gtld Nedir?
22.06.2020 12:02 2788 Görüntülendi

gtld Nedir?

Genel üst düzey domainler - yani alan adlarına gTLD denir.

İnternet kullanımının giderek arttığı teknoloji dünyasında sıkça kullanılan gTLD teriminin tanımını merak eden kişiler için önce kısaca açıklayalım.

Online hizmetlerin veya internete bağlı tüm kaynakların isimlendirilme sistemi Domain Name System/DNS olarak adlandırılır.
TLD ise üst düzey Domain anlamına gelir. Üst düzey alan, domainin en son kısmıdır. Alan adı uzantıları olarak da isimlendirilirler. Burası URL’nizde “nokta”dan sonra gelen kısımdır. Üst seviye uzantılar şirketin türü, sitenin bulunduğu ülke gibi bazı web sitesi özelliklerini tespit etmeye yarar. En sık rastlanan genel üst seviye domain uzantılarının bazıları .com, .edu, .net, .org, .co, .biz ‘dir. Tüm üst düzey domainleri arama motorlarında aynı ağırlığa sahiptir.

Üst düzey domainler (TLD) düzenli olarak ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers,) kurumunun bir departmanı olan IANA (Internet Assigned Numbers Authority,) tarafından kontrol edilir.

Üst seviye uzantılar, Ülke kodu Üst Seviye alan (ccTLD) ve jenerik üst seviye uzantılar(gTLD) olarak ikiye ayrılır.

Ülke kodu üst düzey alanları (ccTLD), ülkeler veya bölgeler için oluşturulmuş iki harfli alanlardır. Bazı tarihsel istisnalar dışında, herhangi bir bölgenin kodu, iki harfli ISO 3166 koduyla aynıdır. Ülkelere ait domain uzantılarına örnek olarak Türkiye için .tr uzantısını gösterebiliriz. Ayrıca .co.uk (Birleşik Krallık), .com.au (Avustralya), .de (Danimarka), .fr (Fransa), gibi (Country-Code Top-Level Domains/ccTLD) adı verilen bölgeye özel domain uzantıları da bulunmaktadır.gTLD “genel üst düzey domain” anlamına gelir ve TLD’nin .com veya .net gibi noktadan sonra gelen bir alan adı uzantısıdır. gTLD teknik olarak “jenerik domain” anlamına gelse de aslında size, geleneksel bir web adresine şık bir alternatif olarak istediğiniz her şey olma özgürlüğünü verir. Ancak TLD ne kadar uzun süredir kullanılıyorsa, akılda kalıcı bir alan adı bulmak da o kadar zorlaşır.

Her tür kişi ve kuruluş için özel gTLD'ler vardır ve hatta kullanış alanını sizin belirleyebileceğiniz orijinal isimler keşfedebilirsiniz. Bulduğunuz gTLD her şeyi değiştirebilir ve markanızın şirketinizin veya kuruluşunuzun yeni olumlu atılımlar yapmasını sağlayabilir. Yeni gTLD'nizi kullanmaya başlamak için kayıt işlemini tamamlamanız yeterlidir. Markanızı korumak için domaininizin farklı versiyonlarını da alarak başka işletmelerin, benzer domainlerle sizi geçmesini önleyin.

Nasıl gTLD alabilirim derseniz, gTLD kaydettirmek, üst düzey domain kaydı ile aynı süreçleri gerektirir. gTLD araması ile başlar; TLD belirtmediyseniz, sonuçlarınızda tüm üst düzey alan adlarını görebilirsiniz.