Web Site Hızı Performansı İçin Hosting Ne Kadar Önemlidir?
23.06.2021 14:03 705 Görüntülendi

Web Site Hızı Performansı İçin Hosting Ne Kadar Önemlidir?

Web Site Hızı Performansı İçin Hosting Ne Kadar Önemlidir? | Atak Domain Hostingİnternet dünyasında temel olarak bir web sayfasının hızı ne kadar yüksek olursa, etkileşim gerçekleştiren son kullanıcının geri dönüş oranı artar ve geri gelen ziyaretçi sayısı buna eşit olur. Ziyaretçiler sayfanızı ziyaret ettikçe eğer aradıklarını bulamazlarsa, hemen geri çıkma eğilimi içerisinde bulunurlar. Tıpkı bir mağazanın kapısını aradıkları zaman içeride ışık görmediklerinde rakiplerinize doğru yol almaları gibi bu noktada da yavaş ve performansı düşük bir sayfa kullanıcının uzaklaşmasına neden olur. 

Bahsedilen şekilde sıkıntılar yaşamamak açısından bir web sayfasında öncelikle hızı arttırmak adına akla gelecek tüm çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuda Atak Domain olarak size birçok farklı öneri sunmaya çalışacağız ve bu öneriler ile sayfanızın daha yüksek performanslı bir hale gelmesi için yardımcı olacağız.

Bir web sayfasında sayfa yükleme performansında standart yolları kullanarak artış elde etmeye çalışsanız dahi halen web sayfası yavaş bir yapıya sahip olabilir. Bu tarz durumlarda daha hızlı bir web sayfası için standart prosedürün üstünde çalışmalar yapma zamanı gelmiştir.

Hosting üzerinden bir çalışma yapmak, bu prosedürün dışında bir faktör olarak görülmektedir. Ancak her ne kadar prosedür dışında bulunsa da aslında önemsiz görülen bu faktör en önemli cevap olarak kabul edilebilir.

Çünkü siz ne kadar dikkat etmezseniz de hosting sağlayıcınızın bir web sayfası üzerinde hız açısından çok önemli bir etkisi yer alır. Bu açıdan da hosting hizmetinizi hız ile ilgili sorunlar kapsamında kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

Atak Domain olarak sizler için sunduğumuz bu içerik sayesinde bir web sayfasında site hızının hosting üzerinden ne kadar etkilendiğini ve bunun önemini çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Hızlı Bir Web Sayfası İçin Hızlı Bir Web Hosting Neden Önemlidir?

Bir web sayfasının tarayıcıya hızlı ve yavaş yüklenebilmesi kapsamında öncelikle hosting hizmet sağlayıcısının kullandığı sunucu önem arz etmektedir. Bir web sayfası sahibi olarak site yükleme hızını arttırmak için temel olarak birçok farklı yöntem deneyebilirsiniz. Fakat blog sayfanız veya web sayfamız yavaş bir sunucuda bulunuyorsa, yaptığınız tüm çalışmalar başarısız olarak sonuçlanacaktır.

Bir internet kullanıcısı sitenizde bulunan bir sayfayı ziyaret etmek istediğinde, web tarayıcısında istekler oluşturularak sunucudaki her dosya tek tek çağırılır. Yani resimler, videolar, html, CSS ve Javascript gibi her ayrıntının teker teker isteği yapılır. Bu durumda web site sunucunuz hızlı bir optimizasyon bulundurmuyorsa, bu isteklerin karşılanması çok uzun bir süre alacaktır. Buna karşılık olarak da web sayfanız için yükleme süresi gayet uzayacaktır.

İfade edildiği şekilde web sayfalarında hızlı ve yüksek bir sıralama oluşturabilmek için ve bir web sayfasını nitelikli konuma ulaştırmak açısından hızlı bir web hosting seçmek her zaman önemlidir.

Web Site Hızı Üzerinde Hosting Etkisi Nasıldır?

Web Site Hızı Üzerinde Hosting Etkisi Nasıldır? | Atak Domain HostingDaha önce ifade edildiği üzere bir web sayfasında hosting site hızı açısından çoğu zaman gözden kaçırılan ve önemsenmeyen bir etkendir. Web sayfalarında performans açısından optimize sağlansa da site halen yavaş bir yapıya sahip olabilir. İşte bu durumda hosting sorunları yaşanıyor olabilir.

Yaşanan bu tarz sorunlarda genellikle birçok web sayfası sahibi hosting tarafından web sayfasını hızlandırmak için gerekeni yapıp yapamadığını net olarak anlamayabilir. İşte bu noktada daha net bir sonuç elde edebilmek için bir liste halinde size sunulacak özellikleri gözden geçirmeniz gerekecektir.

  1. Sabit disk kontrolü; bu konuda sabit diskler iki farklı çeşide ayrılacaktır. Bunlardan birisi SSD diskler bir diğeri ise HDD olarak bilinen disklerdir. Her iki disk çeşidi de veri depolama açısından kullanılsa da SSD diskler yeni bir teknoloji ile daha hızlı işlev gösterir. Çünkü SSD disk, diske fiziksel veri yazımı yapmak için HDD disklerdeki yönteme göre çok daha hızlı bir sonuç açısından flash bellek kullanmaktadır. Bu nedenle de hız arttırma açısından SSD disk kullanımı sağlayan hosting planları tercih edilmelidir.
  2. RAM kontrolü; bir bilişim operasyonu içerisinde RAM her zaman beyin olarak görülebilecek yapıyı sağlar. Yine bir bellek depolama alanı olmak ile birlikte RAM web tarayıcısından web sayfanız dahilindeki çalıştırılabilecek tüm komut dosyalarında bakım işlemlerini gerçekleştirir. Ram bellek ölçümü sırasında GB cinsinden ölçüm gerçekleştirilir. Bu noktada da sahip olduğunuz hosting çeşidi ve sunucularda ne tür uygulamaların yüklendiği çerçevesinde düşük trafiğe sahip bir web sayfası açısından en az 2 GB RAM yeterli olacaktır.
  3. Bant genişliği kontrolü; web hosting bir web sayfasında ne kadar veri aktarımı yapabileceğiniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu kapsamda da bant genişliği içerisinden bilgi geçen bir boru hattı olarak görülebilir. Bu hat kısıtlı bir yapıya sahip olursa, veri iletim süresi de çok uzun olacaktır. Buna bağlı olarak hosting planının sizin işinize yarayıp yaramayacağını tespit edebilmek için ne kadar bant genişliği ihtiyacı olduğunuzu hesaplayarak hosting seçebilirsiniz.

Doğru Hosting Plan Türü Nasıl Seçilir?

İyi bir hosting sağlayıcısı seçtiğiniz kadar seçtiğiniz hosting plan türü de hız üzerinde çok önemli bir etki sağlayacaktır. Çünkü performans üzerinde etkili olduğundan dolayı birkaç farklı hosting türü göz önüne alınabilir.

Örnek olarak paylaşımlı hosting şeklinde bilinen shared hosting sisteminde bir sunucuda bulunan kaynaklar birden çok kullanıcı arasında paylaştırılmaktadır. Bu sistem çok yaygın bir şekilde kullanılırken, en önemli avantajı düşük bir maliyete sahip olmasıdır. Ancak sitenizde yüksek bir hız istiyorsanız, bu tarz bir plan sizin için ideal olmayacaktır. Çünkü eğer diğer web sayfaları sunucudan daha fazla kaynak kullanırsa, sizin web sayfanız başlayabilir.

Bir diğer hosting plan türüne bakıldığında da son yıllarda çok popüler bir yere sahip olan sanal özel sunucu (VPS) planları bulunmaktadır. Bu sunucular kullanıcıya kaynak ayırma açısından çok daha geniş bir denetim imkanı sunmaktadır. Özel bir sunucu kullandığınız için site hızınız üzerinde önemli bir etki elde ederken, bunun karşılığında da daha yüksek bir ücret ile karşılaşabilirsiniz. Ancak sunucu size yüksek bir kontrol imkanı sağlarken, birçok kullanıcı tarafından VPS planları özel kaynaklara erişim imkanı sunduğundan dolayı fiyat performans açısından dengeli olarak seçilmektedir. 

İşletme Web Sayfanız İçin VPS Hosting Uygun Mudur?

İşletme Web Sayfanız İçin VPS Hosting Uygun Mudur? | Atak Domain HostingSon yıllarda küçük işletme web sayfaları açısından VPS hosting kullanımının doğru olup olmadığı yaygın bir şekilde tartışılmaktadır. Özellikle birçok küçük işletme web sayfası tarafından paylaşımlı hosting kullanımı tercih edilirken, VPS daha pahalı bir yapıya sahip olduğu için daha fazla düşünmek gerekebilir.

Aslında site performansının yüksek düzeylere ulaşması ve platform alanında büyüme elde etmek için VPS hosting doğru bir seçim olacaktır. Bir işletme sahibi web sayfasında sürekli bir şekilde büyüme elde edeceğini tahmin ediyorsa, VPS hosting ile birlikte bu büyüme sonucunda herhangi bir sıkıntı yaşamadan faaliyetlerine devam edebilir.

Eğer bir web sayfası VPS barındırma planı içerisinde bulunuyorsa, tutarlı ve gerçekten garantili bir şekilde yüksek bir sayfa hızlı elde eder. Hele ki müşterilerin ve potansiyel kullanıcıların dikkatini çekmek isteyen web sayfalarında bu gayet önemli bir noktadır.

Web sayfalarınızda VPS tercihi gerçekleştirmek için öncelikle uygun olup olmadığını belirlemek açısından işletme gereksinimleri ve büyüme planları göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen başlangıç aşamasından itibaren yüksek performans sunacak ve ilerleyen kademede de sayfanız ile uyum sağlayacak bir hosting çözümü için VPS hosting ideal bir seçim olarak görülebilir.

HTTP Ve HTTPS 

Eğer tam kapsamıyla web site performansından bahsetmek gerekiyorsa, her şey birbirine eşit olduğunda HTTP kullanımının HTTPS'den çok daha hızlı olduğunu rahatlıkla görmeniz mümkündür. 

Fakat bir web sayfasında başarı açısından mutlak kıstas elbette ki sadece sayfa hızı olmayacaktır. Çünkü Google tarafından güvenilir bağlantı olarak HTTPS kullanımı kabul edilmektedir. Özellikle web sayfalarınızda satın alma işlemi sunuluyor ve sizinle bilgi paylaşımı yapılıyorsa, kullanıcıların gönül rahatlığı ile web sayfanızı kullanması için HTTPS önerilmektedir.

Site Hızı Üzerinde Hosting Sitesinin Konumu Etkili Midir?

Bir kullanıcı internet tarayıcısında web sayfanızı yükleme işlemi yaptığında, bu istek web sunucusuna yani hostinge gönderilir. Sonrasında bu bilgi onlara geri dönüş sağlar. Eğer öncelikli kullanıcılarınız Türkiye'de yer alıyorsa ve web hosting hizmetiniz Avusturalya'da yer alıyorsa, bu isteğin dünyanın diğer ucuna gönderilmesi ve yanıtın alınması elbette ki biraz zaman alacaktır.

Yanıt alma sürelerinin düşürülmesi açısından web hosting seçimlerinin yapılması kadar teslimat sürelerinde iyileştirme kapsamından da içerik dağıtım ağı yani CDN kullanılabilir. CDN, dünyanın birçok farklı noktasındaki sunucuların üzerinden hizmet almak için ödeme gerçekleştirmek yerine web sayfası ürünlerinizi hızlı teslimat açısından farklı konumlarda önbellek üzerine almaktadır.

Web Sayfa Hızınızı Test Edebilirsiniz

Web sayfanızın sayfa hızını test etmek bugün farklı yöntemlerle kolay bir şekilde sağlanabilir. Bu açıdan Atak Domain olarak sizlere birçok farklı yöntem arasından birkaç önemli yöntemi sunarak yardımcı olmaya çalışacağız.

  • GTMetrix uygulaması sayesinde web sayfanızın URL adresini kopyalayarak uygulama üzerindeki analiz kutusuna yapıştırmanız gerekecektir. GTMetrix sayfa performansını analiz ettikten sonra size ipuçları barındıran ayrıntılı bir rapor sunarken, bu rapor içerisinde hız puanları ve geliştirme yöntemleri yer alır. Orta düzeydeki bir geliştirici daha hızlı yükleme açısından bu aracı kullanarak basit kodlarda yeniden düzenleme yapabilir.
  • Google Pagespeed Insight sayesinde de site yükleme hızını en hızlı hale getirmek için ücretsiz bir kullanım elde edebilirsiniz. Uygulama site hızınızı analiz ettikten sonra size yardımcı olacak öneriler sağlar.
  • Web Page Test sistemi de eski bir platform olmasına rağmen halen birçok geliştirici tarafından kullanım sağlanmaktadır. Siteye giriş yaptığınızda bir test türünü seçebilir ve tarayıcı türünü de ayarladıktan sonra performans sorunlarını görerek sonuç elde edebilirsiniz.

Hızlı Bir Web Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğer web sayfanızın süper hızlı bir şekilde yüklenmesini istiyorsanız, hızlı bir web hosting sağlayıcısına kayıt yapmanız gerekecektir. Bu konuda Atak Domain üzerinden hosting planlarını inceleyerek, çok avantajlı planlardan yararlanarak uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Hızlı bir web hosting web sayfanızı bir adım öne geçirirken, kullanıcı sayısında artış, trafik miktarında artış ve arama motoru sıralamalarında başarı elde edebilirsiniz.