Malta Nüfusu, Malta Bayrağı, Malta Para Birimi ve Malta Dili
24.12.2020 14:58 468 Görüntülendi

Malta Nüfusu, Malta Bayrağı, Malta Para Birimi ve Malta Dili

Malta Neresi?

Malta, Akdeniz’de tarih açısından zengin küçük bir takımadadır ve Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Tunus’un doğusunda ve Sicilya adasının (İtalya) yaklaşık 100 km (60 mil) güneyinde yer alan adalar, popüler bir turizm merkezidir.

Malta, resmen Malta Cumhuriyeti, Malta ana adasından ve daha küçük Gozo ve Comino adalarından oluşur. Ülke 316 km²’lik bir alanı kaplamaktadır; karşılaştırıldığında, Washington DC’nin yaklaşık iki katı büyüklüğündedir ve Lüksemburg’a sekiz kat sığar.

Malta 494.000 kişilik bir nüfusa sahiptir (2019’da). Ülke, dünyanın en yoğun nüfuslu ülkeleri arasında İlk 10’da yer almaktadır. Başkent Valletta’dır. Malta adasında. Resmi diller Maltaca ve İngilizcedir.

Malta Yüzölçümü

Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Malta Başkenti

Malta’nın başkenti, adanın kuzey kıyısında merkezi bir konumda bulunan ve adanın en büyük limanına sahip olan Valletta’dır.

Malta’nın ana adası, en büyük ve en gelişmiş adadır. Kardeş adası Gozo, pastoral ve huzurludur ve çoğunlukla kırsaldır, nefes kesici manzaralar ve yürüyüş, bisiklet ve kaya tırmanışı gibi açık hava etkinlikleri için harika fırsatlar sunar.

Malta Dili

Maltaca

Malta'da Konuşulan Diller

Malta halkının %98’i Maltaca, %88’i İngilizce, %66’sı İtalyanca ve %17’den fazlası Fransızca konuşabiliyor.

Malta Nüfusu

514.564 (2019)

Malta Para Birimi

Euro

Malta Şehirleri

  • Valetta
  • Marsaxlokk
  • Cottonera
  • Sliema
  • Marsaskala
  • Bugibba
  • Rabat
  • Mgarr

Malta İklimi

Malta, Köppen iklim sınıflandırmasına (Csa) göre çok ılıman kışlar ve sıcak yazlar ile bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yağmur çoğunlukla kışın görülür ve yaz genellikle kurudur.

Malta ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Malta Cuma saat 11:29
Türkiye Cuma saat 13:29

Malta Bayrağı

Malta bayrağı (Maltaca: Bandiera ta Malta), vinçte beyaz ve anında kırmızı olan iki renkli bir bayraktır. George VI tarafından 1942’de Malta’ya verilen George Cross’un bir temsili, beyaz şeritli kantonda kırmızı kenarlarla taşınır.

Malta Neresi Malta Yüzölçümü Malta Başkenti Malta'da Konuşulan Diller Malta Para Birimi Malta Şehirleri Malta İklimi Malta ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı