Çocuğunuzun Domain Adresini Satın Almalı Mısınız?
02.04.2021 17:35 58 Görüntülendi

Çocuğunuzun Domain Adresini Satın Almalı Mısınız?

Çağımızda anne ve babalar yeni doğan çocuklarına bir isim koymak için çok geniş bir düşünme aralığı bırakıyorlar. Çünkü çocuklarına iyi bir isim koyabilmek, onlar için yapacakları en önemli şeyler arasında bulunuyor. Bazı anne babalar çocukları doğmadan önce uzun bir dönem boyunca ikisinin de sevebileceği iyi bir isim bulmak açısından bazen kitapları karıştırarak günler de harcayabiliyor. Buna rağmen günümüzde çok az ebeveyn çocukları için seçtikleri isim ile birlikte aynı isim üzerinden bir alan adı satın alımı gerçekleştiriyor.

Türkiye'de çok yaygın bir noktaya ulaşmış olmasa da özellikle Avrupa ve Amerika'da aileler çocuklarının doğumundan öncesinde dahi bu araştırmaları yapıyor ve bir isim seçimi ile birlikte uygun alan adının alınıp alınamayacağını araştırıyor. Yani kitaplarda, filmlerde, dizilerde veya dergilerde yapılan isim araştırmaları dışında internet üzerinde de domain ile uygun bir isim araştırmasının yapılmasını ön planda tutuyor.

Domain İnternet Kimliğinin İlk Adımıdır

Çocuğunuzun Domain Adresini Satın Almalı Mısınız? | Atak Domain HostingEğer sağlıklı bir şekilde düşünürseniz, çocuğunuzun doğduğu günden itibaren bir alan adına sahip olması, ilerleyen vadede çocuğunuz için çok büyük katkılar sağlayabilir. Çünkü çocuğunuz yakın gelecek ile birlikte kendi alan adını kullanarak, bir web sayfası kurabilir ve bu web sayfasında hayalleri ya da amaçlarıyla ilgili birçok paylaşım gerçekleştirebilir. 

Yetişkinlik döneminde de kişisel veya kurumsal olarak bir çevrimiçi kimlik oluşturmak istediğinizde, mutlaka bir web sayfasına sahip olmanız ve bunun için de bazı adımlar atmanız gerekiyor. Örneğin, bir web sayfasının kuruluşu için öncelikle bir alan adı seçmeniz ve bu alan adı ile birlikte bir hosting satın almanız ve ardından da sayfa tasarımı yapmanız gerekir. İşte bu noktada seçtiğiniz alan adı sizin için bir kurumsal kimlik ve çevrimiçi kimlik sağlarken, bu kimlik üzerinde sağladığınız web sayfa tasarımı gibi ayrıntılar da sizin kurumsal imajınızı yansıtır.

Kurumsal çevrimiçi kimlik veya kişisel çevrimiçi kimlik açısından düşünüldüğünde, alan adı elde edeceğiniz bu kimliğin ilk adımı olduğu için çok küçük bir yaşta hatta doğmadan önce dahi bebeğiniz adına alınmış bir alan adı gelecekte çok daha kolay bir şekilde bu kimliği elde etmesini sağlayacaktır.

İnternetteki Bir Marka İçin İlk Tohum Kişiselleştirilmiş Bir Domain

Günümüzde sosyal medyada özellikle internet gerçek dünyanın bir parçası olmaya başlarken, çocuğunuzun kendisi için kişiselleştirilmiş yani kendi adına tahsis edilmiş bir alan adı sahibi olması gerçekten çok büyük faydalar sağlayabilir. Örneğin, denizgulhankaya.com gibi bebeğinizin doğumu ile birlikte tescil edilmiş bir alan adı sayesinde kurulmuş bir web sayfası çocuğunuz için hayatı boyunca kullanabileceği önemli alanlardan birini sağlayacaktır.

Deniz Gülhan Kaya gibi herhangi bir isme sahip olan bir çocuk doğduğu andan itibaren kendi adıyla oluşturulmuş bir domain sahibi olduğunda, bu alan adı sayesinde ilerleyen zamanda sosyal medya kanalları, bir blog sayfası, bir e-ticaret sayfası, insanlara ulaşabileceği bir iletişim sayfası gibi her imkana da kolayca sahip olacaktır. Bir kişi hangi yaşta ve hangi pozisyonda bulunursa bulunsun, sosyal dünyada ve online dünyada kendine ait bir web sitesi sayesinde çok erken dönemde dahi kişisel marka oluşturma şansı elde edebilir.

Bugün kişisel marka sahibi olmak toplumumuzda çok önemli görünmese de ilerleyen dönemlerde bu durum çok daha önemli bir hale gelebilir. Bu konuda yapılan bazı araştırmalara ve anketlere göre işverenler yeni personel arayışları içerisinde potansiyel işe alım rakamlarının %70 oranını araştırırken, sosyal ağları ve internet dünyasının kullanıyor.

Domain Her Zaman Popüler Bir Üründür

Kişisel açıdan düşünüldüğünde de özellikle çok popüler ve herkesin sıklıkla kullandığı bir soyadı sahibi değilseniz, bu durumda kolaylıkla bir domain sahibi olmanız da mümkün olacaktır. Fakat Türkiye şartlarında düşünüldüğünde Kaya, Çelik, Taş veya Aslan gibi bir soyadına sahip olduğunuzda, sizin gibi benzer bir soyadına sahip olan milyonlarca kişi dahi yer aldığı için sonraki süreçte bu isim ve soy isim ile bir domain sahibi olmak gayet zor olabilir.

Çok sık kullanılan soy isimleri ile birlikte yine sık kullanılan bir ön isim sahibiyseniz, belki benzersiz bir göbek adı kullandığınızda ilerleyen vadede halen adınız ve soyadınız ile bir domain sahibi olabilirsiniz. Ancak bu vadede ebeveynler daha önceden önemli bir adım atarak, ad ve soyadınız ile birlikte tarihi bir güvence sağlamak adına sizin için bir domain satın alabilir.

Bu durumun tam tersi düşünüldüğünde örneğin ilkisimgobekisimsoyisim.com gibi bir domain kaydı yapmanız için araştırma yaptığınızda, bazen ilk 19 versiyonun daha önceden satın alınmış olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda ilkisimgobekisimsoyisim20.com gibi bir alan adı satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Domain Genel Bir Profil Oluşturmaz

Çocuğunuzun Domain Adresini Satın Almalı Mısınız? | Atak Domain HostingBugün birçok anne baba doğmamış bir çocuk için alan adı kaydı yapmanın sıkıntılı olabileceğini ve internetin vahşi bir alan olduğu bilindiği için çevrimiçi ortamda yer almanın bir şart olmadığını düşünmektedir. Fakat bir domain sahibi olmak için sadece ödeme yapmanız ve Atak Domain gibi güvenilir bir platformda tescil gerçekleştirmeniz yeterlidir. Yani bu alan adı üzerinde mutlaka bir site kurmanız ve bu siteyi aktif olarak yayında tutmanız şart değildir.

Aslında bu noktada tercihinize bağlı olarak çocuğunuzun gelişimini ve değişen hayatını gösterecek bir şekilde hayatının her evresinde ondan parçalar bulunduran bir web sayfası paylaşımı da sağlayabilirsiniz. Eğitim hayatı boyunca elde ettiği başarılar, sanat hayatında elde ettiği ilerlemeler, spor başarıları ve kendini geliştirdiği her noktada gurur duyacağınız noktalar ile kurmuş olduğumuz bir web sayfasında düzenli yayınlar yapabilirsiniz. Bu tercih bir mecburiyet oluşturmasa da ilerleyen vadede çocuğunuzun hayatı için bir arşiv ve onu tanıtan bir kimlik sayfası sağlayabilir.

Çocuğunuzun gelecek vadede hayatını değiştirecek şekilde atacağı adımlarda kullanılabilecek bir domain sahibi olması, onun için büyük avantajlar sağlayabilir. Bu nedenle doğmadan öncesinde dahi bir alan adı kaydı gerçekleştirebilir, her yıl bu kaydı yenileyebilir veya otomatik yenileme ayarlaması ile her yıl yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz artık kendi kararlarını verecek ve kendi hayatını yönetecek yaşa geldiğinde, bu alan adını istediği şekilde özgürce kullanılabilir.

Domain Makul Bir Yatırımdır

Günümüzde Atak Domain gibi alan adı kayıt tescil kuruluşları, seçtiğiniz domain kayıt işlemini yapmak için gerçekten çok cüzi ücretler ile hizmet verir. Bu sayede özellikle “.com” veya “.net” gibi uzantılar ile çocuğunuz için bir domain kaydı yapabilir ve bazen spesifik uzantıları dahi seçerek biraz daha yüksek rakamlar da ödeyebilirsiniz. Düşünün ki çocuğunuz hayatının ilerleyen dönemlerinde bu alan adını kullanmak istemezse dahi çok büyük bir zarar ile karşılaşmadan alan adını satışa dahi çıkarabilirsiniz. 

Çocuğunuz için domain kaydı gerçekleştirmek, onun hayatının ilerleyen döneminde çevrimiçi kimliğe sahip olarak güvence altında olmasını sağlamaktır. Bu yöntem günümüzde güvenilir, etkili ve ucuz bir şekilde çevrimiçi kimlik güvenliği sağlamak için dahi tercih edilmektedir. İlerleyen vadede bu alan adı ile ne yapmak istedikleri tamamen kendilerine ait bir karar olmakla birlikte bugün internetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu düşünüldüğünde, yakın gelecekte çocuklarımızın çok daha büyük bir ihtiyaç duyacağı düşünülebilir. 

Hemen Bir Domain Sorgula ve Kaydet!

Çocuğunuzun Domain Adresini Satın Almalı Mısınız domain domain al domain satın al en ucuz domain domain transfer ety