MySQL Nedir?
11.09.2020 14:18 2560 Görüntülendi

MySQL Nedir?

MySQL Nedir - Atak Domain HostingMySQL, Yapılandırılmış Sorgu Dili’ne (SQL) dayalı ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir. Veri tabanı sistemi olan açık kaynak tabanlı ve uyumlu neredeyse tüm işletim sistemi platformlarında. Bu nedenle sistemi Windows, Linux, Unix ve diğer bazı işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. MySQL’in olası kullanımları çok çeşitlidir, ancak esas olarak web sitelerinde, çevrimiçi yayınlarda ve çeşitli İnternet tabanlı uygulamalarda kullanılır.

“MySQL” kısaltması, “My” ve “SQL” bileşenlerinden oluşur. “Benim”, veri tabanı sistemi Michael Widenius’un ortak geliştiricisinin kızının ilk adını ifade eder. SQL, ilişkisel veri tabanı yapılarını tanımlamak için kullanılan bir veri tabanı sorgu dili olan Yapılandırılmış Sorgu Dilini açıklar. SQL ayrıca bu veri tabanlarına dayalı veri tabanlarını işlemek ve sorgulamak için kullanılır.

Bir veri tabanı dili olarak SQL, ilişkisel cebire dayanır. SQL dilinin sözdizimi anlamsal olarak günlük İngilizceye dayanmaktadır. Dil, ISO ve IEC ortak komitesi tarafından ve ayrıca ulusal standardizasyon kurumları (DIN dahil) ile iş birliği içinde standartlaştırılmıştır.

Gelen Internet MySQL en sık kullanılan veri tabanı sistemlerinden biridir. MySQL bu nedenle dinamik web sitelerinin ve uygulamaların oluşturulmasında önemli bir rol oynar. TYPO3 ve WordPress dahil olmak üzere çok sayıda CMS (içerik yönetim sistemi) veri tabanı sisteminin teknolojisini kullanır.

Bir veri tabanı sistemi olarak, açık kaynaklı yazılım, özellikle büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleyebilmesiyle karakterize edilir. Yüksek performans, diğer şeylerin yanı sıra, veri depolama türüne bağlıdır. MySQL ile veriler, mümkün olan en az alanı kaplayacak şekilde depolanır.

MySQL için SQL ve Sorgu Araçları

MySQL veri tabanı sistemi, veri tabanı dili SQL (yapılandırılmış sorgu dili) aracılığıyla kontrol edilebilir. MySQL’in bağımsız bir grafik kullanıcı ara yüzü yoktur, ancak uygulanabilecek çeşitli harici programlar bulacaksınız. Hem ücretsiz hem de ticari programlar, veri tabanı sisteminin çalıştırılması ve idaresi için bir grafik gösterimi sağlar. Bunun örnekleri, phpMyAdmin uygulaması veya Oracle tarafından yayınlanan MySQL Workbench’dir.

MySQL artık çok olgun, güvenli ve hepsinden önemlisi kararlı olarak kabul ediliyor. Esnek veri tabanı sistemi aynı zamanda farklı uygulamalara yönelik çok sayıda ara yüz ile donatılmıştır ve bu nedenle geniş çapta uyumludur. Çok sayıda dilde kullanım da mümkündür. Veri tabanı sisteminin çalışması da nispeten basit ve kendinden açıklamalı olarak kabul edilir.

MySQL’in Tarihi ve Gelişimi

DBMS’nin geliştirilmesi ilk olarak 1994 yılında açık kaynaklı bir proje olarak başladı. İsveçli şirket MySQL AB, geliştiriciler Michael Widenius ve David Axmark tarafından yönetildi. İlk yayın 1997'de yayınlandı. 2008'in başlarında, Sun Microsystems şirketi devraldı. Sun Microsystems, aynı yıl sürüm 5.0 yayınlanmadan önce MySQL’i geliştirmeye devam etti. Oracle, 2010’da nihayet Sun Microsystems’i devraldı ve MySQL, veritabanı devi Oracle’a “geçti”. Oracle, ticari veri tabanları alanında Microsoft ile birlikte MySQL’in ana rakibi olduğundan, Oracle’a geçişin MySQL’in de bir ücrete tabi olacağı anlamına geleceği korkusu başlangıçta arttı.

PostgreSQL Nedir?

O zamandan beri Oracle, veri tabanı sistemini iyileştirmek için sürekli olarak çalışıyor. O zamandan beri çok sayıda yeni sürüm yayınlandı. C ve C ++ programlama dillerinde yazılan sistemin kaynak kodu, ücretsiz olarak kullanılabilir ve değiştirilebilir. Geliştiriciler, GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında ücretsiz olarak kullanabilirler. Ancak, şirketlerin Oracle’dan ticari bir lisans satın almaları gerekir.

Veri tabanı yönetim sistemi, MySQL sunucusunun bileşenlerinden ve bir veya daha fazla istemciden oluşur. Sistem, istemci-sunucu prensibine göre çalışır. Sunucu, gerçek veri tabanı yönetim sistemini temsil eder. Sunucu, verilerin depolanmasından ve dağıtılmasından sorumludur.

Veriler, veri tabanları içinde iki boyutlu tablolarda mevcuttur. Farklı satır ve sütunlarda farklı veri türleri vardır. Bunlar, örneğin sayısal verileri, aynı zamanda karakter dizelerini (metin dahil) ve tarih formatlarını ve saatleri içerir.

Müşteriler, motora (yani sunucuya) yapılandırılmış istekler aracılığıyla bu verilere erişebilirler. Bu veriler de bu şekilde düzenlenebilir. Veri tabanı dili SQL, verilerin alınmasının yanı sıra değiştirilmesini, eklenmesini ve silinmesini sağlar.

Veri tabanı sistemi, çok sayıda farklı veri tabanını yönetmek için de uygundur. Farklı istemciler bu veri tabanlarına aynı anda birden fazla istek gönderebilir. Bu veri tabanlarına, kullanımlarına bağlı olarak internet ve iç ağlar üzerinden erişim mümkündür.

Verilere erişim, müşterilere veya kullanıcılarına farklı haklar verilerek düzenlenir. Bu hakları, belirli kullanıcıların hangi verilere ve veri tabanlarına erişebileceğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Olası istemciler arasında İnternet uygulamaları ve komut satırı programları bulunur.

To performansını optimize MySQL veri tabanlarının, sorgu sonuçları geçici olarak saklanabilir önbellek hafızasında. Bu önbelleğe sorgu belleği denir. Bu, önceki bir taleple aynı olması ve bu arada veri tabanındaki verilerde herhangi bir değişiklik olmaması koşuluyla bir talebe anında cevap verebilir.

Aynı talep daha sonraki bir zamanda yapılırsa, sorgu önbelleğinden anında yanıt alınması mümkündür. Buna göre, veri tabanına başka erişim gerekmez. Bu, sunucuyu önemli ölçüde rahatlatır. Sonuç olarak, daha hızlı bir işlem hızı şeklinde performans artar.

MySQL’in Dağıtımı ve Uygulama Alanları

MySQL, dünyada en yaygın kullanılan açık kaynak veri tabanı sistemidir. Sistemin birkaç milyon kurulumu var. Web sunucuları, MySQL için özellikle yaygın bir uygulama alanıdır. Veri tabanı sistemi, popüler kodlama dili PHP (Hypertext Preprocessor) ile birlikte web servisleri için veri depolaması için kullanılabilir.

Çok sayıda CMS de açık kaynaklı yazılıma dayanmaktadır. WordPress de TYPO3 veya Joomla belirli kullanım esas PHP ile birlikte bu veri tabanı sistemi.

Veri tabanı sistemi, pek çok web mağazasının mimarisidir. Bu nedenle web barındırma çözümlerinin sağlayıcıları, web sunucuları için temel ekipman olarak PHP ile birlikte MySQL veri tabanları sunar. Google ve Facebook gibi büyük internet şirketleri de veri tabanı sistemini temel olarak kullanıyor

LAMP’de MySQL Kullanımı

MySQL genellikle LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP) ile birlikte kullanılır. Dinamik web siteleri ve web uygulamalarının geliştirilebileceği bir web geliştirme platformu veya altyapısıdır. Kısaltma olarak LAMP, Linux (işletim sistemi), Apache (web sunucusu), MySQL ve PHP bileşenlerini ifade eder. Bileşenlerin bu listeden farklı olduğu kombinasyonlar da vardır. Bazen PHP yerine Python veya Pearl kullanılır. Diğer işletim sistemleri de mümkündür. Platformun adı, örneğin Windows kullanılırken WAMP olarak değişebilir.

Sistemin Sürümleri ve Modifikasyonları

Veri tabanı sistemi hem açık kaynak tabanlı yazılım olarak hem de ticari versiyonlarda mevcuttur. Sunucu için, her biri farklı amaçlara yönelik olan çeşitli lisans modelleri vardır. Farklı gereksinimler için farklı lisanslar satın alabilirsiniz.

Normal lisans modellerine ek olarak, veri tabanının çatal veya bölünme olarak bilinen değiştirilmiş sürümleri de vardır. Bu, gelişimi MySQL’e dayalı bir veri tabanı yönetim sistemi olan Drizzle’ı içerir. Percona Sunucusu ayrıca sistemin bir modifikasyonudur ve ek işlevselliğe sahip genişletilmiş bir sürümü temsil eder. Özel özellikler, özellikle normal sürüme kıyasla daha iyi yatay ölçeklenebilirlik içerir.

Diğer bir çatal, bir topluluk projesi olan MariaDB’dir. MySQL’in Oracle tarafından devralınmasından sonra, bu proje MySQL’den ayrıldı, ancak MySQL’den komutları ve ara yüzleri kullanmaya devam ediyor.