Yunanistan Nüfusu, Yunanistan Bayrağı, Yunanistan Para Birimi ve Yunanistan Dili
12.02.2021 16:39 1504 Görüntülendi

Yunanistan Nüfusu, Yunanistan Bayrağı, Yunanistan Para Birimi ve Yunanistan Dili

Yunanistan Neresi?

Yunanistan Cumhuriyeti Yunanistan ya da resmi adıyla Helen Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa’da bir ülkedir. Yunanistan’ın komşuları şunlardır; deniz yoluyla toprak ve Mısır, Libya, Kıbrıs ve İtalya tarafından Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya. 

Balkan Yarımadası'ndaki ülkelerin en güneyi Yunanistan. Coğrafya, ülkenin gelişimini büyük ölçüde etkiledi. Dağlar tarihsel olarak iç iletişimi kısıtladı, ancak deniz daha geniş ufuklar açtı. Yunanistan'ın toplam kara alanı (beşte biri Yunan adalarından oluşur) İngiltere veya ABD'nin Alabama eyaleti ile karşılaştırılabilir büyüklüktedir.

Yunanistan doğuda Ege Denizi, güneyde Akdeniz ve batıda İyon Denizi ile çevrilidir. Sadece kuzeye ve kuzeydoğu kara sınırları var. Batıdan doğuya, Arnavutluk Cumhuriyeti Kuzey Makedonya Yunan manzarası göze çarpıyor sadece sağlam güzelliği için değil, aynı zamanda karmaşıklığı ve çeşitliliği için. Üç unsur hakimdir: deniz, dağlar ve ova. Yunan anakarası keskin bir şekilde girintilidir; Denizin kolları ve girişleri o kadar derine nüfuz eder ki, iç kısmın sadece küçük, kama şeklindeki bir kısmı kıyıdan 50 milden (80 km) daha uzaktadır. Kayalık burunlar ve yarımadalar, birçok ada yayı ve takımadaların bulunduğu denize doğru uzanır. Yunanistan anakarasının en güney kısmı olan Pelopónnisos (eski Yunanca: Peloponnese) yarımadası, anakaraya yalnızca Korinthiakós (Korint) Körfezi’nin başındaki dar kıstakla bağlanır. Yunanistan'ın dağlık arazisi, çoğu derinlemesine parçalara ayrılmış olan ülkenin yaklaşık beşte dördünü kaplıyor. Kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanan bir dizi anakara sıradağları, paralel dar vadileri ve bir zamanlar gölleri barındıran çok sayıda küçük havzayı çevreliyor. Nehir düzlükleri ve ince, süreksiz kıyı düzlükleri ile bu iç vadiler ve havzalar ovayı oluşturur. Ova, ülkenin kara alanının yalnızca beşte birini oluştursa da ova ülke yaşamında önemli bir rol oynamıştır.

Yunanistan’ın Yüzölçümü

131.957 km²

Yunanistan’ın Başkenti 

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Atina, Attika bölgesine hakimdir ve yaklaşık 3.400 yıllık kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Kara ile çevrili bir konum olarak Klasik Atina, Pire limanının denizde gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan güçlü bir şehir devletiydi. Platon Akademisi ve Aristoteles'in Lyceum’una ev sahipliği yapan sanat, öğrenme ve felsefe merkezi, büyük ölçüde 5. ve 5. dönemdeki kültürel ve politik başarılarının etkisi nedeniyle Batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğduğu yer olarak anılır. 4. yüzyıllar, o zamanlar bilinen Avrupa kıtasının geri kalanında. Bugün kozmopolit bir metropol olan modern Atina, Yunanistan'daki ekonomik, finansal, endüstriyel, politik ve kültürel yaşamın merkezinde yer almaktadır.

Atina Şehri jeostratejik konumu ve finans, ticaret, medya, eğlence, sanat, uluslararası ticaret, kültür, eğitim ve turizmdeki önemi nedeniyle küresel bir şehir olarak kabul edilmektedir. Büyük bir finans sektörü ile güneydoğu Avrupa'nın en büyük ekonomik merkezlerinden biridir ve Avrupa’nın en büyük ve dünyanın üçüncü en büyük yolcu limanına sahiptir.

Yunanistan’ın Dili

Yunanca

Yunanistan’da Konuşulan Diller

Arnavutça, Türkçe, Makedonca ve Bulgarca

Yunanistan’ın Nüfusu 

10,72 milyon (2019)

Yunanistan’ın Para Birimi

Euro

Yunanistan’ın Şehirleri 

Atina, Eğriboz, Evritanya, Fokida, Ftiotis, Boeotia, Halkidikya, İmatya, Kılkış, Pella, Pierya, Serez, Selanik, Hanya, Kandiye, Laşit, Resmo, Dırama, Meriç, Kavala, Rodop, İskeçe, Arta, Yanya, Preveze, Tesprotya, Korfu, Kefalonya, Levkas, Zakintos, Sakız, Midilli, Sisam, Arkadya, Argolis, Korent, Lakonya, Mesinya, Kiklad Adaları, Oniki Adalar, Kardiça, Yenişehir, Magnezya, Tırhala, Achaea, Aetolia-Acarnania, Elis, Florina, Grevena, Kesriye, Kozani

Yunanistan’ın İklimi 

Yaz aylarında, alçak basınç kuşağı tekrar sallandığında, iklim neredeyse her yerde sıcak ve kurudur. Ortalama Temmuz deniz seviyesi sıcaklığı 27 ° C’ye yaklaşır, ancak ısı dalgaları sıcaklığı bir gün kadar 100 ° F’nin (38 ° C) üzerine çıkarabilir. Topografya yine değiştirici bir faktördür: iç kuzey dağları bir miktar yağış yaşamaya devam ederken, dolambaçlı sahil boyunca öğleden sonra sıcağı deniz meltemleri tarafından hafifçe hafifletilir. Girit gibi diğer bölgelerde, sıcak ve kurak yazlar, kavurucu eriyik veya güneye doğru çekildikçe daha kuru hale gelen etezyen rüzgarlar.

Her mevsim belki de özellikle yaz aylarında ışık kalitesi Yunanistan’ın en çekici cazibe merkezlerinden biridir. Bununla birlikte, atmosfer kirliliği başta Atina olmak üzere şehirlerde ciddi bir sorun haline geldi, gökyüzünü karartıyor ve antik anıtlar için tehlike oluşturuyor.

Yunanistan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı 

Yunanistan Cuma saat 22:58

Türkiye Cuma saat 23:58

Yunanistan’ın Bayrağı

Genellikle “mavi-beyaz” olarak anılan mevcut bayrak, beyazla değişen dokuz yatay mavi çizgiye dayanmaktadır. Sol üstte, Yunanlıların yerleşik dini olan Yunan Ortodoksluğunun sembolü olan beyaz haçlı mavi kare bir kanton var.

Yunanistan Nüfusu Yunanistan Bayrağı Yunanistan Para Birimi Yunanistan Dili Yunanistan Neresi Yunanistan’ın Para Birimi Yunanistan’ın Para Birimi Yunanistan’ın İklimi