadeniz ve kuzeybatısında Karasal iklime rastlanmaktadır. Marmara ve Karadeniz bölgelerinde hemen hemen her yıl kar yağışı gözükse de kar ancak birkaç gün yerde kalır. Ülkede, Karadeniz ve Akdeniz’de kıyıya paralel uzanan dağlar, denizlerden gelen ılıman hava kütlelerinin iç kesimlere ulaşmasını engeller.

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yani iç kesimlerde Karasal iklime rastlanır. Bu iklimde yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Doğu bölgelerde, kışlar oldukça sert geçer. Doğu Anadolu’da sıcaklıklar −30 °C ve −40 °C'ye (−22 °F ve −40 °F) kadar düşebilir ve kar yılın en az 120 günü yerde kalır. Batıda ise kış sıcaklıkları ortalama 1 °C (34 °F) olarak gözlemlenmektedir. Yazları sıcak ve kurak, ülke genelinde genellikle Temmuz ve Ağustos en kurak ay iken Mayıs en çok yağışın alındığı aydır, sıcaklıklar gün içinde 30 °C (86 °F) üzerinde çıkabilmektedir.

Türkiye’nin Bayrağı

Kırmızı rengin, yıldızın ve hilalin sembolizmi ile ilgili çeşitli efsaneler vardır, ancak hiçbiri kökenlerini açıklamaz. Yıldız ve hilal genellikle tipik Müslüman sembolleri olarak görülse de aslında İslam’ın yükselişinden çok önce gelen bir tarihe sahiptirler. 

Hilal ve yıldız, Orta Asya’daki Müslüman Türk halkları Anadolu yarımadasını (ve nihayetinde Konstantinopolis'i) ele geçirdiğinde ve ikincisinin hilal ve yıldızını kendi düz kırmızı bayraklarına eklediklerinde İslam ile ilişkilendirildi. Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar boyunca, çoğu hilal ve yıldız ile kırmızı veya yeşil renkleri içeren birkaç Türk bayrağı vardı. Haziran 1793’te, şu anki beş yıldız yerine sekiz noktaya sahip olmasına rağmen, şimdi Türk ulusal bayrağı olarak kullanılan bayrak donanma için kuruldu. Yıldız nokta sayısında azalma 1844 civarında yapıldı. Atatürk’ün önderliğindeki devrimin ardından 5 Haziran 1936’da bu bayrak tasarımı Türk ulusal bayrağı olarak yeniden teyit edildi.