Helpdesk
03.09.2021 12:40 1130 Görüntülendi

SSL Sertifikaları Nasıl Çalışır?

SSL sertifikaları çalışma sistemi için “Public Key” ve “Private Key” şeklinde adlandırılmış iki adet anahtar yer almaktadır. Bu anahtarlar bir kodlama sistemi oluşturmakla birlikte tamamen uyumlu bir çalışma sistemi sağlarlar. Kullanılan bu 2 anahtarlardan biri veriyi kilitlerken diğeri kilitlenmiş olan veriyi açmaktadır. 

SSL Sertifikaları Nasıl Çalışır?  | Atak Domain HostingAnahtarlar oluşturulduktan sonra biri anahtarı yaratmış olan kişide (sizde), diğeri ise bağlantı kurulan kişilere gönderilmektedir. Sizde kalan anahtara Private Key, bağlantı kurmak istediğiniz kişiye gönderdiğiniz anahtara Public Key adı verilmektedir.

Dışarıdan mesaj göndermek isteyen herhangi biri, Public Key sayesinde mesajını güvenli bir şekilde size gönderir. Mesaj size ulaşmadan önce birisi tarafından müdahale edilmek istense bile şifreyi çözebilmek için sizde bulunan Private Key’e ihtiyaç duyulmaktadır. 

Aşağıda yer alan resimde güvenli bağlantı kurulan bir web sitesi ve güvenli bağlantı olmayan bir web site erişimindeki karşılaştırmayı inceleyebilirsiniz.  

 

SSL Sertifikaları Nasıl Çalışır?  | Atak Domain Hosting

SSL Sertifikaları SSL Sertifikaları Nasıl Çalışır ssl Public Key Private Key ssl nedir ssl nasıl