Orta Afrika Cumhuriyeti Nüfusu, Bayrağı, Para Birimi ve Dili
31.12.2020 10:49 106 Görüntülendi

Orta Afrika Cumhuriyeti Nüfusu, Bayrağı, Para Birimi ve Dili

Orta Afrika Cumhuriyeti Neresi?

Orta Afrika, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını; Çad, Sudan, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun oluşturmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika’nın merkezinde yer alan denize kıyısı olmayan bir ülke. Şu anda Orta Afrika Cumhuriyeti olan bölge en az 8.000 yıldır yerleşmiş durumda. İlk yerleşimciler, ülkenin batı ve güney ormanlık bölgelerinde yaşayan günümüz Aka (Cüce) halklarının muhtemel atalarıdır. Dar al-Kuti köle devleti, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin çeşitli bölgeleri 19. yüzyılın sonlarında Fransız sömürge yönetimi altına alınana kadar kuzey bölgelerini işgal etti. Sömürge yöneticileri bazı etnik grupları diğerlerine tercih ettiler, bu da 1960’taki bağımsızlıktan sonra da devam eden siyasi rekabetlere yol açtı. İmparator I. Bokassa (ülkenin adını Orta Afrika İmparatorluğu olarak değiştirdi), ülke, 20. yüzyılın sonunda, komşu ülkelerdeki etnik iç savaşın yanı sıra darbe girişimlerinin tehdidi altında olan bir demokrasi yoluna girdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Yüzölçümü

622.984 km²

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti

Başkenti 1889’da bir Fransız ticaret merkezi olarak kurulan Bangui’dir. Sömürge dönemlerinde ekvatoral Afrika’nın en hoş şehirlerinden biri olarak tanınan Bangui, ormanlık tepeleri ve çimenli çayırları yoğun nüfuslu gecekondu mahalleleriyle harmanlıyor, şimdi biraz da harap bir şehir merkezi ve modern yerleşim bölgeleri. Bangui, Ubangi Nehri’nin kuzey kıyılarında, güney sınırında nehrin yukarısındaki büyük ticari taşımacılığı sınırlayan bir dizi akıntının hemen altında yer almaktadır. Gezilebilir Ubangi Nehri, Bangui’nin aşağısında keskin bir şekilde güneye döner ve ana kuzey kolu olarak Brazzaville yakınlarındaki ekvatorun hemen güneyinde Kongo Nehri’ne bağlanır.

Şu anda önemli bir enerji, medya ve finans merkezi ve tüm dünyada Nobel Barış Ödülü’nün evi olarak biliniyor. Çok az kişi şehrin hükümet merkezi ve Orta Afrika Cumhuriyeti’in en önemli uluslararası şehri olduğu konusunda tartışabilir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Dili

Fransızca ve Sango

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Konuşulan Diller

Sangho, Arapça, Hunsa, Swahili.

Orta Afrika Cumhuriyeti Nüfusu

4,666 milyon (2018)

Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi

Orta Afrika CFA Frangı

Orta Afrika Cumhuriyeti Şehirleri

 • Bangui
 • Bimbo
 • Berbérati
 • Carnot
 • Bambari
 • Bozoum
 • Bangassou
 • Batangafo
 • Gamboula
 • Kouango
 • Birao
 • Kembé

Orta Afrika Cumhuriyeti İklimi

Sahra’nın güneyinde ve Ekvator’un kuzeyinde yer alan bir ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde iklim, tüm yıl boyunca tropikal, sıcak ve kışın kurak bir mevsimdir. Güneyde yılın büyük bölümü süren yağışlı mevsim, kuzeyde yaz ayları ile sınırlıdır.

Orta Afrika Cumhuriyeti ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı

Türkiye Cuma saat 15:16
Orta Afrika Cumhuriyeti Cuma saat 13:16

Orta Afrika Cumhuriyeti Bayrağı

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı (Sango: bendêre tî Bêafrîka) 1958’de resmen kabul edildi. O zamandan beri aynı tasarım, mavi, beyaz, yeşil ve sarı renkli dört yatay şerit ve tek bir dikey şerit ile korundu. Kırmızı, sol üst köşede sarı beş köşeli bir yıldız.

Orta Afrika Cumhuriyeti Neresi? Orta Afrika Cumhuriyeti Yüzölçümü Orta Afrika Cumhuriyeti Başkenti Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Konuşulan Diller Orta Afrika Cumhuriyeti Dili Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi Orta Afrika Cumhuriyeti İklimi