Helpdesk
16.09.2021 13:57 1210 Görüntülendi

.fr Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu

.fr Domain Uzantısı Hakkında

.fr Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu | Atak Domain Hosting

Yemek, mutfak, moda ve sanat açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Fransa adına ICANN tarafından tahsis edilmiş alan adı uzantısı .fr olarak bilinmektedir. Bu domain uzantısı, Fransa'da yaşayan kişi veya kurumlar tarafından tercih edilebildiği gibi Fransız halkına ulaşmaya çalışan birçok farklı yabancı kişi veya kuruluş tarafından da tercih edilebilir.

.fr uzantısı bugün restoranlar, yayıncılar, turizm şirketleri ve moda evleri gibi birçok farklı Fransız veya yabancı firma tarafından seçilir. Milyonlarca Fransız vatandaşına ulaşabilmek açısından seçilebilen bu uzantı, hiçbir özel koşul ve belge gerekliliği bulunmadan Türk vatandaşları tarafından da tescil edilebilir.

Bu domain uzantısı üst düzey alan adı uzantıları arasında yer almak ile birlikte domain kayıt işlemleri sırasında 3 ile 63 karakter arasında kayıt avantajı sağlamaktadır. Kayıt işlemlerinin 10 yıla kadar yapılması mümkün olmak ile birlikte yine 2 ile 10 arasında NS adresi gerektirir. Uzantı IDN desteği ve whois koruma imkanı sağlamamak ile birlikte bu uzantının kaydı için herhangi bir belge gerekmez ve transfer edilebilir bir yapısı bulunmaktadır.

.fr Domain Yaşam Periyodu

Alan adı uzantısı müsait olması durumunda 1 yıl olarak tescil edilebilir. Tescil işleminin gerçekleştirilmesi sonrasında da başlayan yaşam döngüsü aşağıdaki gibi şekillenir.

Aktif süreç: Alan adı için tescil işleminin başlaması ile birlikte yine ilk tescilden sonraki kullanım süreci içerisinde yapılmış yenileme ile birlikte son kullanım gününe kadar devam eden süreçtir.

Domain Muhasebe Dönemi : -1 gün

Domain Sonlandırma Süresi : -1 gün

Domain Hataya Düşme Süresi : -1 gün

Domain Ödeme Süresi : -61 gün

Silinirken Kurtarılabilme Süresi : 30 gün

Silme Bekletme Süresi : 0 gün

.fr Domain .fr .fr domain nedir fr domain satın al fr domain tescil et fr alan adı fr domain hakkında fr domain tescil süresi