Makedonya Nüfusu, Makedonya Bayrağı, Makedonya Para Birimi ve Makedonya Dili
24.12.2020 12:47 3810 Görüntülendi

Makedonya Nüfusu, Makedonya Bayrağı, Makedonya Para Birimi ve Makedonya Dili

Makedonya Neresi?

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Ülke batıda Arnavutluk, kuzeyde Kosova ve Sırbistan, doğuda Bulgaristan ve güneyde Yunanistan ile sınırlanmıştır.

Ocak 2019’da ülkenin adı “Makedonya” iken “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirildi. Değişiklik, Makedonya ülkesi ile aynı adı taşıyan Yunan bölgeleri arasında farklılaşma sağlamak için yapıldı.

Makedonya Yüzölçümü

25.713 km²

Makedonya Başkenti

Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Üsküp 571,46 km²’lik bir alanı kaplar ve 544.086 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapar. Buradaki nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 950 kişidir. Üsküp, ülkenin kuzeyinde, Vardar Nehri’nin üst şeridinde yer almaktadır. Balkan yarımadasındaki Üsküp vadisinde, Atina ile Belgrad arasında yaklaşık olarak yarı yolda yer almaktadır. Üsküp’ün kentsel genişlemesi vadinin kuzey ve güneyindeki sıradağların varlığı ile sınırlıdır. Üsküp, deniz seviyesinden yaklaşık 245 m yükseklikte yer almaktadır.

Makedonya Dili

Makedonca

Makedonya'da Konuşulan Diller

Almanca ve Sırp-Hırvatça da ülkenin genç kuşağı tarafından konuşulmaktadır. Makedon toplumunun büyük bir bölümü de Fransızca, Almanca, Sırp-Hırvatça ve Rusça bilgisine sahiptir. Ayrıca Boşnakça, Ulahça, Sırpça, Roman, Türkçe konuşulur.

Makedonya Nüfusu

2,077 milyon (2019)

Makedonya Para Birimi

Makedonya Dinarı

Makedonya Şehirleri

  • Berova, Debre, Delçevo, Demir Kapı, Demir Hisar, Eğri Palanka, Gevgeli, Gostivar, İştip, Kalkandelen, Kavadar, Kırçova, Kiliseli, Koçana, Köprülü, Kratova, Kruşevo, Kumanova, Makedonski Brod, Manastır, Negotin, Ohri, Pirlepe, Probiştip, Radoviş, Resne, Struga, Ustrumca, Üsküp, Valandova, Viniça

Makedonya İklimi

Ilıman karasal iklim, ülkenin en büyük alanını kapladığı için Makedonya Cumhuriyeti için en karakteristiktir. Nispeten soğuk ve nemli kışlar ve ılık ve kurak yazlarla karakterizedir. Bahar, sonbahardan daha soğuktur.

Makedonya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Türkiye Çarşamba saat 01:02
Kuzey Makedonya Salı saat 23:02

Makedonya Bayrağı

Kuzey Makedonya bayrağı, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağıdır ve kırmızı bir alan üzerinde stilize sarı bir güneşi tasvir eder ve merkezden alanın kenarına kadar uzanan sekiz genişleme ışını vardır. Miroslav Grčev tarafından oluşturulmuş ve 05 Ekim 1995’te kabul edilmiştir.