Helpdesk
16.09.2021 13:25 1482 Görüntülendi

.eu Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu

.eu Domain Uzantısı Hakkında

.eu Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu | Atak Domain HostingICANN uluslararası akreditasyon kuruluşu tarafından her ülke için bir alan adı uzantısı belirlenmiş olsa da 2005 yılından günümüze kadar aktif bir şekilde Avrupa Birliği'nde bulunan işletmeler için .eu alan adı uzantısı tahsis edilmiştir. Bu alan adı uzantısı sayesinde Avrupa kimliğine sahip kişisel veya kurumsal bir web sayfası için tescil yapılabilir.

.eu alan adı uzantısı bugün sadece Avrupa Birliği üye ülkelerinde bulunan veya üyelik sürecinde bulunan ülkelerdeki kişiler ya da işletmeler açısından kullanıma açıktır. Bu kapsamda da yerel yasa ve ticaret standartlarına uygun bir şekilde güvenceli bir kullanım açısından dünyanın en büyük şirketleri tarafından da tercih edilmektedir.

Tescil işlemleri sırasında domain sahibi açsından Avrupa Birliği, İzlanda, Norveç veya Lihtenştayn'dan bir şirket veya gerçek kişi olma koşulu bulunmaktadır. Aksi bir durumda buy koşul yerine getirilmediğinde, alan adı yerel temsilciler tarafından kendi adlarına kayıt edilir ve sonrasında kullanım tarafınıza sunulur. Bu durumda ek maliyetler ile hizmet verilir.

Bu alan adı uzantısı, Avrupa'daki müşterilere ulaşma şansı için seçilirken, Latince olmayan konut dosyalarıyla kayıt avantajı sağlar. Üst düzey bir uzantı olması ile birlikte 3 ile 63 karakter arasında domain kayıt avantajı sağlarken, 10 yıla kadar tescil edilebilir. Alan adı uzantısı IDN desteği de bulundurmak ile birlikte 2-10 arası DNS ile kullanılabilir ve transfer edilebilir. 

.eu Domain Yaşam Periyodu

Alan adı uzantısı müsait durumda olduğunda domain tescil işlemi 1 ile 10 yıl arasında yapılabilir. Tescil sonrasında domain yaşam döngüsü aşağıdaki gibi belirlenmiştir. 

Aktif süreç: Tescil işleminin ilk anından itibaren belirlenmiş tescil süresine bağlı olarak kullanım hakkı boyunca elde edilen süreçtir.

Domain Muhasebe Dönemi : -1 gün

Domain Sonlandırma Süresi : -1 gün

Domain Hataya Düşme Süresi : -1 gün 

Domain Ödeme Süresi : -61 gün

Silinirken Kurtarılabilme Süresi : 40 gün

Silme Bekletme Süresi : 0 gün

.eu eu domain eu domain al eu alan adı .eu domain tescil et