SSH Nedir?
12.09.2020 12:17 3012 Görüntülendi

SSH Nedir?

SSH Nedir - Atak Domain HostingSecure Shell’in kısaltması olan SSH, bir sunucuya güvenli bir bağlantı üzerinden uzaktan erişime izin veren bir ağ protokolüdür.

Bunun gibi söylenen bu, biraz kıvrımlı gelebilir, bu, bu SSH bağlantısı aracılığıyla bir kişinin bir sunucunun içindeki içeriği yönetebileceği anlamına gelir. Bu şekilde, SSH’nin ne olduğunu bilen ve onun aracılığıyla bir sunucuya erişebilen herkes şunları yapabilecektir:

  • Sunucu dosyalarını ve klasörlerini yönetin
  • Bu klasörlere erişim izinlerini değiştirin
  • Sunucu dosyalarının içeriğini değiştirin
  • Diğer sunucu protokollerine aşina iseniz, bu satırları okurken FTP hesaplarını düşünüyor olabilirsiniz.

İlk bakışta pratik olarak aynı iki protokol gibi görünebilirler, ancak gerçekte değildirler.

FTP ile erişimin aksine, SSH ile bir sunucuya bağlantıda, tüm bilgiler ve içerik şifreli bir şekilde işleniyor.

SSH Protokolü Nasıl Çalışır?

SSH’nin ne olduğunu bilmek harika, ancak kabul edelim, nasıl çalıştığını, bu tür protokolleri uygulamanın ne kadar kolay ve yararlı olduğunu görmek için buradasınız.

Bir SSH bağlantısı kurmak, istemci ve sunucu arasında iletişim gerektirir. Bu nedenle, terminal tipi bir araca ihtiyacınız olacak. Bu durumda Linux veya macOS işletim sistemine sahip olanlar terminallerinden erişebilirler.

Artık Windows kullanıcılarının Putty gibi harici SSH istemcileri kullanması gerekecek.

Çalıştığınız işletim sisteminden bağımsız olarak, açık olan bir şey var ve o da SSH bağlantısının üç bölüm gerektirmesidir:

  • Kullanıcı
  • Liman
  • Sunucu

Bu üç öğe mevcut olduğunda, ilk adımı atmanın zamanı gelmiştir.

1)Kimlik Doğrulama

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu bağlantı çift yönlü bir şekilde şifrelenmiştir, bu nedenle bu SSH bağlantısını elde etmek için SSH sunucusu ve istemcinin birbirini doğrulaması gerekir. İstemci, erişmek istediği kullanıcıyı, portu ve sunucuyu girmelidir. Bu veriler yürütüldüğünde, sunucu, istemciden sunucuya erişime izin veren bir parola isteyen bir kimlik doğrulaması yayınlar. Son olarak, müşteri şifreyi girdikten sonra tamamen güvenli bir şekilde erişim sağlanabilir.

Bu sayede o andan itibaren var olan iletişimin tamamen şifrelenmesini sağlıyoruz.

2)Kodlama

Bu çift kimlik doğrulamasının şifreli bir bağlantı kurmak için yeterli güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Bu ilk kimlik doğrulama adımına, bu diğer Şifrelemeyi eklemelisiniz.

Temel olarak bu, bağlantı kurulduktan sonra, istemci ile sunucu arasında bağlantı sona erdiğinde sona eren bir oturum anahtarının otomatik olarak üretilmesinden oluşur.

Gördüğünüz gibi, SSH protokolü, bilgileri tamamen güvenli bir şekilde iletmek söz konusu olduğunda en güvenli olanlardan biridir.

SSH Şifreleme Türleri

SSH’nin ne olduğunu açıklamaya ek olarak, bu yazı boyunca bu protokolün temel avantajının istemci ve sunucu arasında var olan şifreleme olduğunu tekrarladık.

Şimdi, sunucumuzla bağlantının şifresinin çözülmesini imkânsız hale getirecek üç tür şifreleme tekniği vardır. Ne olduklarını bilmek ister misin?

1-Simetrik Şifreleme

İstemci ile ana bilgisayar arasında gönderilen mesajların hem şifrelenmesine hem de şifresinin çözülmesine hizmet eden gizli bir anahtarın kullanımından oluşur.

Bu şekilde, mesajı yayınlayan kişi, söz konusu mesajı, alıcının mesajın şifresini çözmek için kullanması gereken anahtarla aynı anahtarla şifreler.

Çok güvenilir bir şifreleme yöntemidir, çünkü birisinin bağlantıyı kesip anahtarı alması ihtimali olsa da bu pratik olarak imkânsız bir olasılıktır.

2-Asimetrik Şifreleme

İstemci ile ana bilgisayar arasındaki içeriği şifrelemek için bir anahtara sahip olmak size çok az görünüyorsa, asimetrik şifreleme türü sizi suskun bırakacaktır.

Bu SSH şifrelemesi, simetrik şifrelemeden biri daha fazla olmak üzere iki anahtarın kullanılmasından oluşur. Bu ise bir ortak anahtar, sorumlu olan içerik ve özel anahtar, şifreleme için kullanılan içeriğin şifresini.

Bu şekilde, gönderenin bunu diğer kullanıcının genel anahtarı ile şifrelemesi ve diğer kullanıcının mesajın şifresini çözmesi için özel anahtarını kullanması gerekir. Benzer şekilde, ters yönde, mesaja cevap veren kullanıcının mesajı ilk kullanıcının genel anahtarı ile şifrelemesi ve ilk kullanıcının cevabı görmek için kendi özel anahtarını kullanması gerekir.

3-Hashing

SSH’nin derinlemesine ne olduğunu bilmek istiyorsanız, öğrenmeniz gereken bir başka şifreleme yöntemidir.

İlk ikisinden farklı olarak, bu durumda bilginin şifresinin çözülmesi amaçlanmaz, bilginin değiştirilmediğinden emin olmak için kullanılır.

Hashing, sabit uzunlukta tek bir sonuç yaratacaktır. Bu şekilde, birisi bu bilgiyi düzenlerse, saklanan değişikliklerle otomatik olarak başka bir karma oluşturulur.

Bu nedenle alıcı, ilk karmayı ikinciyle karşılaştırarak bilginin değiştirilip değiştirilmediğini bilebilir.

Bu noktada SSH’nin ne olduğunu ne için olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmenizi umuyoruz. Şimdi bize bir sunucuya bağlanmak için hangi yöntemi kullandığınızı ve bunun SSH kadar güvenilir olduğunu düşünüyorsanız söylemenin tam zamanı.

SSH hem istemcinin hem de uzak sunucunun güvenli ve dinamik bir şekilde bilgi alışverişi yapmasını garanti eden bir protokoldür. İşlem, sunucu dizinine gönderilen dosyaları şifreleyebilir, bu da değişikliklerin ve verilerin gönderilmesinin mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirilmesini garanti eder.

Web sitelerinin geliştirilmesi veya bakımı, bu hizmetlerle çalışan herhangi bir şirketin ortak talepleridir. Süreçlerin güvenliğini sağlamak, profesyonellerin yükümlülüklerinden biridir ve bunun için ana kaynakları kullanmak gerekir.

SSH protokolü, bilgilerin uygun şekilde korunacağını garanti eden çalışma parametrelerinden biridir.

Bir bilgisayarın bir sunucu ile iletişimi, bir siteyi yönetmenin bu talepleri sırasında tekrar eden bir faaliyettir.

Verilerin aktarılması, görevin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu an geldiğinde, sürecin güvenli ve her şeyden önce korunmasını sağlamak çok önemlidir.

Bu yazımızda SSH protokolünden ve öneminden bahsedeceğiz. Aşağıdaki konulara göre bu detaylı materyali kaçırmayın:

SSH Protokolü Nedir?

SSH, güvenli kapsül anlamına gelen güvenli kabuk terimi için bir kısaltma veya kısaltmadır. Pratikte SSH protokolü, barındırma hizmetleri tarafından sunulan bir güvenlik mekanizmasıdır.

İşlevi, bilgisayar ile uzak sunucu arasında güvenli bir bağlantı olduğunu garanti ederek, herhangi bir bilgi kaybı olmaksızın veri aktarımını garanti etmektir.

SSH, kullanıcıların ve geliştiricilerin sitelerde ve sunucularda basit bir bağlantı kullanarak herhangi bir değişiklik yapmasına izin verme işlevine sahiptir.

Bu şekilde, İnternete bağlı bir bilgisayar aracılığıyla, bu kişi dosyaları yapılandırabilir, değiştirebilir ve hatta bir web sayfasının geliştirilmesi üzerinde çalışabilir.

Bu protokolün önerisi, kesinlikle, bu dosyaların ve kodlarının işgal edilmeyeceğini garanti eden güvenli bir yöntem oluşturmaktır.

Bu nedenle, bilgilere yalnızca iki noktanın erişmesini garanti eden kriptografiler kullanılır: sunucu ve verileri bu uzak konuma gönderen bilgisayar.

SSH Protokolü Nasıl Çalışır?

SSH Protokolü Nasıl Çalışır?

Pratikte SSH, bu uzak kullanıcının kimlik doğrulamasının olması için bir mekanizma sunarak, o kişinin sunucuyla iletişim kurma yetkisine sahip olduğunu garanti eder.

Bu şekilde, protokol üzerinden bağlantı oluşturulur ve veriler, verileri koruyan kriptografi ile bu güvenli kabuk modelinde taşınır.

SSH’ye kullanılan işletim sisteminden bağımsız olarak terminal üzerinden erişilir ve ardından bilgiyi koruyacak kriptografi geliştirilir. Pencereden uzak sunucu ile bağlantı kurulur ve ardından işlem gerçekleştirilir.

SSH Protokolüne Ne Zaman Erişilmesi Gerekir?

SSH, belirli zamanlarda ve programcılar ve geliştiriciler için rutin olan işler için kullanılan bir kaynaktır.

Testten değişikliklere, site hazır olduğunda, erişim noktası ile uzak sunucu arasında güvenli bir bağlantı oluşturmanın gerekli olduğu birkaç aşama vardır.

Ardından, protokolün ne zaman kullanıldığını daha iyi anlar ve bu durumların her biri için nasıl uygun hale geldiğini keşfedersiniz.

Programlama

Programlama, bir web sitesinin oluşturulmasıyla ilgili bir çalışma aşamasıdır.

Programcılar kod geliştirir, değişiklikler yapar ve tüm bu geliştirmenin yayındaki uygulamayla nasıl davrandığını test etmeleri gerekir.

Bunun için verileri sunucuya aktarmak ve ardından çevrimiçi sayfaların davranışını analiz etmek gerekir.

Bu prosedür, WordPress gibi bir CMS’nin kurulumu sırasında bile yapılabilir, bu nedenle panelden gönderilen komutların doğru şekilde etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görmek mümkündür.

Tüm süreç boyunca, birkaç kez uzak sunucuyla bilgi alışverişi yapılmalıdır, bu da kodların güvenliğini sağlama ihtiyacını haklı çıkarır.

Bu bilgileri korumak, o site için inşa edilen yapının gereksiz yere sapmayacağının garantisidir. Bu, profesyonelin fikri mülkiyetini ve müşterinin yatırımını korur.

Dağıtmak

Dağıtma, geliştiricilerin rutininde çok yaygın bir süreçtir ve genellikle değişikliklerden veya üzerinde uygulanan yeni uygulamalardan oluşan bir site güncelleme işidir.

Dağıtım daha uzun bir iştir ve çoğu zaman yüksek düzeyde dosyaların aktarımını içerir ve bu da güvenli bir yöntem gerektirir.

Bu nedenle, SSH kullanmak bu işi yürütmenin en iyi yoludur. Protokol genellikle bu görevlerle ilgilenmekten sorumlu profesyoneller için tekrar eden bir seçenektir.

Secure Shell sayesinde yeni uygulama ve değişikliklerin aktarımının uygun zamanda, hatasız ve bilgi kaybı olmadan yapılacağının garantisi vardır.