WordPress Resimleri Optimize Etmek Neden Önemlidir?
04.01.2022 13:39 347 Görüntülendi

WordPress Resimleri Optimize Etmek Neden Önemlidir?

WordPress Resimleri Optimize Etmek Neden Önemlidir? | Atak Domain HostingWordPress içeriğinize görsel eklemenizin (ve eklemenizin) birçok nedeni vardır. Görseller, okuyucularınızın etkileşimde kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, uzun içerik parçalarını ayırmanın ve Arama Motoru Optimizasyonu'nu (SEO) iyileştirmenin bir yoludur. Ancak, web sitenizi de yavaşlatabilirler.

Neyse ki, resimlerinizi optimize etmenize yardımcı olabilecek epeyce kaynak var. Bu, web sitenizin genel başarısına zarar verebilecek yavaş sayfa hızlarının üstesinden gelme olasılığınızın daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Bu makalede, büyük resimlerin sitenizi neden aşağı sürüklediğini inceleyeceğiz. Ardından dilerseniz resimleri optimize edebileceğiniz eklentileri sizler için hazırladığımız makaleye göz atabilirsiniz. O yazıda SEO'sunu iyileştirebilecek bazı temel görüntü optimizasyon ipuçlarıyla birlikte medya dosyalarınızı nasıl etkili bir şekilde sıkıştıracağınızı öğreneceksiniz.

WordPress Sitenizde Kullandığınız Resimlerinizi Neden Optimize Etmelisiniz?

Görseller, herhangi bir içerik stratejisinin değerli ve önemli bir parçasıdır. Fakat ayrıca, yavaş sayfa yükleme sürelerinin ana nedenlerinden biri de olabilirler. Yavaş bir web sitesi kullanıcı tarafında büyük bir sorundur çünkü ziyaretçileri uzaklaştırabilir. Aslında, yüklenmesi beş saniye veya daha uzun süren sayfalar, bir kullanıcının hemen çıkma (yalnızca tek bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılma) olasılığında ortalama yüzde 90'lık bir artış görür.

Sitenizi yavaşlatabilecek birden çok faktör olsa da, resimler ve medya dosyaları modern web sitelerinde bant genişliğinin yüzde 63'ünü oluşturuyor. Sonuç olarak, sitenize yüklediğiniz görselleri optimize etmeniz önemlidir.

Ayrıca site hızının bir Google sıralama faktörü olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, sayfanızın ne kadar hızlı veya yavaş yüklendiğini, bir dereceye kadar arama sonuçlarında ne kadar iyi sıralanacağını belirleyeceği anlamına gelir. PageRank'inizi etkileyen birçok faktör vardır ve resimler "Web sayfalarının kullanılabilirliği" kategorisine girer.

Görüntü optimizasyonu gerçekten iki şeyi iyileştirmekle ilgilidir:

  • Her görüntü pikselini kodlamak için kullanılan bayt sayısı
  • Kullanılan toplam piksel sayısı

WordPress'e Yüklemeden Önce Resimlerinizi Optimize Edin

Sonuç olarak, web siteniz için en iyi senaryo, resimlerinizi yüklemeden önce optimize etmenizdir. Bu, bir görüntünün kopyaları veya birden çok sürümü ile sonuçlanmamanız içindir. Bu işlem, görüntü optimizasyonu yoluyla web sitenizin yükünü hafifletme amacını ortadan kaldırır.

Bunu akılda tutarak, sitenizin medyasını nasıl optimize edeceğinize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara bakalım.

Görüntü Dosyası Formatları

Resimlerin nasıl optimize edildiğine bakmadan önce ilk olarak, var olan çeşitli görüntü formatlarına bir göz atalım. Her birinin nasıl farklı olduğunu ve bunları ne zaman kullanmanın en iyi olduğunu anlamak, görüntülerin daha akıcı bir şekilde kullanılmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Çevrimiçi olarak kullanılan en yaygın iki görüntü formatı JPEG ve PNG'dir. Bu biçimlerin her ikisi de piksellerden oluşur. Bir görüntünün boyutunu değiştirdiğinizde pikseller uzar ve bu bazen görüntüyü bulanıklaştırabilir. Ancak bu görüntü türlerinin farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır.

JPEG'ler Ne Zaman Kullanılır?

JPEG dosyaları hem baskı hem de web içeriği için iyi bir seçimdir. Bu tür bir görüntü dosyası, 'kayıplı' biçim olarak adlandırılan biçimi kullanır. Daha büyük bir görüntü JPEG'e dönüştürüldüğünde, dosyasında bulunan bilgilerin bir kısmı kaybolur.

Bu bilgi sadece görüntüyü görüntülemek için gerekli değildir. Bununla birlikte, bunun anlamı, bir JPEG'e dönüştürmenin daha küçük bir dosya boyutuyla sonuçlanmasıdır, ancak genel görüntü kalitesinden bir miktar fedakârlık yapılabilir. Neyse ki kalitedeki azalma, özellikle daha küçük resimler için çok belirgin değil. Bu sebeple siteniz için kullanışlı olabilir.

PNG'ler Ne Zaman Kullanılır?

PNG dosyaları, tıpkı JPEG'ler gibi, ancak farklı bir şekilde web içeriği için de yararlıdır. Örneğin PNG'lerin şeffaf arka planları olabileceğinden, web grafikleri tasarlamak için daha çok yönlü ve kullanışlıdırlar.

PNG'ler 'kayıpsız' bir dosya biçimi kullanır. Bu, dosya sıkıştırıldığında görüntü hakkındaki tüm bilgilerin korunduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, daha yüksek kalitede olma eğilimindedirler, ancak dosya boyutlarında ve sayfa hızlarında daha küçük bir iyileştirme sunarlar. Grafikler, simgeler ve çok yüksek kaliteli görüntüler için iyi bir seçenektir.

Görüntü boyutunun önemi

Birçok site, büyük, ölçeklenmemiş görüntüler sunmaya çalışır ve bunları yeniden boyutlandırmak için tarayıcıya güvenir, bu da ekstra kaynakların kullanılmasına ve site hızının düşmesine neden olur. Resmin doğal boyutu 820×820 piksel ise ve tarayıcı tarafından 400×400 piksel olarak görüntüleniyorsa kalan bu 32.400 gereksiz piksel demektir! Bu sitenizde istemediğiniz yavaşlık yaşanma ihtimalini yükseltir.

Bir sayfanın yüklendiği netlik ve hız, görüntünün görüntülendiği cihazla (mobil, masaüstü vb.) çok şey yapar. Örneğin, 27 inçlik monitörünüzde 4k bir görüntü hoş görünebilir.

Ancak, bir ziyaretçi o görüntüyle bir sayfa yüklediğinde, tarayıcı önce dosyayı tam çözünürlüğünde işleyecek ve ardından ekranına sığacak şekilde küçültecektir. 400 pikselden daha büyük bir kapasiteye sahip olmayan bir mobil cihaz kullanıyorlarsa, muhtemelen içeriğinizi göremeyecektir.

Bunu göz önünde bulundurarak, resimlerinizi dışa aktarırken bazı en iyi uygulamalar şunları içerir:

  • Görüntünüzün dosya boyutlarını 'web için optimize edilmiş' JPEG veya PNG'ler olarak kaydederek birkaç yüz kilobaytın altında tutun.
  • Görüntüler için web standardı, görüntüleri yukarıda belirtilen biçimde kaydederek elde edilebilen 72 nokta/inç (dpi)'dir.

Piksel veya kullanacağınız görüntü boyutunu azaltmak için Photoshop ya da Lightroom kullanabilirsiniz. Bilmiyorsanız eğer bu 2 editör günümüzde en popüler editör listesinin başında gelir. Photoshop'ta, görüntünüzün boyutlarını ve çözünürlüğünü manuel olarak ayarlamak için Görüntü> Görüntü Boyutu'na tıklayın. Resimlerinizi web sitesine yüklemeden önce optimize etmek için Dosya> Dışa Aktar> Web için Kaydet butonuna tıklayın:

WordPress Resimleri Optimize Etmek Neden Önemlidir? | Atak Domain Hosting

Keskin ve canlı fotoğrafları daha büyük bir monitörde görüntülemeyi amaçlamıyorsanız, görüntüyü daha da küçültebilirsiniz.

Lightroom ile çalışıyorsanız, dışa aktarırken görüntü boyutunu manuel olarak ayarlamak için Dosya> Dışa Aktar butonuna tıklayın: