Helpdesk
16.09.2021 09:44 1239 Görüntülendi

co Domain Uzantısı ve Yaşam Periyodu

.co Domain Uzantısı Hakkında

Üst düzey bir alan adı uzantısı olması ile birlikte .co uzantısı, aslında şirketler veya işletmeler için kullanılabilecek company kelimesinin kısaltması anlamına gelmektedir. Aslında öte yandan uluslararası anlamda ilk olarak Kolombiya (Columbia) için ICANN tarafından tahsis edilmiş ülke uzantısıdır.

Kolombiya merkezli işletmeler veya farklı ülkelerdeki işletmelerin Kolombiya arama motorlarında görünebilmek için kullandığı uzantı çeşidi olarak bilinir. Ayrıca yaygın olarak dünya genelinde de kısa ve akılda kalıcı bir uzantı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Uzantı ilk defa 2010 yılında kullanıma çıkmıştır ve göze çarpıcı bir seçenek olarak bireyler, işletmeler ve kuruluşlar tarafından seçilmektedir.

Global bir şekilde talep gören ve 2 milyondan fazla kayıt almış olan bu alan adı uzantısı, 3 ile 64 karakter arasında domain kayıt imkanı sağlarken, 1-5 yıl arası tescil edilebilir. Kayıt için herhangi bir özel koşul bulunmamakla birlikte bu alan adı uzantısında IDN desteği ve whois koruması bulunmamaktadır. Ala adı transfer edilebilir ve 2-13 arası NS adresi gerektirir.

.co Uzantısı Yaşam Periyotları

Alan adı uzantısı müsait olduğu durumda 1 ile 5 yıl arasında tescil edilebilir. Tescil süresi ile birlikte devam eden yaşam periyotları aşağıdaki gibidir.

Aktif kullanım süreci:

Süreç içerisinde ilk tescil sonrasında 5 yıla kadar tescil edilmesi ile birlikte 5 yıl içerisinde yeniden yapılabilecek tesciller ile süreç tamamlanana kadar kullanılır.

Domain Muhasebe Dönemi : -1 gün

Domain Sonlandırma Süresi : 0 gün

Domain Hataya Düşme Süresi : 44 gün

Domain Ödeme Süresi : -61 gün

Silinirken Kurtarılabilme Süresi : 15 gün

Silme Bekletme Süresi : 5 gün

co Domain co Domain Uzantısı co domain nedir co uzantısı .co Uzantısı Yaşam Periyotları co süresi