Zambiya Nüfusu, Zambiya Bayrağı, Zambiya Para Birimi ve Zambiya Dili
12.02.2021 16:03 358 Görüntülendi

Zambiya Nüfusu, Zambiya Bayrağı, Zambiya Para Birimi ve Zambiya Dili

Zambiya Neresi?

Zambiya ya da resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya adı ile 1924 yılına kadar Birleşik Krallık sömürgesi olmuş ve bu tarihten sonra da Birleşik Krallığı’n himayesi altına girmiştir.  Zambiya Angora, Botsvana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mozambik, Malawi, Namibya, Tanzanya ve Zimbabve komşudur. 

Zambiya, denize kıyısı olmayan ülke içinde Afrika. Güney-orta Afrika’da yüksek bir plato üzerinde yer alır ve adını ülkenin küçük bir kuzeyi dışında tamamını akan Zambezi Nehri’nden alır.

Ülkenin büyük kısımları az nüfusludur. Nüfusun çoğu ülkenin en gelişmiş bölgesinde yoğunlaşmıştır. 

Zambiya’nın batıda Angola ile uzun bir kara sınırı vardır ancak komşularından güneye Zambezi Nehri ile ayrılmıştır. Güneybatıda, Zambiya ve komşularından üçünün (Namibya, Botsvana ve Zimbabve) bir noktada buluştuğu, Caprivi Şeridi olarak bilinen Namibya bölgesinin ince bir çıkıntısı var. Toplantının kesin niteliği tartışmalıdır. İnsan yapımı Kariba Gölü şimdi Zimbabwe ile nehir sınırının bir bölümünü oluşturuyor. Zambiya’nın diğer komşuları arasında güneydoğuda Mozambik, doğuda Malavi ve Tanzanya bulunmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile olan uzun sınır Tanganika Gölü’nden başlar, Mweru Gölü’ne geçer ve Luapula Nehri’ni takip ederek, ülkeye kendine özgü kelebek şeklini vermek için Zambiya’yı derinlemesine kesen bir Kongo toprak parçası olan Pedicle’ye kadar gider. Pedikül’den batıya doğru, Zambezi-Kongo havzasını Angola sınırına kadar takip eder.

Zambiya’nın Yüzölçümü

752.618 km²

Zambiya’nın Başkenti 

Zambiya’nın başkenti Lusaka. Ülkenin güney-orta kesiminde, deniz seviyesinden 4,198 fit (1,280 metre) bir kireçtaşı plato üzerinde yer almaktadır.

Bölgedeki başlıca ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılıktır ve ürünler arasında mısır, sığır eti, post, süt ürünleri ve tütün bulunmaktadır. Nyanja ve Soli bölgedeki başlıca etnik gruplardır; Avrupalı ​​ve Asyalı azınlıklar var.

Zambiya’nın Dili

İngilizce

Zambiya’da Konuşulan Diller

Zambialılar 30’a yakın dil konuşulur. En çok konuşulan diller arasında Bemba, Lozi, Nyanja, Tonga, Luvale ve Lunda sayılabilir.

Zambiya’nın Nüfusu 

17,35 milyon (2018)

Zambiya’nın Para Birimi

Zambiya Kvaçası

Zambiya’nın Şehirleri 

    • Mongu, Sesheke, Kaoma, Merkez, Kabwe, Kapiri Mposhi, Mumbwa, Copperbelt, Chililabombwe, Chingola, Kalulushi, Kitwe, Luanshya, Mufulira, Ndola, Doğu, Chipata, Petauke, Katete, Luapula, Mansa, Nchelenge, Kawambwa, Samfya, Lusaka, Kafue, Kuzey, Kasama, Mpika, Kuzey Batı, Kansanshi, Mwinilunga, Livingstone, Choma

Zambiya’nın İklimi 

Zambiya tropik kuşakta yer alsa da iklimi ülkenin rakımı tarafından değiştirilir ve genellikle insan yerleşimi ve konforu için elverişlidir. Belirgin mevsimsel yağış modeli, yağışların kuzey ve güney hareketinden kaynaklanmaktadır.

En büyük zıtlık yağmur mevsimi ile daha kurak aylar arasında olsa da üç mevsim belirlenebilir. Ilık yağışlı mevsim, sıcaklıkların en yüksek 60’lar ile en düşük 80’ler F (20'lerin ortaları C) arasında değiştiği ve bu süre zarfında ülkenin yıllık yağışlarının büyük çoğunluğunu aldığı Kasım’dan Nisan’a kadar sürer. Kuzeybatıdan nemli Kongo hava kütlesinin Zambiya’ya hareketi, kuzeyde genellikle Kasım ayı başlarında ve Lusaka civarında ayın sonuna doğru yağmurların başladığını müjdeliyor. Kuru koşullardan ıslak koşullara geçiş ani olmaktan çok geçicidir. Aralık ve Ocak en yağışlı aylardır. Bulut örtüsü maksimum sıcaklıkları düşürür, ancak aynı zamanda geceleri radyasyonla ısı kaybını da sınırlar, böylece minimum sıcaklıklar nispeten yüksek tutulur. Bağıl nem değerleri yüksektir, genellikle sabah erken saatlerde yüzde 95, ancak öğleden sonra yüzde 60-70’e düşer. Güneş ışığı şaşırtıcı derecede sıktır; Lusaka, Ocak ayında günde ortalama altı saat güneş ışığı alıyor. Yağışlar, ITCZ’nin kuzeye doğru hareketi ile Nisan ayında hızla düşüyor.

Zambiya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı 

Zambiya Cuma saat 22:32

Türkiye Cuma saat 23:32

Zambiya’nın Bayrağı

Zambiya Cumhuriyeti 24 Ekim 1964’te bağımsızlığını kazandığında, yeni ulusal bayrağı UNIP bayrağına dayanıyordu. Yeşil arka plan kalır ve diğer üç renk uçta çizgiler olarak görünür özgürlük mücadelesi için kırmızı, Afrika halkı için siyah ve bakır için turuncu. Üzerlerinde 1939’un kollarındakine karşılık gelen turuncu bir balık kartalı uçuyor. Resmi olarak Zambiya halkının özgürlüğünü ve ulusal sorunların üstesinden gelme yeteneğini sembolize ediyor.

Zambiya Nüfusu Zambiya Bayrağı Zambiya Para Birimi Zambiya Dili Zambiya Neresi Zambiya’nın Yüzölçümü Zambiya’nın İklimi